Walencja: Zabytki i atrakcje turystyczne

co zwiedzic w walencji

Nie będę ukrywać, że Walencja to jedno z moich ulubionych miast Hiszpanii. Kocham to miasto za to, że potrafi podczas zwykłego spaceru zaskoczyć czymś nowym na każdym kroku. Piękna architektura, ciekawe zakątki, bogactwo kultury i sztuki powoduje, że Walencję odwiedza co roku ponad 2.5 miliona turystów z całego świata. Nie można także zapomnieć o festiwalach i fiestach organizowanych w Walencji. Jeśli wybierasz się w tym roku do tego miasta koniecznie zobacz jakie zabytki i atrakcje turystyczne oferuje Walencja.

Z czego słynie Walencja?

figura falla

Zapewne pierwszym skojarzeniem z Walencją dla ciebie będą białe futurystyczne budynki. Jest to kompleks, który kojarzy się Hiszpanom bardziej z korupcją niż dumą, nie mniej jednak nikt już nie wyobraża sobie Walencji bez nich. Walencja słynie także z pysznego dania, które ma uznanie na całym świecie i jest to paella. Nie mniej jednak jedną z najbardziej spektakularnych rzeczy, z których słynie Walencja to święto Fallas. Oczywiście to nie wszystkie rzeczy jakie czynią Walencję na całym świecie. Zobacz jakie zabytki i atrakcje czekają na ciebie w tym mieście.

Kiedy warto wybrać się do Walencji?

Klimat i pogoda w Walencji sprawia, że bez względu na porę roku można przyjechać i zwiedzać to miasto. Trzeba brać pod uwagę, że najgorętszymi miesiącami jest lipiec i sierpień, przez co spacer po Walencji może być w tych miesiącach nieco męczący.

Zdecydowanie warto przyjechać w pierwszej połowie marca kiedy odbywają się znane na całym świecie Fallas. Impreza rozpoczyna się od ostatniej niedzieli lutego aż do 19 marca, kiedy to w Hiszpanii obchodzi się Dzień Ojca.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Walencji?

Zabytki i muzea w Walencji

Plaza de Ayuntamiento i Ratusz

co zwiedzić w walencji?

Plaza del Ayuntamiento, otoczona jest zabytkowymi budynkami, takimi jak Ratusz czy budynek Poczty Głównej.
Na środku placu znajduje się duża okrągła fontanna, która w nocy rozświetla się różnymi kolorami. Dodatkowego hiszpańskiego wyglądu dodają wysokie palmy. Plaza de Ayuntamiento w marcu zmienia się w zamknięty obszar gdzie odbywa się Mascletà podczas Fallas. Warto też wejść do Ratusza, gdzie znajduje się Muzeum Historii Miejskiej, do którego wstęp jest darmowy (póki co).

ratusz w walencji
Ratusz w Walencji
co warto zobaczyc w walencji
Skrzynka na zewnątrz Poczty Głównej gdzie można wysyłać kartki i listy. Sprawdziłam. Kartki doszły 😉

Plaza de la Virgen oraz Katedra

katedra w walencji
Plaza de la Virgen

Jeśli zastanawiasz się co warto zobaczyć w Walencji, udaj się prosto na Plaza de la Virgen. Plac znajduje się w samym centrum Starego Miasta (Ciutat Vella), w miejscu, gdzie znajdowało się rzymskie forum antycznej„Walencji”. Wokół Plaza de la Virgen znajdują się trzy kluczowe dla rozwoju miasta budynki: Katedra Santa Maria. W każdy czwartek na Puerta de los Apóstoles, w Katedrze, możemy zobaczyć słynny Tribunal de las Aguas. Przedstawiciele wodociągów od wieków spotykają się, aby uzgadniać konflikty w kwestii nawadniania i korzystania z wody. I robią to do tej pory (sama byłam świadkiem).

W Kaplicy Świętego Kielicha znajduje się jedyny Święty Graal uznawany przez Kościół od 1399 roku. Oznacza to, że Walencja jest w posiadaniu kielicha z ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa. Ciekawe prawda?

Bilet wstępu do Katedry i Muzeum Katedralnego:

9€ normalny
6€ ulgowy

Zwiedzanie Katedry od strony Plaza de la Reina jest płatne. Na Plaza de la Virgen znajduje się różowopomarańczowy budynek, który jest bezpłatną częścią Katedry w Walencji. Jest to Basílica de la Virgen de los Desamparados.

El Micalet

jakie zabytki trzeba zwiedzic w walencji
Plaza de la Reina, Walencja.

Wspinaczka na Micalet (Miguelete) to nie lada wyczyn. Dzwonnica katedry posiada 207schodów i na dodatek są one w formie spirali, a klatka schodowa jest dość wąska. NIe mniej jednak widoki rekompensują wspinaczkę. W oddali widać morze, całe centrum miasta, a nawet Miasto Nauki i Sztuki. Warto wybrać się w dzień kiedy jest dobra widoczność.

Bilet wstępu:

2,50€ normalny
1,50€ ulgowy

Ciudad de las Artes y Ciencias

zwiedzanie walencji

Kolejnym ciekawym miejscem, które koniecznie musisz odwiedzić będąc w Walencji jest Miasto Sztuki i Nauki. Jest to kompleks budynków w stylu awangardowym, który przez długi czas nie był pozbawiony kontrowersji ze względu na wysoki koszt realizacji budowy i problemy z konstrukcją niektórych budynków. Nie mniej jednak nikt nie wyobraża już sobie Walencji bez tych białych futurystycznych obiektów.

Wśród budynków, które tworzą ten kompleks, znajdują się L’Hemisfèric, Muzeum Nauki, Umbracle, Pałac Sztuki, Ágora, Puente de l’Assut de l’Or i Oceanográfico.

Szerzej na temat Ciudad de las Artes y Ciencias i jego zwiedzania napiszę wkrótcę.

Do Ciudad de las Artes y Ciencias możesz dojść pieszo ogrodami Turii lub też dotrzeć jednym z autobusów miejskich linii numer 13, 15, 19, 24, 25, 35, 40, 94, 95 lub 99 (koszt 1,50€).

Bilety wstępu możesz nabyć online TUTAJ.

Lonja de la Seda

co warto zwiedzic w walencji

Ten imponujący budynek od 1931 roku nosi prestiżowy tytuł Historycznego Pomnika Narodowego, a dodatkowo w 1996 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko to sprawia, że ​​jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków sztuki gotyckiej, jakie możemy znaleźć w Europie.

W przeszłości w tym miejscu podpisywano umowy handlowe. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Kolumnowa lub inaczej zwaną Halą Handlową. Posiada osiem kolumn centralnych, spiralnych i wolnostojących oraz piętnaście kolejnych osadzonych w ścianach, które razem tworzą sklepienie z żebrami przypominające liście palmowe. Wysokość sufitu tej sali mierzy aż 18 metrów. Co można jeszcze zobaczyć w Lonja de la Seda? Do czasów obecnych zachowały się biurka, na których dokonywano transakcji handlowych. Boczne drzwi budynku prowadzą do ogrodu, zwanego Patio de los Naranjos, gdzie po schody prowadzą do sali konferencyjnej Consolat del Mar. W sali tej możesz podziwiać piękny XV-wieczny sufit kasetonowy.

Bilety wstępu: Wstęp darmowy (aktualnie)

Palacio del Marqués de Dos Aguas, Muzeum Ceramiki

co warto zobaczyc w walencji

Kolejnym zabytkiem w Walencji wartym zwiedzenia jest Pałac Marqués de Dos Aguas. To prawdziwy klejnot rokoko w samym sercu Walencji. Za bogato zdobionymi fasadami, które zwieńczone są imponującymi wieżami, mieści się Narodowe Muzeum Ceramiki González Martí. Warto jest też zwrócić uwagę na wejście wyłożone alabastrowym marmurem. Nie tylko fasada tego budynku fascynuje, ale także jego wnętrze – pokoje urządzone w ostentacyjnym stylu, a niektórzy twierdzą, że nawet można powiedzieć, że w tandetnym. Jaka jest prawda? Musisz sam to zobaczyć na własne oczy.

Bilet wstępu: 3€.

Torres de Serrano

atrakcje turystyczne w walencji

Wieże zostały zbudowane w latach 1392-1399. Pomimo tego, że są nieco starsze niż Torres de Quart, są lepiej zachowane. Na przestrzeni dziejów, oprócz ochrony miasta, pełnił różne funkcje, takie jak więzienie czy muzeum. Z góry wież można podziwiać panoramę Walencji.

Bilet wstępu: wejście darmowe (aktualnie)

Torres Quart

zwiedzanie walencji

Są one, wraz z Torres de Serrano, jedynymi zachowanymi dwiema bramami wjazdowymi do starego miasta. Wieże Quart zostały wzniesione w Złotym Wieku Walencji (XV wiek). Te imponujące bastiony obronne cudem przetrwały różne wojny, takie jak wojna domowa czy wojna o niepodległość. Do tej pory na wieżach można zobaczyć ślady wystrzałów armatnich z czasów wojny o niepodległość.

Bilet wstępu: wejście darmowe (aktualnie)

Muzeum Fallero

ciekawe muzea w walencji

Jeśli będziesz w Walencji poza czasem Fallas to nic nie szkodzi. Możesz zagłębić się w tradycje tego święta zwiedzając Muzeum Fallas. Jest to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych Walencji. W muzeum można podziwiać ocalone przed spaleniem figury ninot, a także plakaty zapowiadające każdą edycję święta, historyczne insygnia komisji Fallas w Walencji i wiele więcej.

Bilet wstępu:

2€ normalny
1€ ulgowy

Museo de Bellas Artes, Muzeum Sztuk Pięknych

muzea w hiszpanii

Kolejną atrakcją turystyczną Walencji jest Muzeum Sztuk Pięknych, które znajduje się na północnym brzegu Ogrodu Turia, zaraz przed Torres de Serrano. Miejsce to uważane jest za drugą najważniejszą galerię sztuki w Hiszpanii i gdzie można zobaczyć przede wszystkim prace Sorolli , ale także prace Goyi czy Velázqueza, malarstwo holenderskie, flamandzkie i włoskie.

Bilet wstępu: wejście darmowe (aktualnie)

La Estación del Norte, Północna Stacja Kolejowa w Walencji

stacja kolejowa w walencji

Estación del Norte, w to budynek w stylu walenckiego modernizmu, zainaugurowana w 1917 roku. Ta duża stacja zaprojektowana została przez architekta Demetrio Ribesque jest tą stacją, która przyjmuje największy ruch pasażerski w całej Wspólnocie Walencji. Co od razu przykuwa wzrok to fasada inspirowana lokalnym rolnictwem.

Plaza de Toros w Walencji

ciekawe miejsca w walencji
Arena do Corridy w Walencji (Plaza de Toros)

Ten zabytkowy budynek poświęcony walkom byków jest jedną z najpopularniejszych konstrukcji w Walencji. Ta zbudowana w 1859 roku arena jest uważana za jedną z największych i najpiękniejszych w Hiszpanii. Budynek ma 17,65 m wysokości i 52 m średnicy. Od 2013 roku oferowana jest wycieczka z przewodnikiem po obiektach kompleksu, w których znajduje się Muzeum Walki Byków w Walencji. Arenę trudno nie zauważyć, ponieważ znajduje się zaraz obok La Estación del Norte.

Bilet wstępu do Muzeum:

2€ normalny
1€ ulgowy
Bezpłatnie: soboty, niedziele, święta i Międzynarodowy Dzień Muzeów (18 maja).

Kościół Świętego Mikołaja (Iglesia de San Nicolas)

kosciol swietego mikolaja w walencji

Jeśli chodzi o inne zabytki w Walencji to nie możesz przegapić tego kościoła za nic na świecie. Kościół św. Mikołaja jest uważany za Kaplicę Sykstyńską tego miasta. Co ciekawe, nie ma wielu wzmianek w przewodnikach po Walencji. Naprawdę można się zakochać w tym XIII-wiecznym kościele o powierzchni 4000 metrów kwadratowych z freskami zaskakującymi ze wszystkich stron.

Atrakcje turystyczne w Walencji

Ogrody Turii

ogrody turii w walencji

Ogrody Turia są dowodem na to, że czasem z katastrofy może wyniknąć coś pięknego i użytecznego. Dawniej rzeka Turia przecinała centrum Walencji. Jednak przy ulewnych deszczach rzeka wychodziła ze swoich brzegów i zalewała miasto. Po wielkiej powodzi z 14 października 1957 r. , która zniszczyła miasto, koryto rzeki zostało skierowane na południe od Walencji, pozostawiając wolny szeroki pas ziemi, który przecina miasto z zachodu na wschód.

W latach 80. grupa urbanistów zabrała się do pracy nad ambitnym projektem, który ujrzało światło dzienne w roku 1986 roku, kiedy zainaugurowano ogrody Turia. To idealne miejsce do uprawiania sportu lub spokojnego spaceru. Jedno z moich ulubionych miejsc do spacerowania i relaksu.

La Plaza Redonda, Plac Okrągły w Walencji

walencja co zwiedzic

Plac okrągły wcześniej znany był jako Plaza del Clot. Jak sama nazwa wskazuje budynek wyróżnia się okrągłym kształtem, do którego prowadzą cztery wejścia. Na placu znajdują się stoiska z małymi sklepikami w jego sercu znajduje się fontanna. W pobliżu znajdują się bary i kafejki, które serwują lokalne przysmaki.

Mercado Central

atrakcje w walencji

Mercado Central według mnie to najpiękniejsza hala targowa w Walencji. Ma powierzchnię o wielkości 8000 m², codziennie sprzedawane są najlepsze produkty wyłowione z Morza Śródziemnego i zerwane z walenckich sadów. Jednym zdaniem znajdziesz tutaj owoce, warzywa, ryby, owoce morza, sery, mięsa i wędliny oraz inne lokalne wyroby. To właśnie tutaj zaopatrują się w produkty najlepsze restauracje w mieście – Riff czy Ricard Camarena. Sam budynek jest dziełem sztuki z początku XX wieku z ogromną kopułą w centrum.

Mercado Colon

zabytki w walencji

Kolejną atrakcją turystyczną Walencji po Mercado Central jest Mercado Colon. Jeśli to kolejny wybitny walencki modernistyczny budynek w centralnej burżuazyjnej i handlowej dzielnicy Eixample. Co tutaj znajdziesz? W przeciwieństwie do Mercado Central, tradycyjne stragany zostały zastąpione przez sklepy dla smakoszy i kawiarnie z przyjemnymi tarasami. W okresie Bożego Narodzenia możesz podziwiać piękną choinkę oraz kupić szopkę i figurki do niej.

Barrio del Carmen

ciekawe miejsca w walencji

Spacer ulicami tej dzielnicy Carmen to zawsze jest zaskakujące przeżycie. Urocze bary, alternatywne galerie sztuki, butiki i muzea, takie jak Walencki Instytut Sztuki Nowoczesnej. Wszystko to przyciąga młodych ludzi i przekształca okolicę w alternatywny zakątek z ciekawymi propozycjami do podziwiania sztuki ulicznej i wypoczynku.

Barrio Ruzafa

dzielnice w walencji

Dzielnica Ruzafa stała się w ostatniej dekadzie nowoczesną i modną dzielnicą, z awangardowymi lokalami, alternatywnymi sklepami i barami o hipsterskiej estetyce. Poza tym znajdziesz tutaj restauracje z ciekawymi propozycjami kulinarnymi, które wyznaczają trendy. Jest to zamożna dzielnica Walencji, gdzie na każdym roku znajdziesz butiki z drogą odzieżą i obuwiem.

La Estrecha

zabytki walencja

Na placu Lope de Vega 107 znajduje się najwęższy dom w Hiszpanii i drugi najwęższy w Europie (zaraz po budynku w Amsterdamie). Fasada budynku, w którym obecnie znajduje się bar La Estrecha (czytaj: la estrecza, tłum. wąska) ma zaledwie 107 cm! Jak wyglądał dom wcześniej? Otóż spiralnymi schodami znajdującymi się przy wejściu wchodziło się na każdym piętrze do danego pomieszczenia. Pierwsze piętro była to jadalnia, drugie łazienka, trzecie pokój i tak dalej). Historia La Estrecha zaczęła się od sklepu jubilerskiego, należącego do rodziny mieszkającej w tym budynku, później stał się on kioskiem z czasopismami, bibelotami i sklepem z pamiątkami, aż wreszcie został przekształcony na bar.

Dlaczego budynek był tak wąski? Dawniej w Walencji płaciło się podatki od wielkości fasady. Rodzina chcąc oszczędzić postanowiła wybudować bardziej „ekonomiczny dom”. Obecnie z dawnego budynku pozostała jedynie pamiątkowa fasada, wnętrze zostało dostosowane do potrzeb lokalu gastronomicznego.

Zwiedzanie Walencji z dziećmi

Bioparc

park zoologiczny walencja

Bioparc to z pewnością największe i najpiękniejsze zoo w Hiszpanii. Co może zaskoczyć turystów to fakt, że zoo jest położone w mieście a nie na jego obrzeżasz jak to zwykle bywa. Dzieci będą zachwycone podziwianiem zwierząt nie będących częścią europejskiego ekosystemu. Poza tym Bioparc to wcale nie jest takie zwykłe zoo. Zaprojektowano je tak, aby przedstawić życie zwierząt w jak najbardziej naturalnym dla nich środowisku. To oznacza bardziej naturalne bariery, oddzielające zwierzęta od publiczności. Brak jest szklanych lub żelaznych barier. Ogrodzenia są częścią naturalnego krajobrazu, np. w postaci głazów, roślinności i zbiorników wodnych. Projekt tego zoo w Walencji przemyślany jest w najdrobniejszych szczegółach.

Bilet wstępu:

23,80€ normalny
18€ ulgowy

Park Guliwera

guliwer walencja

Kto nie zna przygód Guliwera, który po wyrzuceniu go na brzeg został unieruchomiony przez mieszkańców bardzo małych rozmiarów? To jedna z bardziej dziwnych i ciekawych propozycji dla spędzenia wolnego czasu z dziećmi. Figura Guliwera jest przerobiona tak, aby dzieci mogły się wspinać po nim a potem zjechać po jednej ze zjeżdżalni zamontowanej na gigantycznej figurze. W pobliżu parku Guliwera znajdują się drewniane stoły, gdzie można urządzić sobie piknik.

Bilet wstępu: darmowy

Obecnie Park Guliwera jest w trakcie remontu i ma zostać oddany do ponownego użytku pod koniec 2022 roku.

Wesołe miasteczko w ogrodach Turii

ogrody turii

W grodach Turii znajdziesz też wesołe miasteczko. Diabelskie młyn widokowy, samochodziki elektryczne czy mała kolejka typu mini rollercoster przyciągają nie tylko tych młodych turystów, ale także ich rodziców. Poza tym wata cukrowa, loterie i inne atrakcje czekają na odwiedzających. W lecie oferta wesołego miasteczka jest znacznie większa ze względu na sezon turystyczny.


Koszty zwiedzania i przemieszczania się po Walencji można znacznie obniżyć. Zobacz 👉 Karta turystyczna w Walencji


Co warto zwiedzić w pobliżu Walencji?

Albufera

Co warto zwiedzić w pobliżu Walencji

Na szczycie listy atrakcji przyrodniczych do zobaczenia w Walencji znajduje się Albufera, park przyrody, który znajduje się około 10 km na południe od miasta Park przyrodniczy obejmuje płytką lagunę przybrzeżną, wydmy, plaże, lasy sosnowe i trzcinowe, a wszystko to na obszarze około 24 kilometrów kwadratowych. Spotkasz tu nieskończoną liczbę ptaków wędrownych i czapli siwych, czapli squacco, rybitw zwyczajnych czy cyraneczki marmurkowej.

Oprócz tego znajdziesz tu również restauracje, w których możesz spróbować wspaniałych dań z ryżu (wokół Albufery znajdują się pola ryżowe).

Jak dojechać do Albufera z centrum Walencji?

Możesz skorzystać z prywatnej wycieczki z przewodnikiem, lub też korzystając z autobusu turystycznego. Najtańszą wersją będzie dojazd autobusem linii numer 25.

Plaże w Walencji

Playa de la Malvarrosa

plaza w walencji

La Malvarrosa to najbardziej ukochana miejska plaża w Walencji i ta, która pozostawiła najlepsze wspomnienia z tego miasta. Dawniej ludność lokalna kupowała ryby i owoce morza od rybaków, którzy cumowali łodzie na tej własnie plaży. Jeśli zastanawiasz się, skąd się wzięła nazwa plaży (od kwiatu malwy), to wiedz, że był to pomysł ogrodnika z Botanico de Valencia, który postanowił udekorować paseo maritimo, sadząc pelargonie i malwy.

Playa de las Arenas

plaza walencja

Playa de las Arenas, położona obok przystani Juan Carlos I i znanej plaży Malvarrosa. To idealne miejsce dla osób podróżujących z rodziną lub chcących mieć pod ręką szeroki wachlarz wypoczynku i gastronomii. Idealnym planem na plaży Las Arenas, poza opalaniem i kąpieli w morzu, jest spacer wzdłuż promenady, udekorowanej palmami.

Playa del Saler

plaza w walencji

O wiele bardziej kameralna i „dzika”, plaża Saler jest idealna na relaks i spokojne spacery. Znajduje się w pobliżu Parku Przyrody Albufera, dzięki czemu można cieszyć się tutaj wspaniałym środowiskiem z wydmami, które mają wielką wartość ekologiczną. Oczywiście, jeśli jesteś miłośnikiem windsurfingu, znajdziesz na tej plaży dobre miejsce do uprawiania tego sportu.

Playa de Pinedo

gdzie opalac sie w walencji

Plaża Pinedo jest uważana za jedną z najlepszych plaż w stolicy Walencji ze względu na spokojne wody i wydmy porośnięte roślinnością. Na 2,7 kilometra tej plaży znajdują się mało zatłoczone obszary, w których można z powodzeniem uprawiać nudyzm. Jeśli lubisz zachody słońca, stąd zobaczysz niecodzienny zachód słończ, gdy zapalą się światła mariny.

Jak dojechać z lotniska do centrum Walencji?

Metro

Linia numer 3 i 5. Podróż trwa około 20 minut. Koszt około 4,80€.

Autobus

Linia numer 150. Podróż trwa około 30 minut. Koszt około 4€.

Taxi

Nie ma taryfy stałej, dlatego cena uzależniona jest od taksometra. Koszt przejazdu to około 25-30€. Cena wzrasta jeśli do bagażnika włożymy walizkę. Typowe dla Hiszpanii jest doliczanie kilku euro za przejażdżkę walizki w tylnej części samochodu, potocznie zwanej bagażnikiem.

Hotele i noclegi w Walencji

Booking.com

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (4 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *