Z czego słynie Hiszpania?

z czego slynie hiszpania

Jeśliby zapytać się Polaków czy obcokrajowców o to z czym kojarzy im się Hiszpania i z czego według nich słynie ten kraj, w większości odpowiedź padłaby na: przyjstonych mężczyzn i gorące kobiety (ach te stereotypy…). Oczywiście pojawiłyby się też odpowiedzi, że z pięknej pogody i wspaniałych plaż. Symboli Hiszpanii jest znacznie więcej, niektóre bardziej a niektore mniej oczywiste. Jeśli ciekawi Cię z czego słynie Hiszpania to zparaszam do lektury.

Z czego słynna jest Hiszpania?

Co ma w sobie Hiszpania, że co roku przyciąga rzeszę turystów z całego świata? Poznaj symbole Hiszpanii.

Plaże

Nie ma wątpliwości, że Hiszpania ma najpiękniejsze plaże w całej Europie. Wszystko przez jej położenie i zróżnicowanie klimatyczne. W Hiszpanii zobaczysz piękne plaże z delikatnym białym piaskiem po plaże kamieniste, plaże z klifami jak w krajach nordyckich a także plaże wulkaniczne. Do tego trzeba dodać, że woda w wielu zatokach ma kolor iście rajski. Po co jechać daleko do tropików, kiedy można rozkoszować się błękitnym i szmaragdowym morzem w Hiszpanii?

Kuchnia hiszpańska

szynka hiszpanska serrano

Kuchnia hiszpańska jest jedną z najbardziej cenionych kuchni na świecie. Co roku miliony turystów przyjeżdżają, aby spróbować takie dania i napoje jak:

  • Tapas czyli małe kanapeczki lub talerze z przekąskami (patatas bravas, kalmary, ośmiornica itp.)
  • Paella czyli danie rodem z Walencji na bazie ryżu w wersji mięsnej lub z owocami morza.
  • Sangria symbol lata i wakacji, alkoholowy napój na bazie czerwonego wina z mieszanką likierów, owoców i dużej ilości cukru.
  • Owoce morza we wszelkiej postaci i przygotowane na różne sposoby.
  • Szynka serrano
  • Churros najlepsze śniadanie pod słońcem!

Hiszpańscy szefowie kuchni są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. W Hiszpanii znajdzecie bardzo dużo restauracji z wyróżnieniem jakim są słynne gwiazdki Michelin.

Sjesta

Jak odpoczywać to tylko w Hiszpanii. Podczas słynnej sjesty Hiszpanie wcale nie śpią (przynajmniej tak deklaruje ponad 65% Hiszpanów). Jest to czas kiedy naród ten ma przerwę na obiad. W tym czasie większość małych sklepów, biur czy aptek zamyka się średnio na 3h godziny (tak tak, w Hiszpanii obiad potrafi trwać nawet do 2h). W przeciwieństwie do barów i restauracji, gdzie tętni życie. Ciekawostką jest też to, że często podczas sjesty przestają pracować miejskie fontanny.

Fiesta

z czego jest slynna hiszpania

Jak sjesta to później musi być fiesta. Hiszpania uznawana jest krajem największych i najlepszych imprez w Europie. Mekką imprezowiczów stała się Ibiza. Ale nie tylko o dyskoteki tu chodzi. Hiszpania obchodzi wiele fiest i świąt lokalnych z hukiem. Święta Fallas, obchody Wielkiego Tygodnia, karnawał, uciekanie przed bykami w Pamplonie czyli święto San Fermin, bitwa pomidorowa (La Tomatina) i można jeszcze długo tak wymieniać.

Flamenco

Jak Hiszpania to na liście symboli nie może zabraknąć tak gorącego tańca i śpiewu jakim jest flamenco. Jest to styl muzyczny wywodzący się z Andaluzji. Aby zobaczyć kolebkę tego tańca koniecznie udaj się w ten region.

Wachlarze

z czego jest slynna hiszpania

Wachlarze z Hiszpanii kojarzą się głównie z tańcem flamenco, choć w Hiszpanii to przedmiot użytku codziennego podczas upałów. W lecie większość kobiet zaopatrzona jest w wachlarz, bo chcecie wierzyć czy nie, faktycznie pomaga trochę się ochłodzić.

Byki i korrida

Jeśliby zapytać obcokrajowca jakie zwierzę kojarzy im się z Hiszpanią, bez wątpienia wskaże na byka. W niektórych regionach Hiszpanii do tej pory jest dozwolona korrida (np. w mojej miejscowości, w Vinaros). Oprócz tego na wioskach hiszpańskich często fiesty nie mogą obyć się bez udziału byków np. gonienie za bykiem czy skoki przez byka. Byk bez wątpienia jest symbolem kultury hiszpańskiej.

Piłka nożna

Na liście nie mogło zabraknąć narodowego sportu Hiszpanów jakim jest piłka nożna. Kto nie zna takich klubów piłkarskich jak Real Madryt czy FC Barcelona. Stadiony obu klubów są jednymi z chętniej odwiedzanych zabytków w Hiszpanii. Dodatkowo hiszpańcy piłkarze są uznawani za jednych najlepszych na świecie.

Oliwki

z czego slynie hiszpania

Hiszpania jest światowym liderem w produkcji oliwy z oliwek jak i konserw z oliwek. Na terenie tego kraju rośnie ponad 200 różnych odmian drzew oliwnych. Największa na świecie fabryka oliwy z oliwek znajduje się w miejscowości Villacarrillo. Na półkach sklepowych znajdziecie oliwki w zalewie rumiankowej, na ostro, nadziane anchois (czytaj: ąszła) i wiele więcej.

Pomarańcze i mandarynki

Hiszpania to także kraj pomarańczą i mandarynką płynący. Nie na darmo jedno z wybrzeży Hiszpanii nosi nazwę Kwiatu Pomarańczy (Costa Azahar). Rejon Walencji słynie z największych upraw tych owoców. Następnym razem jak kupujesz mandarynki czy porańcze spójrz na etykietę. Z dużym prawdopodobieństem owoce, które kupujesz pochodzą z Hiszpanii.

Płytki ceramiczne

Jeśli mowa o Hiszpanii to nie można nie wspomnieć o płytkach ceramicznych. Są wszechobecne w każdym mieszkaniu i na całej powierzchni podłogi. W starym budownictwie dekoracyjne płytki ceramiczne kładziono od spodu balkonów lub też na ścianach budynków. Kiedyś ręcznie malowane dziś mają nowoczesne wzornictwo po płytki matowe i wzory dające efekt 3D. Najbardziej znaną i uznaną marką płytek ceramicznych jest Porcelanosa zlokalizowana w prowincji Castellon.

Suknie ślubne

symbole hiszpanii

Koniecznością jest wspomnieć o hiszpańskich sukniach ślubnych. Hiszpańskie wzornictwo, kroje i jakość materiałów sprawiły, że wiele marek z tego kraju sprzedaje suknie ślubne na całym świecie. Która panna młoda nie słyszała o marce Pronovias, La Sposa czy Rosa Clara. Jednym z najbardziej znanych projektantów mody ślubnej dla panien młodych jest bez wątpienia Lorenzo Caprile, który ubiera kobiety z hiszpańskiego dworu królewskiego.

Kino hiszpańskie i Almodovar

Bez wątpienia kino hiszpańskie jest produktem esksportowym tego kraju. O dziwo na pytanie związane z kinem hiszpańskim i kto ci się z nim kojarzy, obcokrajowcy nie wskazują na Antonio Banderasa, Javiera Bardem czy Penelope Cruz. Na myśl zawsze przychodzi im nazwisko reżysera Pedro Almodovara. Na kino hiszpańskie miały duży wpływ zmiany polityczne i przejście z cenzury do wolności słowa. W nowoczesnym kinie hiszpańskim poruszane są często trudne tematy, które wcześniej były zakazane tj. seksualizm, prostytucja, przemoc i maltretowanie kobiet.

Antonio Gaudi

z czego slynie hiszpania

Turyści przyjeżdżający do Barcelony przyjeżdżają tak naprawdę, aby zobaczyć twórczość najbardziej znanego architekta wszechczasów. Sagrada Famila, Park Guell czy Casa Batllo to obowiązkowe miejsca do zwiedzenia podczas pobytu w tym mieście. Jako ciekawostkę powiem wam, że planowane ukończenie budowy Sagrada Familia wyznaczone jest na rok 2026, czyli w setną rocznicę śmierci Antonio Gaudiego.

Picasso i Salvador Dalí

Picasso i Salvador Dalí to niezaprzeczalnie ikony malarstwa na świecie. Ich dzieła zawsze wzbudzają wiele emocji. Guernica, Trwałośc pamięci czy Płonąca żyrafa… Kto choć raz nie słyszał o tych obrazach? Co roku wiele osób odwiedzających Katalonię chętnie udaje się do Figueres gdzie znajduje się rodzinny dom Salvadora Dali a także do Cadaques, gdzie artysta miał swoj dom letniskowy. Wielbiciele Picasso udają się do Malagi (jego rodzinnego miasta).

Trasplantacje

Hiszpania słynie także z największej ilości wykonywanych translplatacji organów. Hiszpanie to naród, który oddaje najwięcej organów do przeszczepów w przeliczeniu na mieszkańca na świecie!

Kraj gay-friendly

Według ankiety przeprowadzonej na 60.000 osobach na całym świecie, Hiszpania została uznana za kraj najbardziej przyjazny dla społeczności LGTBIQ+. Od 2005 roku pary tej samej płci mogą w Hiszpanii zawierać związki partnerskie i małżeńskie.

Szybka kolej

symbol hiszpanii

Hiszpania posiada ponad 4800 km torów kolei dużych prędkości, co czyni ten kraj trzecią najbardziej rozbudowaną siecią tego typu na świecie, zaraz po Chinach i Turcji. W planach jest budowa kolejnych 3000 km torów. Jako ciekawostkę dodam, że Malaga stała się jednym z głównych ośrodków testowych Hyperloop na świecie.

Magazyn energii

Hiszpania to jeden z krajów najbardziej zaangażowanych w produkcję energii z odnawialnych źródeł. Kraj ten przoduje w światowym rankingu pod względem magazynowania tego typu energii i jest krajem o największej pojemności magazynowania energii elektrycznej w elektrowniach słonecznych na świecie, wynoszącym 6850 MWh.

5/5 - (4 votes)

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Dominik pisze:

    Taka bogata kultura w porównaniu do naszej, że aż smutno się robi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *