Szynka hiszpańska i inne wędliny
Dzisiaj kolejny wpis z kategorii co warto spróbować w Hiszpanii. Skupię się tym razem na mięsie w różnych postaciach czyli na wędlinach. Nie myślcie jednak, że będę rzucać mięsem. Żeby było ciekawiej szynki zostawię na koniec. Drogą wstępu dodam, że w Hiszpanii oprócz wędlin suszonych i typowej szynki hiszpańskiej, istnieje także szynka gotowana (wędzoną czy pieczoną ciężej jest dostać). Co zabawne szynkę gotowaną nazywają jamon york (czytaj chamon jork) lub jamon dulce (czytaj chamon dulse) czyli słodka szynka w dosłownym tłumaczeniu.
Tutaj taka wskazówka… jeśli w jakimś barze do piwka poprosicie kanapeczkę z szyneczką (język typowy dla Krakowa, wiem…, na usprawiedliwieniem dodam, że to wina mamusi, której pochodzenie z Krakowem nie ma nic wspólnego, więc nie wiedzieć czemu tak mówi). No więc jeśli już poprosicie tę kanapeczkę z szyneczką wtedy kelner zapyta się: „ze słoną czy ze słodką?” (dulce o salado?). Wybór należy do Was!
Hiszpańska szynka dojrzewająca: Wszystko co powinieneś o niej wiedzieć.
Oto wędliny i szynki hiszpańskie, które musicie spróbować będąc w Hiszpanii:
1. chorizo (czytaj czoriso): typ kiełbasy z wieprzowiny, który dojrzewa na świeżym powietrzu (czyli żadne suszarnie nie wchodzą w grę). Kiełbasa, żeby być nazwana chorizo musi zawierać czerwoną paprykę i czosnek. W wielu przypadkach dodawane jest oregano i trochę octu. Smak kiełbasy jest wtedy ostrzejszy. Świetny dodatek do zup i grochówek.
2. butifarra: typ kiełbasy gotowanej z mięsa wieprzowego. W swoim składzie zawiera sól i pieprz, i w zależności od regionu Hiszpanii dodają inne przyprawy. Dodatek do zup i tapas.
3. salichichón (czytaj salcziczon): typ kiełbasy suszonej lub wędzonej z chudego mięsa wieprzowego. Dlaczego z chudego? Bo do składu dodawana jest słonina oraz przyprawy (sól, pieprz, gałka muszkatałowa, kolendra i goździki). Świetny dodatek do pizzy.
4. morcilla (czytaj morsija): jest to kaszanka, tyle że zamiast kaszy zawiera ryż.
5. fuet: typ sztywnej kiełbasy z mięsa wieprzowego, której skórka jest biała. Biel ta pochodzi od grzybów, które pomagają mięsie dojrzewać. Czyli fuet wśród kiełbas jest jak brie wśród serów. Idelanie nadaje się do tapas.
6. sobrasada: kiełbasa ze specjalnie wyselekcjonowanego mięsa wieprzowego z dodatkiem soli, pieprzu i czerwonej papryki. Kiełbasa typowa dla wyspy Majorki. Konsystencją przypomina gęsty pasztet. Najlepszy sposób podania sobrasady według mnie to grzanka na której rozcieramy sobrasadę, kładziemy ser kozi lekko rozpuszczony wcześniej na patelni i wszystko polewamy lekko miodem. Paluszki lizać!
7. jamon serrano (czytaj chamon serrano): czyli szynka typu
serrano, najbardziej rozpowszechniona na świecie. Robi się ją ze
świń pasionych zbożem. W zależności od czasu dojrzewania
dzielimy serrano na: bodega (6-12 miesięcy dojrzewania), reserva
(12-14 miesięcy dojrzewania), gran reserva (powyżej 14 miesięcy
dojrzewania). Oczywiście im mniej szynka jest dojrzała tym jest
tańsza. Im dłużej dojrzewa tym jest bardziej sucha.
8.
jamon iberico (czytaj chamon iberiko): czyli szynka dojrzewająca
ze świń pasionych ziemniakami i żołędziami. Istnieje kilka
rodzajów jamon iberico, w zależności co przeważa w „diecie”
świni. Odróżnia się je po metkach. Najdroższa szynka to ta z
metką czarną, co oznacza, że świnia jadła tylko żołędzie.
Jest to produkt niezwykle ekskluzywny.
Zastanawiacie się zapewne jak wybrać dobrą szynkę? Tutaj jakiejś reguły nie ma. Zależy kto co lubi. Cena niekoniecznie musi odzwierciedlać jakość i smak szynki. Ja przy wyborze kieruję się tym, żeby nie była zbyt wysuszona ani zbyt „niedojrzała”. Oprócz tego dobrze, żeby miała żyłki tłuszczu w środku (takie pajączki). Taki tłuszczyk gwarantuje intensywniejszy smak szynki.
Na zakończenie żart mięsny:
W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.