Święto Trzech Króli w Hiszpanii

swieto trzech kroli w hiszpanii

Hiszpańskie dzieci czekają z utęsknieniem na Trzech Króli jak polskie dzieci na Mikołaja w grudniu. W nocy z 5 na 6 stycznia Trzej Królowie zostawiają w domach prezenty. 5 stycznia w całej Hiszpanii wieczorem odbywają się parady tzw. cabalgata (czytaj kabalgata). Na paradzie tańczą śnieżynki, reniferki i co tam jeszcze popadnie.

Trzej Królowie są odpowiedzialni za rzucanie dzieciom cukierków. Zależy jak się który zamachnie to można dostać nieźle po głowie. Dzieci mają przygotowane torebeczki lub kartonowe rożki (po rozmiarze to nawet bym powiedziała, że to są bardziej rooogi), do których łapią cukierki jak motylki do siatki. Najgroźniejszym przeciwnikiem dzieci są starsze babcie, które metodą „to dla wnuczka” wybierają cukierki, które spadną na ziemię. No, ale przynajmniej poćwiczą sobie skłony tak dla zdrowia.

A teraz trochę ciekawostek. Czy wiecie, że dzieci hiszpańskie rozpoznają, który król jak się nazywa i co przynosi w darze? Wygląda to tak:
– Gonzalo, jak się nazywa ten król?
– Melchior!
– I co przynosi w darze?
– Cukierki!
O dziwo pozostali 2 królowie w darze też przynoszą cukierki.

Święto Trzech Króli w Hiszpanii nie może obejść się bez tradycyjnego ciasta

swieta w hiszpanii
Roscon de Reyes – typowe ciasto na święto Trzech Króli

Żeby jeszcze bardziej osłodzić ten dzień, tradycją jest ciasto o nazwie „roscon de reyes” (czytaj roskon de rejes). Jest to biszkopt z nadzieniem (lub bez – tradycyjny) z wierzchu udekorowany owocami kandyzowanymi i posypany płatkami migdałów. Do ciasta dodawana jest korona. W cieście ukrywa się król i bób. Kto trafi na króla dostaje koronę i może chwilę porządzić. Ten kto trafi na bób niestety musi zapłacić za ciasto. Najczęściej króla oddaje się dzieciom a bób dziadkom 😉

swieta hiszpania
Król i bób

Wpis ten dedykuję wiernej czytelniczce Ani, która w dniu 6 stycznia obchodzi swoje urodziny. wszystkiego najlepszego i dużo cukierków!

Podoba Ci się ten wpis? Oceń go!
[Wynik: 1 Średnia: 5]

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.