Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie

bazylika sagrada familia w barcelonie

Trudno wyobrazić sobie Barcelonę bez słynnej Bazyliki Sagrada Familia. Budowla imponuje swoim wyglądem w dzień i zapiera dech w piersi nocą. Pierwsza msza święta oraz wyświęcenie budowli na Bazylikę katolicką odbyło się w dniu 7 listopada 2010. Uroczystości przewodniczył papież Benedykt XVI. Zanim pojedziesz do Barcelony, warto dowiedzieć się trochę więcej na temat samej budowli, bo każdy jej element ma swoje znaczenie. Dlatego jest ona tak bardzo ważna i intrygująca. Poznaj sekrety Sagrada Familia.

Booking.com

Co warto zwiedzić w Gironie?

Antonio Gaudi i jego wizja Sagrada Familia

Antonio Gaudi miał zaledwie 31 lat kiedy podjął się kierowania budową świątyni w Barcelonie jaką miała być Sagrada Familia. Architekt do stworzenia Bazyliki kierował się metodą prób i błędów. Wolał przygotowywać makiety niż wzorować się tylko na wyliczeniach i planach. Gaudi był osobą bardzo religijną i sam twierdził, że chce oddawać hołd Bogu poprzez architekturę. Skoro Bóg stworzył świat i naturę, dlatego świątynia powinna odzwierciedlać dzieło jego stworzenia. Natura była główną inspiracją Gaudiego do projektu Bazyliki wewnątrz jak i na zewnątrz.

Niektóre teorie łączą Gaudiego z masonerią. Podejrzewa się, że patronem architekta był Güell, znany w Barcelonie mason. Ponadto Gaudi miał dwóch uczniów, także masonów. Mówi się także, że Sagrada Familia jest przesycona znamienną symboliką masonerii. Sam Gaudi na takie zarzuty zawsze odpowiadał: „Każdy znajdzie w elementach w świątyni coś dla siebie: chłopi widzą kurczaki i koguty; naukowcy, znaki zodiaku; teologowie, genealogię Jezusa; ale wyjaśnienie i zrozumienie jest znane tylko kompetentnym…”.

Najważniejsze informacje o Bazylice Sagrada Familia

informacje i ciekawostki o sagrada familia

Sagrada Familia to w tłumaczeniu z hiszpańskiego na język polski Święta Rodzina.

Powierzchnia: 4.500 m²
Pojemność: 9.000 osób
Styl architektoniczny: modernistyczny
Wysokość po ukończeniu budowy:
172.5 m

Sagrada Familia wewnątrz i na zewnątrz

Fasada Narodzenia

the sagrada familia

Pierwsza i jedyna fasada jaką Gaudi ukończył za swojego życia. Fasada jest zorientowana na wschód, aby dać symboliczny wyraz narodzinom nowego życia, oraz aby ukazywać dzieciństwo i młodość Jezusa. Do świątyni prowadzą nas od tej strony trzy drzwi poświęcone trzem cnotom: nadziei, miłości i wierze.

Fasada Męki Pańskiej

the sagrada familia

Jest to druga fasada, która została zbudowana według oryginalnego projektu Gaudiego. Fasada „pasyjna” (z hiszpańskiego la fachada de la Pasión) otrzymuje to imię, ponieważ przedstawia mękę Jezusa, jego ból, ofiarę i śmierć. Całość odzwierciedlona jest w dwunastu stacjach Drogi Krzyżowej, opracowanej przez zespoły rzeźbiarskie, aby nadać fasadzie wielki dramatyzm tych historycznych wydarzeń. Fasada zorientowana jest na zachód i przyjmuje ostatnie promienie słońca, aż do zapadnięcia zmroku. Taka aranżacja podkreśla symboliczny efekt, którego szukał architekt. Podobnie jak inne fasady, zawiera trzy wejścia, tym razem poświęcone miłosierdziu, nadziei i wierze.

Fasada Chwały

ile kosztuje bilet do sagrada familia

Fasada ta będzie głównym wejściem do Bazyliki po jej ukończeniu. Biorąc pod uwagę jej znaczenie, Gaudí uwzględnił w projekcie budowę schodów, które dają dostęp do świątyni z powagą jakiej wymaga to miejsce. Fasada Chwały otrzymuje tę nazwę, ponieważ reprezentuje sytuację człowieka w ogólnym porządku stworzenia: jego pochodzenie, problemy, ścieżki, którymi musi podążać i koniec jego życia na ziemi. Podobnie jak inne fasady, będzie zawierać trzy wejścia: portal główny poświęcony będzie miłości i dwa portale boczne, poświęcone będą nadziei i wierze. Przy wejściu zobaczymy siedem kolumn, które będą symbolizować dary Ducha Świętego oraz siedem grzechów głównych.

To nie koniec elementów, które nas zaskoczą. Ta fasada będzie miała kilka rzeźbionych elementów, a w górnej części, nad dachem przedsionka, będą się rozciągać, wznoszące się nad czterema dzwonnicami, kamienne chmury, a na najwyższej z nich będzie widniało słowo Credo.

Fasada Chwały jest zorientowana na południe, aby słońce świeciło na nią przez większość dnia, zgodnie z jej znaczeniem: wywyższeniem pełnego życia i jego radosnym duchem. Ze względów technicznych będzie to fasada, która zostanie wykonana na samym końcu.

Fasada Apsydy

Absyda (czyli w architekturze budynek na bazie okręgu) jest poświęcony Najświętszej Maryi Pannie, do której Gaudí czuł szczególne oddanie. Stylizowane i wydłużone fronty absydy kończą się szczytami z anagramami Matki Boskiej, św. Józefa i Chrystusa, któremu towarzyszą litery alfa i omega. W górnej części prezentowane są różnego rodzaju elementy związane z naturą, takie jak liść palmowy, kłosy pszenicy i dzikie zioła, które przypominać mają te, które rosły w miejscu, gdzie teraz stoi świątynia.

Wieże

the sagrada familia

Po ukończeniu Bazylika będzie miała 18 wież. 12 najniższych wież reprezentuje apostołów, cztery wyższe reprezentują ewangelistów, kolejna wyższa reprezentuje Maryję Dziewicę, a najwyższa wieża z krzyżem będzie upamiętnieniem dla Jezusa Chrystusa. Wieże upamiętniające apostołów dodatkowo pełnią funkcję dzwonnic. Wieża Najświętszej Maryi Panny ma mierzyć 130 metrów i jej ukończenie planowane jest na rok 2021 a rok później zakończy się budowa najwyższej wieży – Jezusa Chrystusa. Po jej ukończeniu będzie można dostać się na szczyt nowoczesną windą.

Czy można zwiedzać wieże Sagrada Familia? Oczywiście, że tak! Możesz wejść na wieże fasady Narodzenia (schodami) i fasady Męki Pańskiej (na te wieże można wjechać windą).

Wnętrze Sagrada Familia

the sagrada familia

Gaudi zaprojektował wnętrze Sagrada Familia tak, aby przypominało drzewa w lesie. Patrząc w górę masz wrażenie jakby między konarami drzew próbowało przedostać się słońce. Do stworzenia takiego efektu potrzebne było wybudowanie aż 36 kolumn. Po wejściu do świątyni wrażenie robi wysokość sklepienia. Nawy boczne mają 30 metrów wysokości podczas gdy sklepienie nawy głównej znajduje się na wysokości 45 metrów a w absydzie wysokość ta wynosi aż 75 metrów! Imponujące. Sagrada Familia składa się łącznie z pięciu naw. Główna nawa ma szerokość (bagatela) 30-tu metrów, podczas gdy boczne zaledwie 7.5 metra.

Do architektury wnętrz dodać trzeba piękne witraże w nowoczesnym designie. Światło po prostu tańczy wokół Bazyliki i fascynuje wszystkich, którzy ją odwiedzają.

sagrada familia wewnatrz

Jedną z rzeczy jaką przykuwa wzrok są lampy na kolumnach z wizerunkami uskrzydlonych zwierząt. Są to elementy przedstawiające czterech ewangelistów. Jeśli dobrze się przyjrzysz to ich imiona wypisane są pod każdym zwierzęciem.

Ołtarz główny

the sagrada familia

Skała, z której wykonany jest ołtarz pochodzi z Iranu i waży 7.5 tony. Baldachim nad figurą ukrzyżowanego Chrystusa jest siedmiokątem (reprezentującym dary Ducha Świętego) wykonanym ze złotego metalu o średnicy 5 m. Wiszą na nim kiście winogron ze szkła, liście winogron z miedzi i kolce z białego drewna. Cały baldachim wisi na dwóch bazaltowych kolumnach, poświęconych św. Piotrowi i św. Pawłowi, ustawionych w jednej linii z ołtarzem.

Booking.com

Organy

Aby nagłośnić świątynię tak wielką jak Sagrada Familia potrzeba nie jednych a kilku organów. Nie mniej jednak najważniejsze znajdują się w prezbiterium. Organy zostały zaprojektowane tak, aby przetrwały prace remontowe i aby nie dostawał się do nich kurz i pył z wciąż trwającej budowy. Organy można nie tylko posłuchać podczas uroczystości mszy świętej, ale także na co dzień. Dzięki automatycznemu odtwarzaniu co pół godziny można posłuchać jeden z 26 utworów zaprogramowanych przez organistę Sagrada Familia – Juana de la Rubia.

W Krypcie Rodziny Świętej można też podziwiać odrestaurowane unikalne organy w Katalonii – Cavaillé-Coll i jedne z najlepszych organów romantycznych na świecie, których pochodzenie sięga 1896 roku.

Ciekawostki o Sagrada Familia

Sagrada Familia skrywa wiele tajemnic i ciekawostek, których nie sposób opisać. Zobacz najciekawsze informacje o Bazylice.

Z czego zbudowana jest Sagrada Familia?

z jakiego materialu zbudowana jest sagrada familia

Pierwszy etap budowy miał miejsce w latach 1883-1936 i na tym etapie używano tylko materiałów tradycyjnych, takich jak cegły z zaprawą wapienną. Dopiero w 1918 roku do budowy Sagrada Familia użyto po raz pierwszy żelbetu. Pierwsze znane fragmenty zbudowane z betonu konstrukcyjnego to szczyty Fasady Narodzenia. Masę betonową użyto po raz pierwszy podczas budowy w latach 1954-1958 do wykonania płyty fundamentowej Fasady Męki Pańskiej.

Konstrukcja wewnętrznej części świątyni została wykonana w całości z betonu natryskowego oraz z betonu wylewanego. Beton natryskowy został użyty do wykonania sklepień bocznych i chóru. Obecnie beton i prefabrykaty betonowe są używane do prawie wszystkich elementów, które są budowane w świątyni.

Booking.com

Koszt budowy Bazyliki Sagrada Familia i kto ją finansuje?

zwiedzanie sagrada familia

Niestety nie dotarłam do informacji ile wynosi całkowity koszt budowy Bazyliki, ale skalę można sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę, że ostatni etap od 2019 do 2026 roku ma kosztować bagatela 374 miliony euro. Roczne utrzymanie i koszt budowy szacuje się na około 25 milionów euro.

Budowa jak i utrzymanie Bazyliki jest możliwe dzięki prywatnym dotacjom a także dzięki sprzedaży biletów dla zwiedzających świątynię. Kupując wejściówkę dokładasz się do budowy tej imponującej budowli.

Inne ciekawostki

 • Jeśli budowa ukończy się w roku 2026 to od położenia pierwszego kamienia minie 144 lata.
 • Pierwotny projekt Sagrada Familia nie był pomysłem Gaudiego, ale innego architekta, Francesca de Paula Villar, który ostatecznie porzucił pracę z powodu biurokracji, restrykcji i nieporozumień z ówczesną Radą Miejską. Gaudi prowadził projekt przez 43 lata.
 • Gaudí chciał, aby każda z części Sagrada Familia była budowana niezależnie, aby odzwierciedlić style architektoniczne różnych pokoleń.
 • Fasada Narodzenia jest jedyną częścią, która została zbudowana za życia Gaudiego.
 • Gaudi został pochowany w Sagrada Familia a jego ciało spoczywa w kaplicy Virgen del Carmen.
 • Na Fasadzie Męki Pańskiej znajduje się ciekawa gra obrazkowa, coś w stylu sudoku. Ciekawostką jest to, że suma liczb (czy to pionowo, poziomo czy ukośnie) zawsze daje 33, czyli wiek Chrystusa, kiedy umarł.
koszt budowy sagrada familia
 • Wewnątrz bazyliki nie znajdziemy żadnych prostych czy kątów. Wszystko zbudowane jest zgodnie z architekturą natury. Jak to powiedział kiedyś Gaudi: „Prosta należy do człowieka; krzywa należy do Boga”.
 • Gaudí wiedział, że nie dożyje końca swojego wielkiego projektu, dlatego zostawił szkice, plany i wskazówki, aby ci, którzy przejmą projekt, wiedzieli jak go kontynuować. Niestety podczas wojny domowej w Hiszpanii spłonęła część dokumentacji i nigdy nie będzie wiadomo jak faktycznie miała wyglądać Bazylika według zamysłu jej architekta.
 • U podnóża Drzewa Życia możemy znaleźć rzeźby aniołów niosących chleb i wino, które zostały własnoręcznie wykonane przez Gaudiego.
Drzewo Życia
 • Gaudi zaprojektował Sagrada Familia, tak aby mierzyła 172,5 metra. Według architekta w ten sposób połączy ona ziemię z niebem. Po ukończeniu Bazylika Sagrada Familia stanie się najwyższym budynkiem w Barcelonie. Bazylika nie może przekroczyć wysokości góry Montjuïc, która wznosi się na wysokość 177 metrów nad poziomem morza, ponieważ Gaudi był przekonania, że ​​dzieło wykonane przez człowieka nie może przewyższać dzieła Bożego.
 • Fasada Męki Pańskiej wzmocniona jest ponad 4 km szyn kolejowych przekazanych przez Krajową Sieć Kolei Hiszpańskich RENFE.
 • Po ukończeniu Sagrada Familia będzie najwyższym budynkiem kościoła katolickiego na świecie.
 • Choć Sagrada Familia wygląda na budowlę o jednolitym kolorze, to wcale tak nie jest. Jeśli dobrze się przyjrzysz, zobaczysz kolorowe elementy, które zdobią wieże i fasady tej Bazyliki.

Kiedy ukończy się budowa Sagrada Familia i jak będzie wyglądać?

Wprawdzie pandemia przystopowała na kilka miesięcy budowę Bazyliki, nie mniej jednak firma odpowiedzialna za budowę Sagrada Familia chce zakończyć jej budowę jak to było wcześniej zaplanowane czyli na rok 2026. Jeśli faktycznie tak się stanie i tempo budowy zostanie utrzymane, to marzenie Gaudiego spełni się dokładnie w setną rocznicę jego śmierci.

Zobacz wizualizację ukończonej Sagrada Familia:

Zwiedzanie Sagrada Familia

Jeśli masz zamiar zwiedzić Sagrada Familia to powinieneś wiedzieć kilka rzeczy.

Ile kosztuje wejście do Sagrada Familia?

Koszt zwiedzania Sagrada Familia na własną rękę to 26€. Aby zwiedzenie było ułatwione możesz pobrać na telefon aplikację z audioprzewodnikiem. Wejście na wieże nie jest wliczone w cenę.

Zwiedzanie z przewodnikiem to koszt 27€. W tej cenie wliczone jest wejście na wieże.

Studenci oraz osoby do 30-tego roku życiu płacą za wejście 24€

Seniorzy płacą za wejście 21€.

Dzieci do lat 11 wchodzą za darmo.

Osoby, które mają niepełnosprawność powyżej 65% mogą zwiedzać Bazylikę za darmo. Darmowa wejściówka obejmuje także jednego opiekuna.

Przy każdej taryfie zredukowanej należy okazać dokument upoważniający do zniżki np. dowód osobisty lub odpowiednią legitymację.

Bilety można kupić online.

Godziny zwiedzania Sagrada Familia

Bazylikę Sagrada Familia można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 18:00. Godziny otwarcia mogą ulec zmianie ze względu na odbywające się w Bazylice uroczystości. Wejścia odbywają się co 15 minut.

Zobacz inne miejsca do zwiedzenia w Barcelonie:

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *