Znane hiszpańskie piosenkarki

znane hiszpanskie piosenkarki

W poprzednim wpisie mieliście okazję pozanać najbardziej znanych hiszpańskich piosenkarzy. Czas na piosenkarki. Dzisiaj przeprowadzę Was przez różne style muzyczne: poznacie wykonawczynie od flamenco po muzykę nowoczesną. Co ciekawe, w Polsce hiszpańskie piosenkarki nie odnoszą takiego sukcesu jak panowie. Czas to zmienić!

Lista najpopularniejszych hiszpańskich piosenkarek

Poznaj moją subiektywną listę (kolejność przypadkowa) znanych hiszpańskich piosenkarek, których piosenki bardzo lubię i warto poznać ich twórczość bliżej.

India Martínez

India a w zasadzie Jennifer Yésica Martínez Fernández urodziła się w 1985 roku w Kordobie. W 1998 roku po raz pierwszy występuje przed szeroką publicznością w programie telewizyjnym dla mołodych talentów Veo, Veo. W swojej muzyce łączy styl pop z flamenco. Ma bardzo charakterystyczną andaluzyjską barwę głosu. Do tej pory wydała 8 albumów. Wspólpracowała z m.in. z Marc Anthony.

Rosalía

Rosalía wzbudza najwięcej emocji w Hiszpanii. Mimo bardzo młodego wieku (urodziła się w 1992 roku) jest rozpoznawalna na arenie międzynarodowej i ma na swoim koncie nagrody Grammy oraz Grammy Latino, a także nagrody MTV Music Awards. Sama artystka uważa, że jej styl muzyczny to nowe flamenco połączone z muzyką pop, blusem latino i reaggetonem czy hip hopem. Mieszanka wybuchowa. W 2008 roku wzięła udział w selekcjach do programu Tu si que vales! (coś w stylu Idola). O dziwo nie przeszła eliminacji. Może to i lepiej, bo utarła nosa wszystkich jurorom i dzisiaj o współpracę z nią zabiegają największe gwiazdy światowej sceny muzycznej.

Oprócz muzyki Rasalia znana jest z uwielbienia do bardzo długich paznokci. To jej hobby doczekało się wielu memów.

Rosario Flores

Rosario jest córką zmarłej wielkiej artystki hiszpańskiej Loli Flores. Rosario w swojej muzyce łączy pop, rock i flamenco. Rosario ma na swoim koncie nagrody Grammy Latino. Piosenkarka, próbowała swoich sił także na małym i dużym ekranie. Ciekawostką jest to, że wystąpiła u Almodovara w filmie Hable con ella. Dzisiaj odsyłam was do piosenki Que bonito, którą Rosario napisała w hołdzie dla swojego zmarłego brata.

Aitana

Aitana to bardzo młoda i jedna z najbardziej topowych wokalistek hiszpańskich obecnie. Styl jaki wykonuje to pop, R&B i rock. Karierę zaczęła od słynnego programu Operación Triunfo, w którym zajęła drugie miejsce. Do tej pory Aitana wydała dwa albumy studyjne i jeden koncertowy. Obecnie Aitana jest parnerką aktora Miguela Bernardeau znanego z serialu Elite produkcji Netflix.

Ana Guerra

Ana Guerra urodzona w 1994 roku na Teneryfie była rywalką Aitany w programie Operación Triunfo. Wprawdzie nie odniosła tak dużego sukcesu jak jej koleżanka, ale może poszczycić się współpracą z taką gwiazdą pop i muzyki disco jak Juan Magan.

Ana Guerra wraz z Aitaną zaprezentowały piosenkę Lo Malo jako propozycję na konkurs Eurowizji 2018. Piosenka uplasowała się na trzecim miejscu, ale to właśnie ta kompozycja stała się hitem i najchętniej oglądanym teledyskiem w Hiszpanii w 2018 roku. Do tej piosenki Was odsyłam:

Merche

Teraz gwiazda hiszpańskiej sceny muzycznej z początku lat 2000. W roku 2000 piosenkarka bierze udział w preselekcjach do Eurowizji 2001 z piosenką No me pidas más amor pod pseudonimem Luna. Niestety jej piosenka nie została wybrana do reprezntacji Hiszpanii na Eurowizji. Nie mniej jednak piosenka przypadła do gustu publiczności i piosenkarka zaczęła robić karierę na rynku muzycznym. Do tej pory ma na swoim koncie 9 albumów.

Ciekawostką jest to, że wraz z Luisem Fonsi w 2012 roku stworzyli piosenkę Nunca digas siempre. Do tej kompozycji zostawiam Wam link poniżej.

Vanesa Martin

Vanesa urodziła się w 1980 roku w Maladze i muzykę jaką wykonuje to pop-rock. Jako piętnastolatka grała w klubach i barach w rodzinnym mieście. Dzięki swoim występom udało jej się zaistnieć w radio a także w programach telewizyjnych. Do tej pory wydała 7 albumów i jest jednym z coachów w programie La Voz Kids (The Voice Kids). Mam nadzieję, że jej piosenki przypadną Wam do gustu.

Edurne

Edurne to piosenkarka z chyba najsłodszym głosem w Hiszpanii. Na scenie muzycznej zaistniała dzięki piątej edycji Operación Triunfo. Była także reprezentantką Hiszpanii na konkursie Eurowizji w 2015 roku. Piosenkarka pojawia się także na szklanym ekranie biorąc udział w serialach telewizyjnych. Jest także jurorką w Got Talent España.

Prywatnie Edurne od 2010 roku jest życiową partnerką hiszpańskiego piłkarza Davida de Gea (bramkarz w Manchester United). W marcu 2021 roku na świat przyszła ich pierwsza córka Yanay.

Lola Indigo

Piosenkarka młodego pokolenia zaczęła karierę jako tancerka i choreografka. Współpracowała m.in. z Enrique Iglesiasem. W 2017 więła udział w programie Operación Triunfo, ale szybko odpadła. Lola nie przejęła się tym faktem, bo w 2018 wydaje singiel Ya no quiero na, który od razu stał się hitem na Spotify (ponad 9 milionów odtworzeń). Może poszczycić się nagrodą MTV Europe Music Awards. W swojej muzyce Lola łączy pop z funky, trap, dance a nawet reggeton. Posłuchajcie jej pierwszego singla:

Pastora Soler

Pastora (oficjalnie Pilar Sánchez Luque) zaczęła swoją karierę już jako ośmiolatka śpiewając pieśni flamenco. W 1994 roku znany łowca talentów muzycznych Luis Sanz, na jedym z przesłuchań zachwycił się młodą piosenkarką i tak zaczęła się jej kaiera. Pod pseudonimem Pastora Soler młoda artystka zmienia swój styl i koncentruje się na muzyce pop. W 2012 roku piosenkarka reprezentuje Hiszpanię na konkursie Eurowizji z piosenką Quédate conmigo i ostatecznie zajmuje 10-te miejsce.

Malú

María Lucía Sánchez Benítez znana hiszpańskiej publiczności jako Malu urodziła sie w 1982 roku w Madrycie. Pochodzi z muzycznej rodziny a jej wujkiem był słynny gitarzysta Paco de Lucia. Do tej pory artystka sprzedała ponad 2 i pół miliona krążków. Jest także coachem w programie La Voz i La Voz Kids.

Piosenkarka jest nie tylko znana ze swojej twórczości, ale także z tego, że związała się z byłym liderem parti politycznej Ciudadanos. Była to najgorętsza para showbizensu w tym czasie. Mówi się, że to właśnie dla Malu i ich wpólnej córki Albert Rivera porzucił politykę.

Mónica Naranjo

Monica ma jeden z mocniejszych głosów na hiszpańskiej scenie muzycznej. Jej kompozycje to pop-dance zmieszany z rockiem, muzyką elektroniczną i głosem operowym. Monica od najmłodszych lat chciała być piosenkarką, dlategoteż rodzice zapisali ją do szkoły muzycznej. W 1991 roku młoda Monica na swojej drodze spotyka kompozytora i producenta muzycznego Cristóbala Sansano. Wyjeżdża do Meksyku i to właśnie tam zaczyna swoją karierę.

Jej słynna piosenka Sobreviviré (tłumacząc na polski: przetrwam lub przeżyję) była jedną z najbardziej słuchanych i śpiewanych utworów w Hiszpanii podczas stanu alarmowego spowodowanego pandemią.

Piosenkarka otwarcie mówi o swojej biseksualnej orientacji i jest także międzynarodowym działaczem na rzecz praw społeczności LGBT.

Ana Mena

Ana to wschodząca gwiazda hiszpańskiej muzyki pop i dance-pop. Swoją karierę zaczęła w 2011 roku jako aktorka w serialu Marisol, la película. W 2019 roku wspólnie z Fredem de Palma zaprezentowała piosenkę Se iluminaba, która stała się hitem lata 2020. Czy odniesie sukces jak jej starsze koleżanki?

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *