Alhambra – jeden z najpiękniejszych zabytków w Hiszpanii
Alhambra to jeden z najpiękniejszych, najbardziej majestatycznych i najchętniej odwiedzanych zabytków w Hiszpanii. Przed pandemią wejściówkę trzeba było rezerwować nawet dwa miesiące wcześniej! Alhambrę uznaje się jako pałac lub też zamek, chociaż wielu historyków uważa, że tak naprawdę to było kompletne miasto. Odkryj tajemnice Alhambra i przenieś się w czasie kiedy to na terenach Hiszpanii panowali muzułmanie.
Co znaczy Alhambra?
Słowo alhambra pochodzi z języka arabskiego i po przetłumaczeniu na język polski znaczy dosłownie „czerwony”. Możesz spotkać się też, że zabytek potocznie nazywany jest Czerwonym Zamkiem. Jest wiele teorii skąd ten zabytek dostał taką a nie inną nazwę. Najbardziej prawdopodobną tezą jest to, że nazwa Alhambra odnosi się do czerwonawego koloru murów tej budowli. Materiał, z którego zostały wykonane bloki do budowy to nic innego jak czerwona ziemia.
Gdzie leży Alhambra?
Miastem, w którym znajduje się Pałac Alhambra to Grenada (Granada w języku hiszpańskim). Jest to chyba jedno z najbardziej podchwytliwych pytań w różnego rodzaju konkursach. Wielu Polaków błędnie kojarzy Alhambrę z takimi miastami jak Kordoba czy Malaga.
Historia Alhambry: Kto i dlaczego zbudował Alhambrę?
Powstanie Alhambry datuje się na wiek XIII-XV za sprawą Muhammada I. Przez dwa wieki pokolenia kolejnych potomków Dynastii Nasrydów wybudowały niepowtarzalny i wielofunkcyjny pałac. Początkowo Alhambra miała spełniać rolę militarno-obronną nie mniej jednak z czasem nabrała funkcji małego miasta. Granada posiadała własny system murów, dzięki czemu Alhambra mogła funkcjonować niezależnie od niej. W Alhambrze znajdowały się wszystkie niezbędne usługi dla ludności, która tam mieszkała: pałac królewski, meczety, szkoły, warsztaty itp.
Jak z historii wiadomo, królowie katoliccy wypędzili z ziem hiszpańskich muzułmanów. 2 stycznia 1492 roku Boabdil przekazał Alhambrę i jej królestwo monarchom katolickim. Ten akt oficjalnie zakończył osiem wieków obecności Arabów na Półwyspie Iberyjskim. Od tego momentu rozpoczęła się adaptacja Alhambry dla chrześcijańskich królów, którzy przenieśli tutaj swój dwór. Zaczęto przebudowę murów, tak aby było możliwe wejście z różnych stron do Alhambry. Na zabudowaniach dodano godła królewskie. Meczety zamieniono na kaplice a część pałaców Nasrydów została zniszczona w celu budowy Pokoi Cesarza i Pałacu Karola V.
Za panowania Filipa V, Alhambra była dość zaniedbywana i z czasem została zaatakowana przez wojska napoleońskie. Podczas wybuchów i strzałów budowla została znacznie zniszczona. Po ucieczce wojsk francuskich Alhambrę zamieszkiwali bezdomni. Dopiero w XIX wieku Alhambra została odkryta na nowo przez artystów malarzy, pisarzy czy architektów. Postanowiono więc ją odbudować i przywrócić dawny blask. W 1870 roku Alhambra została uznana za zabytek narodowy, w 1914 r. założono Radę Powierniczą Alhambry, a w 1923 r. prace restauracyjne przejął wielki architekt Leopoldo Torres Balbás.
Alhambra i Generalife zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1984.
Z jakich części składa się Alhambra?
La Alcazaba
To pierwsza część Alhambry, która powstała na bazie wcześniejszego małego zamku obronnego w tym miejscu. Alcazaba wznosi się dwieście metrów nad Grenadą i ma trójkątny kształt, dzięki czemu w przypadku ataku łatwiej było ją obronić niż kwadratowy lub okrągły zamek. Alcazaba nigdy nie została zdobyta, ponieważ kapitulacja Granady miała miejsce poza Alhambrą. Monarchowie katoliccy otoczyli Granadę, ale chrześcijanie weszli do Alhambry dopiero po kapitulacji. Części z jakich składa się Alcazaba to:
- El Barrio Castrense (Dzielnica Wojskowa): Do obecnych czasów zachowały się jedynie ruiny, ale pierwotnie znajdowały się tutaj domy wojskowych z garnizonu.
- Wieże Alcazaba: Najbardziej charakterystyczna i znana jest Torre de la Vela, która jest również najwyższa i ma dwadzieścia siedem metrów wysokości. W czasach chrześcijańskich używano jej jako dzwonnicy. Po północnej stronie znajduje się Torre de las Armas, w której mieści się Puerta de las Armas (dawne główne wejście do Alcazaba). W północno-zachodnim rogu znajduje się Torre del Homenaje, a obok, po wschodniej stronie, Torre Quebrada. Obie wieże są bliźniacze, bo mają po dwadzieścia dwa metry wysokości. Poniżej nich znajdują się lochy. W zachodniej części znajduje się najniższa wieża – Adarguero.
- Ogród Adarves (El Jardín de los Adarves): Ogród znajduje się na południe od Alcazaby i powstał na bazie starej fosy, którą markiz de Mondejar w XVII wieku kazał zasypać ziemią.
Pałac Nasrydów
Pałac Nasrydów składa się z trzech części, choć niektórzy historycy twierdzą, że tak naprawdę było ich aż siedem. Obecnie ta część Alhambry składa się z:
- Mexual: Jest to pierwsze zabudowanie, które pełniło funkcję oficjalnej siedziby rodziny monarchy. Mexuar był również używany jako miejsce przesłuchań dla społeczeństwa i wymiaru sprawiedliwości.
- Pałac Comares: Pałac został zbudowany za czasów Jusufa I i pełnił funkcję oficjalnej rezydencji króla.
- Pałac Lwów: Budowla za czasów Muhammada V identyfikowana była jako Harem. Stanowił on rodzinną i kameralną rezydencję rodziny królewskiej, do której dostęp mieli tylko najbliżsi.
Pałac Karola V
Po podróży poślubnej Król Karol V postanowił w Alhambrze wybudować „Nowy Dom Królewski” w stylu renesansowym. Pracę zlecił architektowi Pedro Machuca, który studiował we Włoszech jako uczeń Michała Anioła. Machuca wprawdzie był malarzem przeciętnym, ale za to dobrze znał się na architekturze. Budowę Pałacu rozpoczęto w roku 1527.
Pałac został sfinansowany z pieniędzy zebranych od Maurów, którzy płacili podatki, aby nadal móc mieszkać w Granadzie i kontynuować swoje obrzędy i tradycje. Rocznie zbierana suma wynosiła 80.000 dukatów, z czego 10.000 przeznaczono na opłacenie prac cesarskiego pałacu. Kolejną część, 6.000 dukatów, wzięto z dochodów Królewskiego Alkazaru w Sewilli. Na sfinansowanie prac przeznaczono także sumy uzyskane z skazań w sądach Grenady, Loji i Alhamy.
Najważniejsze dekoracje Pałacu znajdują się na jego zachodniej i południowej fasadzie. Dolna część pałacu rozplanowana jest w stylu toskańskim, podczas gdy górna część wskazuje już na elementy późnorenesansowe. Wewnątrz znajduje się ogromne okrągłe patio w stylu rzymskim z dwoma nałożonymi na siebie galeriami. Patio posiada niesamowitą akustykę dlatego odbywają się tu koncerty symfoniczne np.„Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca Granada”. W Pałacu Karola V mieszczą się dwa ważne muzea: Muzeum Alhambra i Muzeum Sztuk Pięknych.
Generalife
Generalife było miejscem letniej rezydencji królów Nasrydów. Tutaj w spokoju mogli podziwiać widoki i oddalić się od problemów dworskich. Budynek zaprojektowano tak, aby spełniał różne funkcje: rekreacyjną, rolniczą i ogrodniczą, hodowli zwierząt, a nawet terenów łowieckich. Był doskonale ogrodzony i niezależny od Alhambry – z własną wartownią. Najważniejszym elementem Generalife były ogrody, które nazywane są „Ogrodami architekta” – nazwa nadana na pamiątkę wielkiego wezyra Abd Allaha III.
Ciekawostki o Alhambra
- Większość Alhambry ma podwójną ścianę, jedną zewnętrzną i jedną wewnętrzną, między nimi znajduje się fosa lub barbakan, który służył jako wewnętrzna ścieżka, i który w przypadku szturmu wypełniłby się wodą.
- Pod Alhambrą znajduje się ponad 15 kilometrów tuneli i tajemnych przejść, które zdaniem ekspertów miały za cel ułatwić ucieczkę kalifowi w sytuacji ataku wroga.
- Washington Irving, amerykański pisarz, napisał w 1829 roku książkę Cuentos de la Alhambra, w której pokazuje swoje zauroczenie budowlą. Ponadto rzeźba słynnego pisarza znajduje się we wnętrzu Alhambry, upamiętniając 150. rocznicę jego śmierci.
- Alhambra przetrwała wszystkie trzęsienia ziemi w okolicy (leży na terenie aktywnym sejsmicznie). Wszystko to dzięki temu, że zbudowana jest z ubitej ziemi a kolumny mają powłokę z ołowiu między bazą a samą kolumną. To powoduje, ze budynek podczas trzęsienia ziemi kołysze się.
- Architekci za czasów panowania Nasrydów zbudowali tak korytarze, aby różne klasy społeczne zamieszkujące Alhambrę nie mieszały się ze sobą.
- Alhambra uważana jest za największy zegar słoneczny na świecie. Po cieniu rzucanym w pokojach można domyślić się, która jest godzina słoneczna. Ciekawostką jest to, że w południe połowa pokoi jest oświetlona słońcem a druga połowa jest zacieniona.
- Legenda głosi, że każdy kto zapuka grotem włóczni w Puerta de la Justicia podbije Grenadę. Inna legenda głosi natomiast, że jeśli te wrota się otworzą to nastąpi koniec świata.
- Na wielu ścianach Alhambry znajdują się inskrypcje, które są wierszami lub fragmentami Koranu.
- W 2013 roku odkryto w murach ukryty list miłosny, który niejaki Pepe napisał do swojej ukochanej Emilii w 1921 roku.
- Jedna z planetoid pasa asteroid, który krąży wokół Słońca nosi nazwę Alhambra na cześć tego wspaniałego zabytku.
Zwiedzanie Alhambry
Alhambra to drugi zabytek po Sagrada Familia najchętniej odwiedzany przez turystów w Hiszpanii. Ze względu na ograniczenia liczby odwiedzających, bilety wstępu należy nabyć online z odpowiednim wyprzedzeniem.
Kiedy jest najlepszy okres na zwiedzanie Alhambry?
Najlepszym okresem na zwiedzanie Alhambry jest kwiecień, maj i czerwiec. Temperatury są dość przyjazne i w ogrodach kwitną wszystkie kwiaty.
Najwięcej odwiedzających przychodzi z samego rana. O godzinie 15 czy 16 popołudniu jest o wiele mniej zwiedzających i kontemplacja zabytku jest o wiele przyjemniejsza.
Ile czasu trwa zwiedzanie Alhambry?
Wszystko zależy od tego czy wolisz zwiedzanie na własną rękę czy z przewodnikiem. Ogólnie trasa ma 3.5 km. Średni czas zwiedzania to około 3 godziny.
Jak dostać się do Alhambry z Grenady?
Najtańszym sposobem dostania się do Alhambry jest spacer. Jeśli jednak nie masz ochoty na piesze wędrówki, możesz skorzystać z taksówki (około 6€ z centrum) lub autobusu (linia C3 przy pomniku Isabel 'la Católica’ i Colón, kosztuje 1,20€. Przystanek jest bardzo blisko głównego wejścia do Alhambry). Jeśli chcesz dojechać samochodem musisz wiedzieć, że parking kosztuje 5,45€ za 3 godziny i 7€ za 4 godziny.
Zwiedzanie Alhambry z dziećmi
Jeśli chcesz zwiedzić zabytek z dziećmi, które wymagają wózka musisz wiedzieć, że do Pałacu Nasrydów i Generalife nie można wjeżdżać z wózkami. Nie mniej jednak jest specjalne miejsce gdzie możesz go zostawić na czas zwiedzania.
W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.