Rozpoczęcie roku szkolnego w Hiszpanii podczas pandemii

rozpoczecie roku szkolnego w hiszpanii

Nadeszła wiekopomna chwila. Po prawie 7 miesiącach prawie 8 milionów uczniów w Hiszpanii wraca do nauki w szkole. Z jednej strony rodzice są szczęśliwi, że pomału wraca wszystko do względnej normalności. Z drugiej jednak strony są przerażeni tym, że taka sytuacja może potrwać krótko i znów zaczną zamykać poszczególne szkoły. W dzisiejszym wpisie opowiem Wam o tym jak wygląda powrót do szkoły w Hiszpanii, jakie normy zostały narzucone na dzieci i rodziców. Dodatkowo opowiem Wam o tym, jak odbierają całą tę sytuację sami zainteresowani.

Ogólne zasady powrotu do szkoły w Hiszpanii podczas pandemii

Musicie wiedzieć, że Hiszpania to takie trochę państwo w państwie. Oprócz zasad ogólnie narzuconych przez Ministerstwo Edukacji i tutejszy Sanepid, każda Wspólnota Autonomiczna (czyli na nasze: każde województwo) może sama decydować o dodatkowych regułach powrotu do szkoły.

Jak ma wyglądać rozpoczęcie roku szkolnego w Hiszpanii? Według ogólnoprzyjetych zasad, klasy nie mogą liczyć wiecej niż 20 osób i ma być zachowany odstęp miedzy biurkami przynajmniej 1,5 metra. Problem w tym, że w wielu szkołach nie ma na tyle miejsca aby zagwarantować odpowiedni odstęp. W dużych szkołach nie ma problemu, bo można wykorzystać sale gimnastyczne. W mniejszych szkołach dzieci będą chodzić na zmianę: jedne w godzinach porannych a inne w godzinach popołudniowych.

Tutaj pojawił się problem taki: co rodzice maja zrobić z dziećmi, które pójdą na zmianę popołudniową? Przecież nie wszyscy mogą skorzystać z pomocy dziadków a opiekunki kosztują majątek. Lokalne władze wyszły na przeciw oczekiwaniom szkół i rodziców, i udostępniły na lekcje domy kultury. Nawet niektóre kościoły zmieniły swoje ławki na biurka szkolne.

Zachowaj odstęp społeczny i dbaj o higienę

W szkołach zostały wydzielone strefy poruszania się i znaki w jaki sposób chodzić po schodach. Na przerwy dzieci będą wychodzić w transzach po kilka klas. Na podwórku szkolnym zostały wyznaczone pasami-naklejkami obszary dla każdej z klas. Nie ma mowy o wspólnych zabawach. Dzieci teraz będą stare maleńkie, bo pozostało im tylko rozmawiać między sobą (oczywiście zachowując odstęp).

Rozpoczęcie roku szkolnego w Hiszpanii

Przed wejściem do klasy każdemu dziecku będzie mierzona temperatura. Tutaj pojawiły się problemy z niedostateczna liczba termometrów. Niektóre szkoły otrzymały jedynie 3 takie urządzenia na prawie 1000 uczniów!

Każde dziecko ma mieć ze sobą 2 maseczki. Jedna, w której przyjdą do szkoły a druga w razie czego, gdyby ta pierwsza się “popsuła”. Najlepiej widziane są maseczki chirurgiczne lub higieniczne. Dzięki temu dzieci nie będą licytować się, kto ma maseczkę bardziej “cool” i nie będą się nimi wymieniać jak kiedyś (za moich czasów) karteczkami. Obowiązek noszenia maseczek mają dzieci od 6-tego roku życia.

Nie zapomnijmy też o częstym myciu rąk i używaniu żeli odkażających. W niektórych szkołach, aby uniknąć licytacji czyj żel ma lepszy zapach, żel będzie dostępny w każdej klasie do użytku wszystkich dzieci. Przecież tak będzie bardziej higienicznie.

Plecaki zostają w domu

W ramach dbania o higienę dzieci nie będą zabierały książek do szkoły. Książki i zeszyty będą zostawały w szkole. To teraz niby jak dzieci maja odrabiać lekcje i powtarzać materiał? Z materiałów, które otrzymają rodzice na maila. To nie lepiej byłoby gdyby książki zostały w domu a w szkole pracować na kserówkach?

Dzieci mają tylko zabrać ze sobą malutki plecaczek gdzie włożą picie, drugie śniadanie i maseczkę.

Zajęcia online w szkołach hiszpańskich

Zapewne zastanawiacie czy w Hiszpanii odbywają się lekcje online. Niestety Hiszpania nie jest tak zdigitalizowana jak Polska i wiele osób nie ma dostępu do internetu (zwłaszcza w rejonach górskich). Jeśli już ma dostęp do internetu to łącza są zbyt słabe i lekcje online byłyby znacznie utrudnione. Ministerstwo Edukacji pozwala na to, by zajęcia dla uczniów gimnazjów i wyżej odbywały się w trybie zdalnym, jednak ostateczna decyzja pozostaje w gestii dyrektora danej placówki szkolnej.

W ogólnym rozrachunku wychodzi na to, że wszystkie przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja będą normalnie chodziły do szkoły. Szkoły średnie i uczelnie będą w głównej mierze korzystać z opcji zajęć online.

Zrobić test czy nie zrobić? Oto jest pytanie!

W wielu miastach władze lokalne podjęły decyzje o tym, by przed rozpoczęciem roku szkolnego zrobić test na obecność koronawirusa wśród nauczycieli i innych pracowników szkoły. O ile w regionach gdzie wirus obecnie jest najbardziej aktywny takie testy przeprowadzono, o tyle w innych regionach, w tym i u mnie (Vinaros), takie testy nie zostały zarządzone.

W ostatni weekend zrobiło się głośno o tym w jakich kolejkach musieli stać pracownicy placówek edukacyjnych w Madrycie, aby oddać próbkę do badania. Tym głośniejsza stała się sprawa tego, że wynik pozytywny dało prawie 2500 osób! Szok?! Niedowierzanie?! Nie! To po prostu Hiszpania i dziwne zarządzanie tym krajem. Tutaj historia się nie kończy, bo jak się okazało, testy jakie wykonano pracownikom to testy serologiczne. Co to oznacza? Wynik pokazuje czy dana osoba, przeszła koronawirus, ale niekoniecznie jest on aktywny w ich organizmie i mogą nim kogoś zarazić. Aby określić, kto aktualnie choruje na koronawirus trzeba wykonać mu teraz test PCR. Przypominam, że rok szkolny już się rozpoczął… Tak właśnie wygląda zarządzanie kryzysowe w Hiszpanii. Jakby ktoś pytał to wykonaliśmy test, ale jaki to już inna sprawa!

Koronawirus w szkołach hiszpańskich

To jest najbardziej nurtujące pytanie wśród rodziców. Wielu z nich obawiało się puścić swoje pociechy do szkoły. Niektórzy wręcz otwarcie mówią o tym, że ich dzieci do szkoły nie pójdą. Niestety Rząd hiszpański ich postraszył, że jak dzieci nie pójdą do szkoły to będą musieli zapłacić mandat a w ekstremalnych warunkach nawet grozi mi więzienie! To się nazywa demokracja.

rok szkolny w hiszpanii

Ale, co będzie jeśli jakieś dziecko lub nauczyciel da wynik pozytywny na Covid19? Ministerstwo Edukacji wyklucza, aby została zamknięta cala szkoła. Będą wysyłane na kwarantanne poszczególne klasy. Wszystko po to, by zapewnić edukację na poziomie dla pozostałych uczniów. Tak między nami, to powinni na poważnie zająć się poziomem nauczania w Hiszpanii i scentralizować szkolnictwo, bo w każdej Wspólnocie Autonomicznej jest inny plan nauczania oraz inny poziom tego samego materiału. Oznacza to, że w zależności od tego w jakim regionie dziecko się urodzi, taki będzie miało ono poziom edukacji. Gdzie jest ta równość?!

Rozpoczęcie roku szkolnego w Hiszpanii: Koronawirus vs rodzice

Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy jedno dziecko z klasy nagle źle się poczuje. Jeśli wyjdzie mu test pozytywny, wtedy wszyscy idą na test PCR i kwarantannę 14-sto dniową. Co mają zrobić rodzice pracujący dzieci, które wysłane są na kwarantannę? Mają sobie radzić jak mogą. Jeśli mają dziadków to wyślą ich do dziadków. Tu pojawia się kolejny problem, bo w teorii dzieci wysłane na kwarantannę nie powinny przebywać z osobami starszymi lub z tzw. grupy ryzyka.

Rodzic dziecka, które dało wynik pozytywny ma możliwość pracy zdalnej, albo do ewentualnego zwolnienia lekarskiego. W takim przypadku logiczne jest to, że dziecko będzie miało opiekę w domu, bo rodzice mając bezpośredni kontakt z osoba zarażoną muszą przebywać w domu na kwarantannie. W ten sposób będą mogli bawić się z dziećmi w ucznia i nauczyciela, bo jak dziecko dobrze się czuje to musi przerabiać materiał szkolny.

Do niedawna był problem rodziców, których dzieci poddane są kwarantannie, bo miało styczność z osobą zarażoną. Prawo hiszpańskie nie przewidywało tak długiego zwolnienia dla pracownika jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem. Według nowych zasad jeden z rodziców, może wziąć zwolnienie z tego powodu na czas kwarantanny dziecka.

Podoba Ci się ten wpis? Oceń go!
[Wynik: 1 Średnia: 5]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.