Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?

karnawal w hiszpanii

Pandemia pokrzyżowała plany wszystkim karnawałowiczom i nie wiadomo jeszcze czy w 2022 będzie można świętować karnawał tak jak to było do tej pory. Nie mniej jednak chcę Wam zaproponować abyście poczytali o tym jak wygląda karnawał w mojej miejscowości i jak będzie można już świętować pełną parą, to może skusicie się na przyjazd i sami przekonacie się jaką fajną mamy zabawę. Dodam jeszcze, że karnawał w Vinaros jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych w Hiszpanii. Co roku na retransmisję defilad przyjeżdża kilka telewizji.

Wpis będzie trochę długi, ale to dlatego, że tak dużo jest fiest tematycznych i chcę ze szczegółami o nich napisać. Będą filmiki i zdjęcia, będzie kolorowo z brokatem cekinami i piórami! .

Na rozpalenie zmysłów pozostawiam wam krótki filmik promocyjny z poprzednich lat:

Karnawał w Hiszpanii nie odbędzie się bez grup zwanych Comparsa

Karnawał nie istniałby bez grup zwanych Comparsa (czytaj komparsa). Są to grupy karnawałowe, które w trakcie trwania imprez wychodzą na ulice tańcząc i grając (każda w swoim stylu). Ja od kilku lat należę do jednej z takich grup. W Vinaros mamy ich aktualnie około 30. Każda z nich ma swoje barwy oraz logo a także jest zarejestrowana jako stowarzyszenie. Moja jest bardziej rodzinna, ale są też comparsy składające się z samych dzieci, z emerytów, z wielbicieli czekolady, ze śpiochów, imprezowiczów czy społeczności LGTBI. Są też 2 Comparsy utowrzone ze szkół tańca a oprócz tego jedna Comparsa, której członkiowie podczas karnawału i defilady grają na bębnach, czyli robią takie brazylijskie batucadas. Liczba członków Comparsa jest zróżnicowana a największe grupy liczą nawet 600 osób. W ciągu roku comparsy spotykają się na wiosnę i jesienią na niedzielną paellę. Najfajniejsze jest to, że między grupami nie ma rywalizacji i nie ważne do której comparsy należysz, liczy się świetna zabawa.

20180117_125156-576x1024 Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?
Tak wyglądają barwy mojej grupy Comparsa.

Przygotowania do karnawału w Vinaros

Przygotowania do karnawału tak naprawdę trwają cały rok. Kiedy kończy się karnawał Comparsy otwierają zapisy na królową. Tak więc dziewczynki (i chłopcy też) zgłaszają się i później zgodnie z regulaminem grupy wybiera się królową. Najczęściej jest to losowanie. W moim przypadku stało się tak, że oprócz mnie nie zgłosiła się inna kandydatka bądź kandydat i automatycznie zostałam królową (wszyscy mogli zacząć do mnie mówić „wasza karnawałowość” ). Tak więc w czerwcu odbyło się oficjalne przekazanie szarfy od poprzedniej królowej i zaczęła się wielka praca.

Mniej więcej w okresie letnim organizatorzy karnawału poprzez stronę internetową robią głosowanie na temat przewodni karnawału. Podają 3 opcje do wyboru. Mieliśmy np. tematykę Bollywood, The Neverland czyli Piotruś Pan i spółka, a nawet Chin czy Karnawału Weneckiego. Tematyka karnawału wcale nie oznacza, że stroje grup mają do niej nawiązywać. Temat przewodni jest potrzebny na otwarcie karnawału i do dekoracji sceny, na której będą prezentowane stroje królowych.

Stroje karnawałowe na defiladę

Wróćmy jednak do przygotowań w obrębie Comparsy. Do projektu stroju można podejść w dwójnasób: albo projektant, albo inwencja twórcza Comparsy. Ogólnie zasada jest taka, że ma się błyszcześć czyli cekiny i brokat, do tego pióra i niech nas wiedzie fantazja. Jesienią Comparsy prezentują w obrębie swoich członków stroje dla osób defilujących. W międzyczasie oczywiście wszystkie królowe pracują nad swoimi strojami. Wygląda to jak zabawa dla dzieci czyli wycinanki, przyklejanki, origami itp. Bardzo ważne jest też to, że stroje królowych oraz osób defilujących są ściśle tajne aż do momentu karnawału. Między grupami Comparsa nie pokazujemy swoich strojów. Jedyne co możemy zdradzić to kolor.

Stroje karnawałowe w zależności od grupy Comparsa mają różną cenę. Jeśli chodzi o moją grupę, to stroje przeważnie kosztują od 40 do 80 euro od osoby. Niektóre Comparsy projektują swoje stroje w cenie nawet 250 czy 300 euro!!! Niektóre z nich mają swoich własnych projektantów lub zwyczajnie robi się losowanie z pomysłów dostarczonych przez członków grupy. Nie mniej jednak wybór kolorystyki i tematyki należy do królowej.

Niech przybędzie Król Karnawału

Tak dochodzimy do momentu rozpoczęcia karnawału czyli 2,5 tygodnia przed Środą Popielcową. Najpierw do portu w Vinaros przybywa Król Karnawału czyli Carnestoltes. Skąd taka nazwa? W dosłownym tłumaczeniu z języka valenciano to nic innego jak „wszystkie mięsa”. Jest to znak dla ludności, że przez 2 tygodnie trzeba się najeść mięs wszelakich, bo zbliża się Wielki Post.

Tak więc pan Karnawał przybywa w postaci kukły, która przebrana jest zgodnie z tematyką karnawału wybranej metodą głosowania o czym piałam wyżej. Paradnie Król Karnawał przechodzi z portu pod urząd miasta i tam otrzymuje klucze do miasta. Po całej ceremonii wszystkie królowe udają się do wielkiego namiotu na kolację na ich cześć.

Obok dużego namiotu gdzie odbywajają się koncerty orkiestr czy DJ’ów, zamontowane są mniejsze namioty, przygotowane dla grup Comparsa (każda ma swój namiocik). W namiotach, każda grupa montuje miejsce dla DJ’a i swój własny barek, gdzie będzie sprzedawać drinki. W namiotach przez cały tydzień będą odbywać się kolacje. Każda grupa przygotowuje co chce. Każdy dzień ma inna tematykę np. kolacja włoska, kebab, kolacja amerykańska. W sobotę i niedzielę odbywają się obiady zamiast kolacji, ponieważ wieczorami odbywają się gale, na których królowe prezentują owoc swoich wypocin z ostatnich kilku miesięcy. W sobotę Gala Królowych a w niedzielę Gala Królowych Dziecięcych.

Ostatni czwartek i piątek karnawału

Tak mijają Gale i został tydzień karnawału. W ostatni czwartek karnawału zaczyna się intensywna impreza czyli tzw. noc pidżamowa (Nit de Pijama w języku valenciano). Wszyscy przebierają się w cieplutkie pidżamy i dawaj fiesta w miasto. Większość ludzi w czwartek i piątek idzie do barów i restauracji na kolację w gronie przyjaciół. My też tak robimy, ale stolik trzeba zarezerwować miesiąc wcześniej, aby nie zostać na lodzie. Tak bawimy się nocy pidżamowej:

IMG-20190228-WA0065-1-797x1024 Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?
IMG-20200221-WA0048-1024x769 Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?

W piątek jest tzw. dzień wolny czyli każdy przebiera się za co dusza zapragnie. Wcześniej jednak odbywa się defilada dziecięca zakończona imprezą na placu przy Paseo Maritimo z kubkiem gorącej czekolady dla najmłodszych. Oprócz tego psy także mają swoją paradę karnawałową. Ta defilada kończy się natomiast konkursem na najlepszy strój dla naszego pupila.

Od czwartku wszyscy wychodzą poimprezować do namiotów grup karnawałowych. Nie ma granicy wieku. Przychodzą rodziny z dziećmi a nawet starszyzna… czyli 80 lat w zwyż. Może to was zdziwić, ale tutaj starsi ludzie mają więcej krzepy niż młodzi. Wracając do tematu… W każdym namiociku gra inna muzyka (oczywiście w natężeniu dźwięku tak dużym, że z zewnątrz słychać tylko „łup, łup, łup”. Trzeba wejść do namiotu żeby rozpoznać piosenkę. W namiocikach można kupić sobie drineczka i odtańczyć taniec hiszpański. Wygląda to tak: machamy lekko rękami, ale spokojnie, bo przecież w jednej z dłoni mamy kubeczek z napojem alkoholowym (nie chcemy, żeby się coś wylało) i bez względu na muzykę tańczymy nóżka do nóżki. Szału nie ma, ale możemy powiedzieć później, że świetnie się bawiliśmy.

IMG-20190302-WA0042-838x1024 Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?
IMG-20210211-WA0008-768x1024 Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?
IMG-20200222-WA0035-1024x768 Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?
IMG-20190302-WA0039-1024x498 Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?
IMG-20200222-WA0054-1024x576 Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?

Ostatni weekend karnawału czyli ostatki

I wreszcie nadchodzą dni kulminacyjne. Sobota i niedziela to wielkie defilady Compars przez całe miasto. Każda Comparsa ma swój wóz transmitujący muzykę, tzw. bar na kółkach, w którym to grupowicze zaopatrują się w drinki (no bo jak tu się bawić bez alkoholu, a wymówką jest chłód, więc pije się na rozgrzanie organizmu.). Za barem idą ludzie defilujący a na koniec jako wisienka na torcie jedzie królowa na karocy ciągniętej końmi mechanicznymi zwanymi traktorem (jakie to romantyczne…). Królowa ma za zadanie pozować i tańczyć, i w miarę możliwość rozbawiać tłum. O ile z hiszpańską publicznością nie ma problemu to od razu widać kto jest przyjezdny z zagranicy. Defilada każdego dnia trwa około 3 godzin. Rozpoczyna ją Król Karnawału a później każda z grup Comparsa w losowo wybranej kolejności.

IMG-20190303-WA0006-1024x498 Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?
Defilada 2019
IMG-20200229-WA0004 Karnawał w Hiszpanii: Jak obchodzi się karnawał w Vinaros?
Defilada 2020

Ciekawostką jest to, że jak znajdziemy wśród tłumu znajomych to możemy sprezentować im drinka Agua de Valencia 🙂 Jeśli przyjedziecie kiedyś na karnwał do Vinaros to dajcie mi znać a dostaniecie wspomniany drink!

Pozostawiam Wam filmik do defilady z 2018 kiedy to miałam zaszczyt być Królową:

A tak defilowalismy w 2019 roku:

Cały Karnawał zamyka się w poniedziałek spaleniem na stosie Króla Karnawału (kara za sianie rozpusty alkoholowej, tańców, brokatu na ulicach i puszczania głośnej muzyki). Na stosie pali się również sardynkę. Nie wiem dlaczego wybrali akurat ten typ ryby, ale o gustach się nie dyskutuje. Zastanawiam się dlaczego w ogóle pali się sardynkę. Jak tradycja nakazuje nikt nie rozumie i nie wie skąd wzięła się ta tradycja… W tym miejscu pozwolę sobie na moją własną refleksję i sądzę, że jest to związane z tym, że w poście powinno się unikać jedzenia mięsa, a że ludzie nie chcą jeść tylko ryb więc w ten sposób karzą biedną sardynkę. Tak więc na zakończenie karnawału wszystkie królowe niosą biedną sardynkę przykrytą czarnym tiulem w miejsce wyznaczone do spalenia, czyli na Arenę do Korridy. Następuje krótki spektakl teatralno pirotechniczny i na kaoniec spalenie kukły Karnawału… I tak kończy się karnawał…

Dlaczego warto przyjechać na karnawał do Vinaros?

Bo jest świetna zabawa. Dużo barwnych strojów. Piękne stroje królowych. Co jest zadziwiające nie ma rywalizacji między grupami karnawałowymi. Chodzi o wspólną zabawę i zrobienie show. Nie ważne jakiej jesteś narodowości (w 2018 roku królowe były 3 spoza Hiszpanii (Polska, Portugalia i Brazylia)), nie ważne jakiej jesteś płci (było 2 królów), nie ważne czy jesteś gruby czy chudy, piękny czy brzydki, czy jesteś zdrowy czy niepełnosprawny (jedna z królowych miała zespół Downa) czy jesteś stary czy młody (jedna z grup złożona jest tylko z emerytów a inna tylko z dzieci), nie ważne jakiej jesteś orientacji (w jednej z grup przeważają homoseksualiści) chodzi o świetną zabawę. Nikt się niczego nie wstydzi, nikt nikogo nie krytykuje. To jest najpiękniejsze w tym wszystkim.

A teraz uwaga. Jeśli ktoś nie jest zapisany do grupy karnawałowej może defilować razem z jedną z wybranych grup Comparsa. Należy jedynie opłacić tzw. wpisowe i zrobić dla siebie strój jak ten z wybranej Comparsy. Proste?

Serdecznie zapraszam na karnawał do Vinaros!

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *