Najpiękniejsze zamki w Hiszpanii, które musisz zwiedzić

zamki w hiszpanii

Jeśli jeździsz dużo po Hiszpanii zapewne zuważyłeś, że na każdym kroku stoi jakiś zamek lub jego ruiny. Wbrew pozorom dzisiaj nie opowiem o Zamku Królewskim w Madrycie. Pozostawię go sobie na osobny wpis. Na terenie Hiszpanii można zwiedzić dużo innych zamków, które warto zobaczyć choć raz w życiu. Zobacz gdzie i jakie zamki czekają na odwiedziny.

Zamki w Hiszpanii

Jak już wspomniałam w Hiszpanii jest bardzo dużo zmaków i twierdz, które zachowały się do obecnych czasów, ale specjalnie dla Was wybrałam 20 zamków godnych uwagi.

La Alhambra (Granada)

zamki w hiszpanii

U szczytów Granady rozpościera się dumnie wielki zamek. Był siedzibą monarchii i dworu Królestwa Nasrydów. Obecnie ten jednen z najczęściej odwiedzanych zabytków w Hiszpanii ukazuje piękno kultury andaluzyjskiej. Pomiędzy bogato zdobionymi pokojami, fontannami, przepięknym dziedzińcem, rajskimi ogrodami można się zatracić i przenieść w czasie. Alhambra to zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Castillo de Peñafiel (Valladolid)

najpiękniejsze zamki w hiszpanii

Peñafiel to kolejne hiszpańskie miasto, które może pochwalić się pięknym zamkiem. Wąskie i wydłużone wzgórze stanowi podstawę dla tej oryginalnej fortecy z X wieku. Zamek został także uznany z pomnik narodowy. Wewnątrz znajduje się Prowincjonalne Muzeum Wina, które zachęca do „turystyki winnej” w Ribera del Duero.

Alcázar de Segovia

najpiekniejsze zamki w hiszpanii

Akwedukt w Segowii to najbardziej znany zabytek w tym mieście. Zaraz po nim plasuje się zamek Alkazar. Wzgórze, na którym wznosi się ta twierdza zostało ukształtowane przez zbieg dwóch rzek: Eremas i Clamores. Alkazar to hiszpańsko-arabska forteca-pałac. Została wzniesiona w XII wieku, choć obecny wygląd zawdzięcza decyzjom podjętym za panowaniu Filipa II. Alkazar w Segowii służył również jako więzienie i siedziba Królewskiego Kolegium Artylerii.

Castillo de la Mota (Valladolid)

najwieksze zamki w hiszpanii

Ten imponujący zamek z XV wieku znajduje się w Medina del Campo (Valladolid). Jest to najważniejszy zabytek w regionie. Zamek zachował się w bardzo dobrym stanie do czasów obecnych. Wewnątrz budowli znajdują się znaleziska archeologiczne z czasów prehistorii, kilka podziemnych galerii, piękny plac apelowy i kaplica. Obecnie poza przeznaczeniem turystycznym służy jako ośrodek szkoleniowy i miejsce odbywania się kongresów. Przy wejściu do zamku można zobaczyć wielką tarczę monarchów katolickich, gdyż to za ich panowania ukończono budowę tej twierdzy.

Castillo de Butron (Vizcaya)

nawiedzone zamki w hiszpanii

Zamek Butrón znajduje się w gminie Gatica, w Bizkaia. Jego historia sięga średniowiecza, nie mniej jednak jego obecny wygląd związany jest z gruntowną przebudową przeprowadzoną w XIX wieku. Przeróbki naniesione na tę budowlę nadały jej wygląd zbliżony do bawarskich zamków. Obecnie nie ma możliwości zwiedzenia wnętrza tego zamku, ale urok jego architektury sprawia, że ​​jest to jeden z najpiękniejszych zamków w Hiszpanii. Zamek Butron to hiszpański zamek przypominający zamek znany z filmów Walta Disneya, czyż nie?

Castillo de Loarre (Huesca)

ruiny zamku w hiszpanii

Zamek Loarre uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zamków w Hiszpanii. Położony jest około 30 kilometrów od miasta Huesca i ma miano najlepiej zachowanego zamku romańskiego w Europie. Była to strategiczna twierdza na równinie Bolea, kontrolowana przez muzułmanów. Tę imponującą budowlę zbudowano w XI wieku. Jednym z najbardziej zapierającym dech w piersi miejscem jest punkt widokowy Królowej, z którego można podziwiać fantastyczne widoki na okolice zamku. Ciekawostką jest to, że Ridley Scott wybrał Zamek Loarre do swojego filmu pt. Królestwo Niebieskie z Orlando Bloomem, Liamem Neesonem i Evą Green.

Castillo de Ponferrada (León)

hiszpanskie zamki

Tuż przed przekroczeniem granicy galicyjskiej na trasie Camino de Santiago dotrzesz do wyjątkowego zabytku: Zamku Templariuszy Ponferrada. Twierdza ta została zbudowana przez Rycerzy Zakonu w XII wieku na poprzedniej budowli, która już istniała w tym samym miejscu. Jest to bardzo złożony zamek, składający się z gmachów pochodzących z różnych okresów, które przez lata były dobudowywane lub przebudowywane, aż do obecnego wyglądu twierdzy. Jest to jeden z najpiękniejszych zamków w Hiszpanii i jedno z najlepszych miejsc do zobaczenia w okolicach miasta León.

Castillo de los Mendoza (Manzanares el Real, Madryt)

najciekawsze zamki w hiszpanii

W Manzanares El Real (Madryt) i otoczony uprzywilejowaną naturalną enklawą stoi Castillo de Mendoza. Został zbudowany w XV wieku i jest w stylu elżbietańskiego gotyku. Został wzniesiony na polecenie Diego Hurtado de Mendoza, a najlepszym sposobem na jego zwiedzenie i poznanie jego historii są odbywające się tam przedstawienia teatralne. Jest to obiekt z na żywo inscenizowanymi wizytami i letnim koncertem muzyki klasycznej.

Castillo de Peñíscola (Castellón)

zamek templariuszy w hiszpanii

Zamek w Peñíscoli został zbudowany na skale w XIV wieku przez Zakon Templariuszy. Po opuszczeniu tej twierdzy przez zakon twierdza była ostatnim domem papieża Benedykta XIII, lepiej znanego jako Papa Luna. Zamek Peñíscola był kilkakrotnie przebudowywany. Jego najgorszy moment miał miejsce podczas wojny o niepodległość (1808-1814), kiedy został zajęty przez Francuzów. Dziś fani Gry o Tron rozpoznają go poprzez bycie częścią krajobrazu Meereen.

Booking.com

Castillo de Arteaga (Vizcaya)

nawiedzone zamki w hiszpanii

Położony w rezerwacie Urdaibai, w zielonych dolinach i ujściach rzek, znajduje się wspaniały zamek Arteaga z neogotycką wieżą. Budynek został zbudowany w XIII wieku na życzenie Napoleona III i Eugenię de Montijo. W późniejszym okresie zreformowano wieżę. Dziś zamek służy jako uroczy hotel sieci Relais Châteaux. Warto odwiedzić jego pokoje ozdobione meblami z epoki w połączeniu z nowoczesnymi detalami.

Castillo de Burgalimar (Jaén)

najwieksze zamki w hiszpanii

Zbudowany w X wieku zamek Burgalimar znajduje się na wzgórzu w Baños de la Encina w prowincji Jaén i jest narodowym zabytkiem historyczno-artystycznym od 1931 roku. Jest to drugi najstarszy zamek w Europie. Jego czternaście prostokątnych wież i pięcioboczna wieża Homejane otaczają zamek, wzniesiony przez kordowańskiego kalifa Alhakena II. Twierdza ta zbudowana jest z mieszanki piasku, gliny, wapna i małych typowych arabskich kamieni. Zamek Burgalimar jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów architektonicznych z Kalifatu Kordoby. Znany jest również jako zamek siedmiu królów, ponieważ mieszkali w nim Alfons VII, Alfons VIII, Alfons IX, Pedro II, Sancho VII, Fernando III i Fernando el Catolico.

Castillo de Almodóvar del Rio (Kordoba)

zamek w hiszpanii

Około 22 kilometrów od miasta Kordoba znajduje się Castillo de Almodóvar, forteca pierwotnie zbudowana przez Arabów w 760 roku, która przeszła w ręce chrześcijan w roku 1240. Od tego czasu przeszła kilka renowacji które nadały mu obecny wygląd. Zamek imponuje swoimi basztami i licznymi dziedzińcami. Piękno jego ogrodów nie pozostało niezauważone przez Davida Benioffa i D. B. Weissa, twórców Gry o Tron, którzy wykorzystali jeden z jego dziedzińców jako scenerię Królestwa Domu Tyrellów. Nie były to jedyne sceny, które tu nagrano. Lochy zamku były częścią Królestwa Casterly Rock.

Castillo de Coca (Segovia)

najpiękniejsze zamki w hiszpanii

Kolejny z najpiękniejszych zamków w Hiszpanii. W 1453 roku arcybiskup Sewilli otrzymał rozkaz od króla Juana II z Kastylii zbudowania twierdzy w Coca. Wykonanie powierzono mistrzowi Alí Caro, a sam budynek uznano za jedno z najważniejszych dzieł stylu gotycko-mudejar w Hiszpanii. Zamek jest zachowany w doskonałym stanie i można w nim zobaczyć wiele oryginalnych zabudowań, takich jak Torre del Homenaje (jedna z najbardziej spektakularnych części). Na zamku miały miejsce liczne wydarzenia: od wojen po historie miłosne z nieszczęśliwym zakończeniem. Jedną z nich jest historia markiza Cenete, który został poparzony żarem za udawanie Marii de Fonseca.

Castillo de Olite (Navarra)

najciekawsze zamki w hiszpanii

Zamek Olite jest najbardziej reprezentatywnym obrazem Nawarry i jedną z ikon dawnego królestwa. Został zbudowany na rozkaz Karola III i jego żony Leonor de Trastámara w XIII w. Był rezydencją królów do czasu włączenia Nawarry do Korony Kastylii w 1512 r. Swego czasu para królewska mogła poszczycić się najbardziej luksusowym średniowiecznym zamkiem w Europie. Generał Espoz y Mina spalił zamek podczas wojny o niepodległość, ale później budynek został odrestaurowany i odzyskał monumentalność i piękno, którym może się pochwalić aż do dziś. Cechą charakterystyczną tej budowli są wieże, galerie i ogrody. Latem odbywa się tu Festiwal Teatrów Klasycznych.

Castillo de Belmonte (Cuenca)

jakie zamki warto zwiedzic w hiszpanii

Zamek Belmonte to prawdziwy skarb renesansu. Twierdza, która znajduje się w miejscowości Belmonte, jest jednym z najlepszych miejsc do zobaczenia w prowincji Cuenca. Został zbudowany w XV wieku na starej średniowiecznej fortecy. Wewnątrz łączy oryginalne elementy z innymi neogotyckimi częściami z przebudowy przeprowadzonej w XIX wieku. W 2014 roku Zamek Belmonte stał się światową kwaterą główną organizowanych zawodów Medieval Combat, z udziałem ponad 500 bojowników z całego świata.

Castillo de Belalcázar (Kordoba)

zamek w kordobie

Zamek znany jest również jako zamek Sotomayor. Ta imponująca XV-wieczna forteca w Belalcázar charakteryzuje się stylem gotycko-wojskowym. Łącznie z wieżą zamek ma 47 metrów wysokości. W XVI wieku dobudowano do niego obszar pałacowy w stylu renesansowym, który podczas wojny o niepodległość został zajęty przez Francuzów co doprowadziło do upadku zamku Sotomayor.

Castillo d’en Plaja (Lloret de Mar, Gerona)

zamek w lloret de mar

Nadmorskie zamki mają w sobie coś magicznego, że rozkochują nas swoim widokiem. Tak dzieje się z Castillo d´en Plaja de Lloret del Mar. Mimo swojego średniowiecznego wyglądu, wcale nie jest to zamek stary. Zbudowany w 1940 roku jako prywatna rezydencja, jest już ikoną w prowincji Girona. Budowę zamku zlecił magnat Narcís Plaja, stąd jego nazwa.

Castillo de Vélez Blanco (Almeria)

zamki w andaluzji

Budowę zamku Vélez Blanco rozpoczęto w 1506 roku, na początku epoki nowożytnej. Wzniesienie tej twierdzy zlecił Don Pedro Fajardo y Chacón, pierwszy markiz de los Vélez i zbrojny w służbie monarchów katolickich. Początkowo budowa miała charakter średniowieczny i miała służyć jako szlachecka twierdza z potencjałem artyleryjskim. Z biegiem czasu zamek jednak nabrał elementów renesansowych i był bardziej pałacem niż twierdzą obronną.

Castillo de Tossa de Mar (Gerona)

hiszpanskie zamki które warto zobaaczyc

Zbudowana w XIV wieku forteca pełniła funkcję obronną, chroniąca miasto przed piratami i wojskami francuskimi walczącymi w XIX wieku w wojnie o niepodległość. Stan zachowania zamku jest doskonały, a od 1931 roku został ogłoszony pomnikiem narodowym. Na murze wyróżniają się trzy duże cylindryczne wieże obronne, a z góry czeka na turystów piękny krajobraz zatoki tego wyjątkowego miasta na katalońskim wybrzeżu.

Castillo de Bellver (Mallorca)

zamek na majorce

Jeden z najpiękniejszych zamków w Hiszpanii i jeden z najbardziej unikalnych w Europie. Jest to jeden z nielicznych zamków na planie koła, jakie istnieją na naszym kontynencie. Został zbudowany w XIV wieku na życzenie Jaime II i jest w stylu gotyku majorkańskiego. Jest to najstarszy okrągły zamek w Europie i swego czasu pełnił funkcję więzienia. Kiedy go odwiedzisz, oprócz podziwiania jego piękna, będziesz cieszyć się fantastycznymi widokami na miasto Palma i Sierra de Tramontana.

A na zakończenie jeszcze żarcik:

Dzieci podchodzą do hrabiego spacerującego po parku i wskazując na zamek, pytają:
– Czy pan mieszka w tym zamku?
– Tak.
– A czy tam nie ma żadnego straszydła?
– Nie ma. Jestem jeszcze kawalerem.

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *