Feria de Abril w Sewilli – Jedno z najpiękniejszych świąt w Andaluzji

feria de abril w sewilli

Feria de Abril to jedno z najbardziej znanych i najbardziej wyczekiwanych świąt w Sewilli, ale także dla całego regionu Andaluzji. Jest to święto tańca i śpiewu w stylu flamenco, tańca sevillanas i przede wszystkim promocja produktów regionalnych jak wino czy szynka. Zanim jednak wybierzesz się na Jarmark Kwietniowy, poznaj szczegóły tego święta i kilka wskazówek, które będą Ci przydatne.

Co to jest Feria de Abril i skąd się wzięło to święto?

Historia Feria de Abril – czy też lepiej mówiąc Jarmarku – sięga aż roku 1846. Dwaj radni miasta José María Ibarra i Narciso Bonaplata (żeby było zabawniej to jeden był Baskiem a drugi Katalończykiem) wpadli na pomysł zorganizowania w Sewilli targów kupieckich. Głównie chodziło o kwietniowe wyprzedaże bydła, trzody, jaj i rękodzieła. Po zatwierdzeniu propozycji przez Elżbietę II, ówczesną Królową Hiszpanii, rok później odbyły targi i to z dużym sukcesem. Pierwsza edycja Feria de Abril przyciągnęła prawie 25.000 osób i na stałe weszła w tradycję miasta i regionu (przerwała ją jedynie na jakiś czas wojna secesyjna).

Jak to w Hiszpanii bywa trzeba połączyć pożyteczne z przyjemnym i z czasem Jarmark stał się bardziej zgromadzeniem towarzyskim i powoli tracił na swojej pierwotnej idei kupieckiej. Kolejny dowód na to, że Hiszpanie zawsze znajdą powód do zabawy.

Kiedy i gdzie odbywa się Feria de Abril?

Feria de Abril w Sewilli to święto przechodnie, które odbywa się tydzień lub dwa po Wielkanocy. No tak, trzeba troszkę odpocząć po wielkich hiszpańskich procesjach wielkanocnych. Targi Kwietniowe w Sewilli odbywają się obok dzielnicy Los Remedios. Teren wykorzystywany na tę imprezę zajmuje obszar 1.200.000 m2 i jest podzielony na trzy różne obszary: Calle del Infierno, El Real de la Feria oraz na parkingi. Obszar El Real ma piętnaście ulic, które noszą nazwy od nazwisk słynnych torreadorów. Calle del Infierno to park rozrywki dla dużych i małych czyli wesołe miasteczko.

Na zakończenie imprezy zawsze odbywa się pokaz sztucznych ogni, którego nie możesz przegapić.

Feria de Abril w 2022 roku: 1 – 7 maja

Co można zobaczyć i robić podczas Feria de Abril w Sewilli?

Nie ukrywajmy, najbardziej oczekiwaną imprezą dla każdego mieszkańca w Sewilli jest kwietniowy jarmark. Przez tydzień jedynym celem mieszkańców jest dobra zabawa w gronie przyjaciół i rodziny (kolejność nie jest przypadkowa). Jeśli jesteś turystą to musisz wiedzieć kilka rzeczy zanim wybierzesz się na Feria de Abril.

Najważniejszym elementem inaugurującym jarmark kwietniowy jest zapalenie przy wejściu na teren Feria de Abril wielkiej konstrukcji z 24.000 lampek (nie wiem, kto to liczył, ale ten kto montował je to płakał z pewnością). Jest to także tzw. noche de pescaito czyli noc rybki. Jak można się domyślić na kolację wszyscy jedzą smażone rybki.

Widowiskowe jest także to w jaki sposób mieszkańcy Sewilli przybywają na Feria de Abril. Robią to w bardzo widowiskowy sposób: w karocach ciągniętych przez konie lub też po prostu na koniu.

Spacer po namiotach czyli tzw. casetas

feria de abril sewilla

Mieszkańcy Sewilli często zrzeszają się w tzw. peñas (czytaj penias), czyli w grupach działających na zasadzie stowarzyszenia (podobnie jak u mnie w Vinaros na karnawale). Oczywiście wiąże się to z roczną opłatą członkowską. Każda z tych grup ma swój namiot imprezowy czyli tzw. caseta (czytaj kaseta). Na Feria de Abril znajdziecie więc casetas prywatne i casetas publiczne. Do tych ostatnich może wejść każdy. Nie mniej jednak członkowie peñas mają możliwość zapraszania do prywatnych namiotów osoby spoza stowarzyszenia, ale ich liczba jest ściśle kontrolowana. Jeśli będziesz miał farta to może jakiś Hiszpan czy Hiszpanka zaproszą Cię do swojej caseta. Co robi się w namiotach? Je, pije, śpiewa i tańczy, a przede wszystkim dobrze się bawi.

Naucz się tańczyć sevillanas

Jednym z najważniejszym elementów Feria de Abril jest taniec. Oczywiście nie byle jaki taniec, bo chodzi o tzw. sevillanas. Nie umiesz go tańczyć? Nie przejmuj się! Zacznij naśladować inne osoby i z czasem się go nauczysz. Każdy tańczy tak jak umie. Najważniejsze to dobrze się przy tym bawić.

Spróbuj rebujito

Oczywiście na Feria de Abril w Sewilli nie może zabraknąć jedzenia i picia. W tym okresie serwuje się głównie tapas: szynka hiszpańska, sery, tortilla de patatas, smażone rybki i wiele więcej. Epoka w jakiej obchodzone jest święto charakteryzuje się wysokimi temperaturami więc warto jest orzeźwić się jakimś napojem. Jeszcze lepiej jest gdy jest on na bazie alkoholu. Z pomocą przychodzi rebujito (czytaj rebuchito). Jest to mieszkanka andaluzyjskiego wina białego manzanilla z dodatkiem napoju na bazie cytryny czy limonki. W praktyce wygląda to tak, że do wina manzanilla dodaje się fantę cytrynową. Wszystko powinno być dobrze schłodzone. Uwaga! ta słodka mieszkanka wraz z upałem nieźle wchodzi do głowy. Uważaj, żeby nie przesadzić!

Co zrobić jeśli jednak przesadzisz z rebujito? Zrób to, co robią wszyscy miejscowi i przejdź przez plac Buñueleras (lepiej znany jako Cava de los Gitanos), aby napić się czekolady i zjeść typowe buñuelos czyli racuszki.

Zabaw się na wesołym miasteczku

Jedną z ciekawszych atrakcji na kwietniowych targach w Sewilli jest Calle del Infierno. W tłumaczeniu na język polski jest to Ulica Piekielna. Ten teren nazywa się tak, ponieważ zawsze jest tutaj hałas, światła i wiele ludzi. Są atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, i to właśnie tych ostatnich przerażą ceny za korzystanie z atrakcji. Przygotuj minimum 5 € na każdą atrakcję.

Wskazówki dla turystów chcących odwiedzić Feria de Abril

feria de abril w sewilli

Poniżej pozostawiam Ci kilka wskazówek zanim wybierzesz się na Feria de Abril w Sewilli:

 • Pamiętaj, że znaczna większość namiotów są to obiekty prywatne, do których nie będziesz mieć wstępu. Sprawdź wcześniej gdzie znajdują się tzw. casetas publicas. W roku 2022 jest ich 17:

  – C/ Costillares , 22 – Distrito Nervión- San Pablo
  – C/ Antonio Bienvenida, 97 – Distrito Casco Antiguo
  – C/ Pascual Márquez, 153 – Distrito Triana-Los Remedios
  – C/ Pascual Márquez, 215 – Distrito Este
  – C/ Costillares, 82 – Distrito Cerro-Amate
  – C/ Pascual Márquez, 85 – Distrito Macarena-Norte
  – C/ Ignacio Sánchez Mejías, 61 – Distrito Sur-Bellavista
  – C/ Pascual Márquez, 225 – Caseta Turística
  – C/ Costillares, 13 – Área de Fiestas Mayores
  – C/ Costillares, 77 – “La de to er mundo”
  – C/ Juan Belmonte , 196 – Partido Andalucista
  – C/ Pascual Márquez, 66 – PP de Sevilla
  – C/ Antonio Bienvenida, 79 – PSOE Andalucía
  – C/ Pascual Márquez, 9 – La Pecera
  – C/ Pascual Márquez, 81 – CC.OO. Sevilla
  – C/ Antonio Bienvenida, 13 – UGT
  – C/ Curro Romero, 25 – USO
 • Jeśli nie masz typowego stroju typu Sevillana czyli sukienki z falbanami to koniecznie ubierz się w coś eleganckiego. Andaluzyjczycy w porównaniu do Hiszpanów z innych regionów przywiązują dużą uwagę do stroju. O ile w stroju normalnym zostaniesz wpuszczony do namiotów publicznych o tyle do namiotów prywatnych mogą Cię nie wpuścić jeśli nie jesteś ubrany na odpowiednim poziomie. Panowie również powinni być eleganccy więc najlepiej ubrać się w jakiś garnitur. Nie mniej jednak krawat można zostawić w szafie.
 • Zabierz ze sobą gotówkę a najlepiej w miarę dużo gotówki. Ceny jak przystało na miejsce są wyższe niż w tradycyjnym barze tapas.
 • Jeśli przyjeżdżasz do Sewilli samochodem zostaw go na jakimś oddalonym parkingu i do miejsca jarmarku dojedź komunikacją miejską.

Feria de Abril często jest świętowana także w innych regionach Hiszpanii. Tradycja rozniosła się dzięki emigrantom z Andaluzji w inne części Hiszpanii. Nie mniej jednak to nie to samo co prawdziwa Feria de Abril w Sewilli. Ole!

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (1 vote)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *