Jak świętuje się karnawał w Hiszpanii?

karnawal w hiszpanii

Nie ma to jak karnawał w Hiszpanii. Znając uwielbienie Hiszpanów do imprez tego wydarzenia nie możecie przegapić. W Polsce oprócz imprez karnawałowych w szkołach czy w pracy najważniejszy jest weekend tuż przed środą popielcową. Hiszpanie nie zadowolą się jednym weekendem oni zaczynają zabawę 2 tygodnie wcześniej! Jeśli wybieracie się w tym czasie do Hiszpanii to poniżej znajdziecie listę miejsc gdzie odbywają się największe fiesty.

Jak zabawa karnawałowa to tylko w Hiszpanii!

Karnawał zawsze kojarzy nam się z pięknymi strojami weneckimi lub z bardzo skąpymi strojami w gorącej Brazylii. Niewiele osób wie, że Hiszpania nie ma się czego wstydzić, bo w wielu miejscach w tym kraju odbywają się wielkie fiesty i defilady. Na ulicach pełno jest przebierańców, głośnej muzyki, piór, cekinow i brokatu.

W Vinaros gdzie mieszkam, co roku odbywa się jeden z najbardziej znanych karnawałów w Hiszpanii. Co roku przyjeżdża ogólnokrajowa telewizja aby podglądać przygotowania. Karnawał w Vinaros jest bardzo bliski memu sercu z wielu względów, dlatego poświęcę mu osobny wpis. Dzisiaj poznacie inne miejsca gdzie odbywają się najbardziej znane fiesty w okresie karnawałowym.

Wyspy Kanaryjskie: Teneryfa, Gran Canaria

Największy i najbardziej znany karnawał w Hiszpanii. Przepiękne stroje warte kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy euro! Oczywiście stroje są sponsorowane przez prywatne firmy lub centra handlowe. W związku z tym wśród kandydatek na królowe wybierana jest jedna, która otrzymuje miano Królowej Karnawału. To od czego zależy, że kandydatka zostanie wybrana jest podyktowane jej strojem – jak bardzo oryginalny jest, jakość detali i trudność wykonania. Oprócz królowej wybierany jest król i królowa dziecięca. Oczywiście królowe wraz z tancerzami defiluje po ulicach, także wszyscy turyści mogą podziwiać stroje, które są dziełami sztuki!

W Las Palmas de Gran Canaria bardzo popularny jest wybór najlepszego Show robionego przez Drag Queen. Jest to taniec, sztuka teatralna, strój oraz dekoracja. Wszytko musi być spójne i niepowtarzalne. Wybór Królowej Karnawału a także Gala Drag Queen co roku emitowane są na antenie ogólnokrajowej telewizji.

Poniżej możecie podziwiać jak prezentowała się podczas gali Sara Cruz, która została wybrana na Królową Karnawału 2020 na Teneryfie:

Cadiz, Andaluzja

Karnawał w Kadyksie to chyba najdłuższy karnawał w Hiszpanii (a może i na całym świecie). Okres karnawałowy w tym mieście zaczyna się zaraz po Bożym Narodzeniu. Oznacza to, że przez cały styczeń i aż do Środy Popielcowej można podziwiać udekorowane miasto, przebranych ludzi na ulicach i oczywiście oprócz tańca nie może zabraknąć śpiewów. Nie mniej jednak akty kulminacyjne zawsze są przewidziane na ostatnie 2 tygodnie karnawału.

Śpiew to jest właśnie ten element, który wyróżnia fiesty w Cadiz. W stylu dość andaluzyjskim grupy zwane Comparsa (wyjaśnię w kolejnym wpisie co to jest) przygotowują pieśni ironiczne i prześmiewcze o tematyce dowolnej czyli od życia codziennego po politykę. Coś mi się wydaje, że jak wreszcie będzie można zorganizować karnawał to motywem przewodnim pieśni będzie koronawirus i pandemia. Dodatkowo co roku jest organizowany konkurs tych śpiewów a odbywa się on w Gran Teatro Falla. Nie przejmujcie się, bo występy tych grup można podziwiać także na ulicy. Aby ich posłuchać wystarczy udać się w te oto miejsca: el Barrio de la Viña, El Barrio del Mentidero czy na Plaza de San Francisco.

Tak oto wyglądają wspomniane śpiewy:

Badajoz, Ekstremadura

Najważniejszym elementem karnawału w Badajoz jest defilada, która trwa ponad 6h! Podczas defilady grupy Comparsa przygotowują różne choreografie i organizowany jest konkurs na najlepszą z nich. Oprócz tego są organizowane inne eventy:

  • La fiesta de las candelas: przed Urzędem miasta pojawiają się transparenty i grupy osób, które w zabawny i ironiczny sposób wyśmiewają się z panującej władzy. Innymi słowy krytyka polityków.
  • La Tamborada: jednej z nocy pali się figurkę zwaną marimanta, potem grupy dostają do picia lokalne wino i dzięki temu nabierają sił, aby wziąć udział w konkursie grania na bębnach.

W piątek odbywa się defilada dzieci a w ostatnią niedzielę karnawału od rana odbywa się wielka defilada grup Comparsa. W poniedziałek i wtorek na zakończenie fiest, odbywa się tzw. el entierro de la sardina czyli pogrzeb sardynki. Jest to zapowiedź nadchodzącego Wielkiego Postu. Bary i restauracje przygotowują w te dni sardynki, boczki i inne przysmaki a wszystko to przyrządzone na grilu czy opalane ogniem z ogniska.

Tak w skrócie wygląda Karnawał w Badajoz:

Aguilas, Murcja

Jeden z najbardziej popularnych karnawałów w Hiszpanii. Ciekawą tradycją tego karnawału są tzw. los cascarones czyli skorupki jajka suszone na słońcu. Z jednej strony delikatnie otwiera się jajko aby pozbyć się jego zawartości. Potem taka formę skorupki suszy się na słońcu. Następnie skorupkę wypełnia się konfetti a otwór zakrywa sie cienką bibułką lub klejem zrobionym z mąki i wody. Takie gotowe jajka karnawałowe rozbija się na głowie znajomych lub nieznajomych. Obowiązkowa jest także bitwa tymi jajkami między Panem Karnawałem a Panią Wielkopostnicą.

Na karnawale w Aguilas nie może zabraknąć także napoju o nazwie La Cuerva. Jest to mieszanka wina, owoców, likierów i innych napojów niealkoholowych. Co roku organizowany jest konkurs na najlepszy napój La Cuerva. W konkursie bierze udział ponad 100 barów, restauracji i kafejek. Jury pod przewodnictwem jakiejś znanej osobistości musi odwiedzić te miejsca i wybrać najlepszy drink karnawału. Oczywywiście w ślad za nimi idą turyści 🙂

Co wyróżnia jeszcze ten karnawał to także konkurs na stroje karnawałowe zrobione z papieru. Ponieważ materiał jest dość delikatny, prezentacja strojów znajduje się w przestrzeni zamkniętej gdzie można z bliska podziwiać detale.

Sitges, Katalonia

W Sitges każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz defilad są fiesty i dla starszych i dla tych młodszych. Karnawał otwiera Carnestoltes czyli Król Karnawału. Potem już tylko pozostaje zabawa. Oprócz tradycyjnej defilady na uwagę zasługuje wtorek przed Środą Popielcową. W tym dniu odbywa się święto Rua de l’Extermini. W tym dniu można podziwiać najbardziej wymyślne i ekstrawaganckie stroje karnawałowe. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą aparat.

Na koniec oczywiście obowiązkowy żart:

Podobno najlepsze imprezy odbywają się w szpitalu, bo tam mają izbę przyjęć.

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (4 votes)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. B.B. pisze:

    Super relacja, każdy coś znajdzie dla siebie. Trzeba jechać jak się wszystko uspokoi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *