Ranking najlepszych miast do zamieszkania w Hiszpanii

gdzie zamieszkać w hiszpanii?

Pandemia spowodowała, że co raz więcej osób decyduje się na pracę zdalną i najlepiej gdyby wykonywana ona była z jakiegoś miejsca na ziemi gdzie świeci słonko i palemka jest na widoku. Jednym z modnych kierunków jest Hiszpania. Dostaję od Was dużo maili z pytaniami jak się żyje w Hiszpanii i gdzie najlepiej jest zamieszkać w tym kraju. Ja bardzo lubię Walencję, ale są osoby, które wolą miejscowości w Andaluzji lub północny klimat Hiszpanii. Są tacy, którzy lubią tylko Madryt lub Barcelonę a jeszcze inni preferują wyspy. W takim razie, w jakim mieście w Hiszpanii żyje się najlepiej? Z odpowiedzią na to pytanie pomoże OCU czyli Organizacja Konsumentów i Użytkowików.

Gdzie najlepiej żyje się w Hiszpanii?

OCU przeprowadziło w październiku i listopadzie 2020 roku ankietę wśród mieszkańców 15 miast Hiszpanii, odnośnie poziomu życia w danym mieście. W ankiecie wzięło udział 3.000 osób. Jakie kryteria wzięto pod uwagę formułując pytania?

 • Mobilność. Jak wygląda transport miejski i czas oczekiwania w korkach.
 • Bezpieczeństwo obywateli.
 • Usługi zdrowotne i edukacyjne.
 • Oferta kulturalna, sportowa i rekreacyjna.
 • Zanieczyszczenie i środowisko w danym mieście.
 • Rynek pracy, pensje i bezrobocie.
 • Koszty utrzymania w danym mieście.
 • Rynek nieruchomości (ceny zakupu i wynajmu).
 • Utrzymanie w czystości miasta.

Średnia ocen ze wszystkich 15 miast to 64 punkty na 100 możliwych.

Ranking najlepszych miast do życia w Hiszpanii

Po podsumowaniu wyników okazało się, że ani Madryt ani Barcelona nie są najlepszymi miastami, gdzie poziom życia jest idealny do zamieszkania. Zobacz rezultaty ankiety poniżej.

Miejsce 15: Madryt (55 punktów)

najlepsze miasta do zycia w hiszpanii

Ranking rozpoczyna Madryt. Jest to miasto najbardziej cenione przez jego mieszkańców pod względem środowiska, kosztów utrzymania, rynku nieruchomości i czystości ulic. Mimo to, średnia ocen nie jest zbyt wysoka i wyniosła 55 punktów na 100 możliwych pod względem jakości życia.

Miejsce 14: Barcelona (56 punktów)

gdzie zamieszkac w hiszpanii

Z ogólnym wynikiem 56 punktów za jakość życia Barcelona jest drugim miastem o najgorszej jakości życia. Miasto oblewa egzamin na bezpieczeństwie i ma również najwyższy odsetek mieszkańców niezadowolonych z kosztów utrzymania. Jeśli chodzi o jakość środowiska i zanieczyszczenie, wiele osób uważa, że po koronawirusie zmieniło się ono na lepsze.

Miejsce 13: Palma de Mallorca (57 punktów)

gdzie mieszkac w hiszpanii

Palma de Mallorca jest trzecim miastem o najgorszej jakości życia według badania OCU. Co drugi mieszkaniec Palmy uważa, że ​​wraz z kryzysem koronawirusa bezpieczeństwo pogorszyło się. Respondenci dali również oceny poniżej średniej w zakresie edukacji i mobilności. Co więcej, miasto ma najwyższy odsetek mieszkańców niezadowolonych z kosztów utrzymania.

Miejsce 12: Murcja (61 punktów)

ranking najlepszych miast w hiszpanii

Pierwszym miastem poniżej średniej jest Murcia, która z oceną 61 punktów i ogólną jakością życia plasuje się na dwunastym miejscu. Według mieszkańców tego miasta, transport jest jednym z głównych problemów Murcji.

Miejsce 11: Las Palmas de Gran Canaria (63 punkty)

gdzie najlepiej się zyje w hiszpanii

Według mieszkańców Las Palmas de Gran Canaria, kryzys związany z padendemią znacznie pogorszył koszty życia.

Miejsce 10: Sewilla (63 punkty)

gdzie mieszkac w hiszpanii

Sewilla, która zajmuje dziesiątą pozycję na liście, została słabo oceniona pod względem usług zdrowotnych. Dodatkowo respondeci krytykują to miasto jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Miejsce 9: Alicante (64 punkty)

gdzie jest najlepsze zycie w hiszpanii

Respondenci mieszkający w Alicante, podobnie jak w Madrycie, są najmniej zadowoleni z kryteriów czystości ulic i gospodarowania odpadami.

Miejsce 8: Gijón (65 punktów)

najlepsze miasta w hiszpanii

Według przeprowadzonych badań jest to drugie po Vigo najbezpieczniejsze miasto w oczach jego mieszkańców.

Miejsce 7: Walencja (65 punktów)

najlepsze miasta w hiszpanii

Na szczęśliwym siódmym miejscu znalazła się moja ukochana Walencja. Miasto znajduje się w połowie rankingu. Pod względem stopnia zadowolenia z oferty nieruchomości, respondenci z Walencji pozytywnie postrzegają różnorodność w ofertach mieszkań czy domów, dostęp do nich jak również ich cenę.

Miejsce 6: Malaga (66 punktów)

gdzie wyjechac do hiszpanii na stale

Malaga zajmuje szóste miejsce w rankingu pod zwględem jakości życia. Wraz z Alicante są to miasta z ogólnym bilansem (czyli różnicą między badanymi, którzy uważają, że sytuacja się pogorszyła, a tymi, którzy uważają, że się poprawiła) pozytywnym.

Miejsce 5: Kordoba (68 punktów)

najlepsze miasto do zamieszkania w hiszpanii

Kordoba zamyka pierwszą piątkę miast o najlepszej jakości życia. Jest to jedno z najlepszych miast pod względem świadczenia usług zdrowotnych (aż 62% mieszkańców Kordoby jest z nich zadowolonych).

Miejsce 4: Valladolid (68 punktów)

ranking najlepszych miast do zycia w hiszpanii

Wraz z Vigo Valladolid jest miastem, w którym satysfakcja z kosztów utrzymania jest najwyższa. Jeśli chodzi o rynek pracy, to w Valladolid odsetek zadowolonych użytkowników jest wyższy. W tym mieście, podobnie jak w Bilbao, różnica w ocenie między obecną sytuacją a sytuacją przed koronawirusem jest najmniej widoczna.

Miejsce 3: Bilbao (69 punktów)

gdzie mieszkac w hiszpanii

To trzecie miejsce zajęło Bilbao. Według badanych mieszkańców co można poprawić to koszty utrzymania oraz rynek nieruchomości.

Miejsce 2: Saragossa (69 punktów)

najlepsze miasto w hiszpanii

Na drugim miejscu uplasowała się Saragossa. Nisko oceniono jedynie czytość miasta i gospodarowanie odpadami, podczas gdy oceny w zakresie transportu, służby zdrowia, zatrudnienia, edukacji, kultury, sportu i rekreacji należą do najwyższych.

Miejsce 1: Vigo (70 punktów)

najlpsze miasto do zycia w hiszpanii

No i wreszcie miasto najlepiej oceniane. Vigo wygrywa ranking jako miasto o najwyższej jakości życia. Miasto galicyjskie wyróżnia się dobrymi ocenami w zakresie bezpieczeństwa, czystości, edukacji czy zanieczyszczenia środowiska. Oprócz tego, jest to jedno z najlepszych miast dla rodzin z dziećmi, ponieważ oferta rekreacyjna, sportowa i kulturalna również jest oceniana na wysokim poziomie. Słabe punkty to rynek pracy i nieruchomości.

3.9/5 - (15 votes)

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. Anonim pisze:

  Tontería

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *