La Casa Botines: Budynek, który został zbudowany w 10 miesięcy

co warto zobaczyć w Hiszpanii

Casa Botines to piękny neogotycki budynek położony przy popularnym placu Plaza San Marcelo w Leon. Obecnie jest własnością Unicaja i mieści się w nim słynne Muzeum Gaudiego Casa Botines. To nie tylko świątynia wiedzy i ważny obiekt dziedzictwa kulturowego, ale także arcydzieło architektury stworzone przez architekta Antoniego Gaudiego, które zasługuje na przestudiowanie. Obecnie budynek Casa Botines jest otwarty dla publiczności i mieści wystawy stałe i czasowe.

Skąd wzięła się nazwa tego słynnego zbytku w Leonie? Otóż wszystkiemu winien jest kataloński siłacz Juan Homsa y Botines. Juan dorobił się fortuny w León pod koniec XIX wieku, prowadząc firmę finansowo-tekstylną i to właśnie on był pomysłodawcą na realizację tego projektu.

Imponujący budynek z końca XIX wieku

Budowę Casa Botines zlecił jakże wszystkim znany kataloński architekt Antonio Gaudi. To jedno z zaledwie trzech dzieł, które stworzył on poza Katalonią, a niektóre z nich są obecnie uważane za skarby dziedzictwa kulturowego, w tym Pałac Astorga.

Casa Botines to wyjątkowa perełka architektury, w której widoczne są bezpośrednie wpływy neogotyckie z odniesieniami do średniowiecza i typowymi dla architekta modernistycznymi akcentami. Z zewnątrz widoczne są cylindryczne wieże z iglicami, które nadają budynkowi trochę baśniowy wygląd. Chociaż Casa Botines może się wydawać ogromną i złożoną konstrukcją, w rzeczywistości została zbudowana w ciągu zaledwie 10 miesięcy! Bodowa odbywała się na przełomie lat 1891 i 1892.

Tempo budowy było tak szybkie, że w mieście Leon pojawiły się pogłoski kwestionujące trwałość i solidność wykonania budynku. Czas pokazał, że plotkarze pomylili się, gdyż do dziś konstrukcja pozostaje nienaruszona i nie pojawiły się żadne pęknięcia (czego nie można powiedzieć o współczesnych budowlach). Budynek posiada łącznie 5 kondygnacji łącznie ze strychem i piwnicą. Jako ciekawostkę dodam, że w jednej z wieży gdzie znajduje się jasna i piękna sala, można obecnie organizować śluby cywilne.

Prestiżowy projekt Antoniego Gaudiego

co zwiedzic w hiszpanii

Na fasadzie budowli można zobaczyć portrety świętych. Jednak najciekawszym elementem z pewnością jest wizerunek św. Jerzego i smoka. Element ten dodano w ostatniej chwili i został on uznany jako symbol zakończenia pracy nad tym ciekawym projektem.

Chociaż Gaudi był młody, kiedy projektował i budował ten budynek, to zyskał już reputację ważnego architekta w kraju i za granicą. W tamtym okresie jego grafik był dość napięty. Pod koniec XIX wieku Gaudi brał udział w kilku innych projektach, w tym budowie Sagrada Familia w Barcelonie. Z tego właśnie powodu architekt musiał powierzyć dokończenie budynku Claudiemu Alsinie, mistrzowi hiszpańskiej urbanistyk, znającemu się na dziełach o wielkim znaczeniu.

Casa Botines w rękach różnych banków

co zweidzic w miescie leon

Przez większą część swojego istnienia Casa Botines był w rękach różnych banków. W 1929 roku kupiła go słynna wówczas Caja de Ahorros y Monte de Pieda de Leon. Od tego czasu kasa oszczędnościowa zmieniła właściciela i nazwę. Bank był znany po prostu jako Caja León do 1990 roku, kiedy zmienił nazwę na Caja España.

Przy każdej zmianie właścicieli budynku zmieniało się także wnętrze budowli, dlatego też wszelkie reformy były przedmiotem wielu kontrowersji. Obecnie prawnym właścicielem jest Fundacja Społeczna Kastylii i León (FUNDOS).

Trapezowy budynek od wielu lat służył także jako biuro i baza dla firmy tekstylnej. Na wyższych piętrach, trzecim i czwartym, znajdowały się luksusowe apartamenty. Uważany był wówczas za rezydencję szlachty i arystokracji i miał charakter mistyczny, a wręcz religijny. Symetryczna struktura zewnętrzna z wapienia sprawia wrażenie starszej niż jest w rzeczywistości. Co ciekawe, był to jedyny budynek mieszkalny zaprojektowany przez Gaudiego za jego życia.

Zwiedzanie Casa Botines w Leon

W budynku obecnie mieści się słynne Muzeum Gaudiego. Ma kilka sal wystawowych i konferencyjnych, restaurację w piwnicy i poddasze, na którym odbywają się różne imprezy.

Bilet wstępu bez przewodnika kosztuje 7 euro.


UWAGA!

Hiszpańskie linie kolejowe RENFE wraz z Muzeum robią promocję. Można dostać 50% zniżki na wejście do Casa Botines przy okazaniu biletu kolejowego długodystansowego (AVE, Talgo lub Alvia).
Maksymalna ważność biletu: 72 godziny przed i po dacie podróży.


W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (1 vote)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *