Klasztory w Hiszpanii, które musisz zobaczyć chociaż raz w życiu

klasztory w hiszpanii

Klasztory w Hiszpanii to prawdziwe perełki historyczne i architektoniczne, które ukazują bogate dziedzictwo kulturowe kraju. Jeśli istnieje powód, dla którego ten półwysep jest popularny od wieków, to dzięki ogólnej kulturze architektonicznej, która wyraźnie odzwierciedla kontrasty, których ten kraj doświadczył na przestrzeni wieków. Od okazałych średniowiecznych budynków po pustelnie otoczone piękną scenerią, klasztory są świadectwem poświęcenia i kunsztu, które ukształtowały naród.

Najpiękniejsze klasztory w Hiszpanii, które warto zobaczyć

W Hiszpanii jest wiele klasztorów, które przez wieki były siedzibą wielu zakonów. Niektóre z nich powstały wraz z początkami chrześcijaństwa w Europie.

Klasztor Montserrat, Katalonia

Klasztor Montserrat, położony w górach o tej samej nazwie, jest bardzo popularnym miejscem pielgrzymek. Pośrodku znajduje się posąg Matki Bożej z Montserrat, znanej jako „La Moreneta”, postaci religijnej czczonej przez tysiące pielgrzymów przybywających, aby złożyć jej hołd. Oprócz znaczenia religijnego klasztor jest także siedzibą Els Montserratins, chóru dziecięcego, który śpiewa pieśni gregoriańskie, które wypełniają powietrze poruszającym mistycyzmem.

klasztory w Hiszpanii

Klasztor El Escorial, Madryt

Klasztor El Escorial to renesansowe arcydzieło, które dumnie stoi w Prowincji Madrytu. Ten imponujący budynek został zbudowany w XVI wieku i słynie ze swojej wspaniałej architektury. Znajduje się tu imponująca Biblioteka Królewska, wspaniała bazylika i Panteon, miejsce spoczynku hiszpańskich monarchów. Ogrom i piękno El Escorial sprawiają, że jest to architektoniczna i duchowa atrakcja Hiszpanii.

co zwiedzić w hiszpanii

Klasztor Guadalupe, Ekstremadura

Klasztor Guadalupe, miejsce pielgrzymek do Maryi. Słynie on z imponującej architektury gotyckiej. W środku mieści się posąg Matki Bożej z Guadalupe, jednej z najbardziej szanowanych postaci religijnych w Hiszpanii. Klasztor ten, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest oazą spokoju i duchowości w Estremadurze.

zabytki w hiszpanii

Klasztor Santes Creus, Katalonia

Założony przez cystersów w XII wieku, ten piękny klasztor w Tarragonie ucieleśnia ideały ruchu dotyczące czystości i prostoty. Ten ciekawy kompleks, w którym pomieszczenia mnichów, takie jak Kapituła i Kaplica Wniebowzięcia, współistniały z pałacem królewskim. Warto zwrócić uwagę na gotycki krużganek, który po raz pierwszy został użyty w tym stylu za czasów dynastii Aragonii. W klasztorze do dziś zachował się obraz Zwiastowania i nagrobek ścienny katalońskiej szlachty. Jest to jednocześnie duża rzeźba, kontrastująca z surowością pozostałych pomieszczeń.
Chociaż w klasztorze nie mieszkają już mnisi, to i tak Santes Creus jest jednym z najważniejszych klasztorów w Hiszpanii.

Klasztor San Juan de la Peña, Aragon

San Juan de la Peña jest jednym z najbardziej ciekawych hiszpańskich klasztorów ze względu na swoje położenie.
Założone około X wieku opactwo Jaca (czytaj: chaka) leży pod skałą i było najważniejszym klasztorem w Aragonii w epoce średniowiecza. W rzeczywistości pochowani są tu monarchowie Aragonii i Nawarry, w tym Sancho Ramírez i Pedro I. Ciekawostką jest to, że było to miejsce pierwszego wprowadzenia na półwysep iberyjski obrządku rzymskiego. W historii klasztoru można też znaleźć legendę o Świętym Graalu, który obecnie znajduje się w Katedrze w Walencji.

co zwiedzić w hiszpanii

Klasztor San Millán de Yuso y Suso, La Rioja

Odległość pomiędzy Suso i Yuso wynosi tylko 3 kilometry. Są to dosłownie „górny” i „dolny” klasztor w starożytnym języku hiszpańskim. Oba mają bogatą historię i są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dowodem na to jak starożytne są to budowle, wskazują elementy mozarabskie związane z ruinami Wizygotów i przedrzymskich. Miejsce to znane jest jako to, w którym napisano słynne Glosas Emilianenses. Uważa się, że mogą one stanowić początek języków romańskiego i baskijskiego. Na uwagę zasługują także sarkofagi siedmiorga dzieci Lary i trzech królowych Nawarry, a także jaskinie dawnego klasztoru.

co warto zobaczyc w hiszpanii

Klasztor Santo Domingo de Silos, Kastylia i Leon

Klasztor św. Dominika Cyrusa słynie z chóru benedyktynów, a jego śpiew gregoriański jest znany na całym świecie. Ten romański klasztor położony jest na malowniczych wzgórzach Kastylii i León. Sam klasztor jest kojarzony z życiem Rodrigo Díaza de Vivara. Według legendy bohater podarował temu miejscu część swojej ziemi.
Santo Domingo de Silos to zdecydowanie miejsce sztuki światowej klasy. Dowodem tego jest piękny romański krużganek, który posiada dwupoziomowy dziedziniec i ogród ozdobiony dużymi cyprysami wysokimi na ponad 25 metrów.

klasztor w hiszpanii

Klasztor Santa Maria de Huerta, Aragon

Opactwo Santa Maria de Huerta jest jednym z najstarszych klasztorów w Hiszpanii. Założony w XII wieku klasztor ten położony jest na granicy prowincji Soria i Saragossa, a niegdyś znajdował się pomiędzy królestwami Kastylii i Aragonii. To król Alfons VII nakazał jego budowę i założył tam wspólnotę cystersów. Klasztor był miejscem dla wielu kongresów cystersów, ale historia sprawiła, że był na skraju upadku w wyniku dekretu demilitaryzacyjnego Mendizábala. W następstwie tego wypędzono z klasztoru mieszkających tam mnichów.

zabytki hiszpanii

Klasztor Yuste, Ekstremadura

Klasztor Yuste, położony w Estremadurze, to miejsce o wielkim znaczeniu historycznym. Była to ostatnia rezydencja Karola V przed jego śmiercią. Spokój i piękno klasztoru oraz jego jego okolic sprawiają, że jest to idealne miejsce do kontemplacji i duchowego spokoju. Wizyta w Yuste to podróż w czasie i nawiązanie do historii Imperium Hiszpańskiego.

kościoły w hiszpanii

Klasztor Santa Maria de las Cuevas, Andaluzja

Klasztor w Sewilli, znany również jako klasztor kartuzów, jest doskonałym przykładem tzw. architektury mudejar.
Oprócz pięknej architektonicznej fasady klasztor jest siedzibą Muzeum Sztuki Współczesnej w Sewilli, w którym prezentowane są arcydzieła takich artystów jak Zurbaran i Murillo.

zabytki hiszpanii

Kamienny Klasztor (Monasterio de Piedra), Aragon

Wizyta w Klasztorze Monasterio de Piedra w Nuevalos, zaledwie półtorej godziny jazdy od Saragossy i 30 minut od Calatayud, jest wzbogacającym doświadczeniem. Klasztor położony jest pośrodku imponującego parku przyrodniczego, który oferuje szereg atrakcji. Można tam podziwiać piękne wodospady, spokojne rzeki, jaskinie, jeziora i różnorodną faunę. Samo opactwo jest typowe dla stylu cysterskiego, z piękną surowością, której kulminacją jest kapitularz. Zachwyca masywnymi ścianami, ostrołukowymi arkadami i sklepionymi sufitami.

klasztory w hiszpanii

Klasztor Las Huelgas y Miraflores, Kastylia i Leon

Te dwa klasztory w prowincji Burgos należą do najbardziej znanych w Hiszpanii. Nie możesz ich ominąć jeśli pielgrzymujesz Drogą św. Jakuba (Camino de Santiago). Oba budynki powstały jako klasztor dla sióstr zakonnych a fundatorką była królowa Leonor Plantagenet. Klasztor Las Huelgas posiada jedne z najstarszych witraży w Hiszpanii.
Znajduje się w nim również najlepiej zachowany gobelin Almuñafid, Flagi Navas de Tolosa.

Klasztor Miraflores jest jednym z najlepszych przykładów stylu gotyckiego. Jest to także miejsce spoczynku Jana II i Izabeli Portugalskich. Klasztor ten urzeka od pierwszego wejrzenia. Tym, co najbardziej zachwyca zwiedzających, są bramy, witraże flamandzkie i imponujące alabastrowe nagrobki.

kościoł w hiszpanii

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

Oceń ten post

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *