Madryt. Dlaczego warto go odwiedzić?

madryt co zwiedzic

Dlaczego warto odwiedzić Madryt? Oto jest pytanie! Dużo osób woli wybrać się na jakieś hiszpańskie wybrzeże lub na Wyspy Kanaryjskie czy też Baleary. Jeśli chodzi o stolicę Hiszpanii to często jej odwiedziny turyści zostawiają „na kiedyś w przyszłości” lub na długi weekend. Tutaj pojawia się pytanie: ile dni potrzebuję, aby zwiedzić Madryt? Dwa? A może 3 dni? Jeśli chcesz zwiedzić najważniejsze zabytki i miejsca Madrytu to trzy dni w zupełności ci wystarczą. Nie mniej jednak, aby poznać Madryt z bliska i zanurzyć się w jego sekretach, tydzień to będzie za mało.

Dzisiaj po krótce opowiem o najważniejszych i najciekawszych miejscach do zobaczenia i zwiedzenia w Madrycie. Przy okazji chcę dodać, że nie polecam pobytu w Madrycie w miesiącach lipcu i sierpniu – upał jest nie do zniesienia.

Co warto zwiedzić w Madrycie czyli zabytki i atrakcje Madrytu, których nie możesz pominąć.

Pałac Królewski – Palacio Real

zamek królewski w madrycie zwiedzanie

Pałac Królewski przez ponad dwa stulecia był rezydencją królów Hiszpanii. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie Zachodniej. Obecnie Pałac jest używany tylko do oficjalnych aktów, przyjęć i ceremonii, ponieważ królowie rezydują w innym budynku, tzw. Palacio de la Zarzuela. Pałac Królewski otoczony jest ogrodami Sabatini i Campo del Moro, po których można spacerować. Pałac jest udostępniony do zwiedzania. W środku czekają na zwiedzających luksusowe królewskie pokoje i sale, Królewska Apteka i spektakularną zbrojownia z jedną z najważniejszych kolekcji na świecie.

Bilet wstępu:

Normalny: 12€
Ulgowy (5-16 lat oraz powyżej 65 lat): 6€
Dzieci do lat 5 mają wstęp darmowy.

Wejście do Pałacu od strony Plaza de la Almeria.

Katedra Almudena

zwiedzanie madrytu katedra

Naprzeciwko Pałacu Królewskiego znajduje się kolejna ikona Madrytu czyli Katedra Almudena. Jest to wspaniała świątynia, która powstała między końcem XIX wieku a końcem XX wieku W jej architekturze można rozpoznać mieszankę stylu neoklasycznego, neogotyckiego i neoromańskiego. Odkąd w XVI wieku Madryt został stolicą Hiszpanii, istniała potrzeba wybudowania tak ważnego monumentu jakim jest obiekt katedralny. Co jest ciekawe, dopiero w 1993 roku budynek został konsekrowany jako katedra przez papieża Jana Pawła II.

Wstęp darmowy, ale przy wejściu jest prośba o wrzucenie darowizny w wysokości 1€. Pieniądze przeznaczone są na utrzymanie i renowację Katedry.

Rynek Główny – Plaza Mayor

co warto zwiedzic w madrycie

Plaza Mayor to miejsce, w którym bez względu na porę roku czy dnia, zawsze znajdziesz mnóstwo ludzi. Jest to prostokątny plac o długości 129 metrów i szerokości 94 metrów, otoczony budynkami, takimi jak Casa de la Panadería i innymi klejnotami, takimi jak Arco de Cuchilleros i Statua Filipa III. Co można tutaj robić poza zwiedzaniem? Można usiąść na jednym z tarasów, aby napić się drinka i obserwować codzienny zgiełk turystów lub też zjeść tradycyjną kanapkę z kalmarami w popularnym barze La Campana. Jeśli odwiedzasz to miasto w okresie świątecznym, nie możesz przegapić jarmarku bożonarodzeniowego w Madrycie.

Puerta del Sol

zwiedzanie madrytu

Na początku Calle Alcalá znajduje się Plac Puerta del Sol. Puerta del Sol jest znany na całym świecie z tego, że jest miejscem, z którego od 1962 roku emitowane są tzw. campanadas czyli bicie noworocznego dzwonu. Wieża zegarowa, z której słychać nadchodzący nowy rok należy do budynku Casa de Correos. Jeśli dobrze się rozglądniesz to zobaczysz herb Madrytu czyli niedźwiedzia i drzewo truskawkowe. A to nie koniec poszukiwań. Na Puerta del Sol jest tzw. Kilometr 0 czyli punkt, z którego wychodzą główne drogi krajowe.

niedzwiedz symbol madrytu
ciekawostki o madrycie

Park Retiro

Park del Retiro, to bez wątpienia płuca Madrytu. Znajduje się tutaj słynny staw, w którym można wypożyczyć łódkę, aleja rzeźb z figurami wszystkich monarchów Hiszpanii oraz Kryształowy Pałac, w którym odbywają się wystawy czasowe. Spacerując po jego ogrodach można słuchać muzyki ulicznych artystów lub napić się kawy na jednym z kawiarnianych tarasów.

park retiro madryt

Park Retiro jest otwarty od października do marca od 6:00 do 22:00. Przez resztę roku zamyka się o godzinie 00.

Wstęp wolny.

Plaza de Cibeles

ciekawe miejsca madryt

Plaza de Cibeles wraz ze swoja piękną fontanną, to miejsce, w którym zawsze odbywa się świętowanie znaczących zwycięstw Realu Madryt. Bez wątpienia jest to emblematyczne miejsce do odwiedzenia w Madrycie. Oprócz podziwiania z daleka fontanny, a raczej rydwanu ciągniętego przez lwy bogini Cibeles, zwróć uwagę kilka budynków: Pałac Buenavista z 1777 r., Pałac Linares, Bank Hiszpanii i przede wszystkim imponujący Pałac Cibeles, w którym mieści się ratusz. W ratuszu jest fantastyczny punkt widokowy na tarasie, z którego można podziwiać Park Retiro a także odległą dzielnicę finansową Madrytu ze słynnymi drapaczami chmur.

Puerta de Alcalá

atrakcje madrytu

Kilka metrów od Plaza de Cibeles, idąc w górę przez ulicę Alcalá, dotrzesz do Puerta de Alcalá, najsłynniejszej z pięciu starożytnych bram królewskich. Ta brama w stylu neoklasycystycznym ma kształt łuku triumfalnego i prowadzi na Plaza de la Independencia.

Plaza de España

ciekawe miejsca do zwiedzenia w madrycie

Następnym przystankiem na trasie przez najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Madrycie będzie Plaza de España, czyli punkt początkowy słynnej Gran Vía – jeden z największych ulic w całej Hiszpanii.

Gran Vía

gran via w madrycie

Wraz z otwarciem Gran Vía w 1910 roku, do Madrytu dotarła miejska nowoczesność. To właśnie tutaj skupiają się wielkie teatry, kina, restauracje, hotele i najmodniejsze sklepy. na uwagę zasługują tutaj budynki tak wyjątkowe, jak Telefónica, pierwszy drapacz chmur w Madrycie, czy Kapitol.

Budynek Parlamentu czyli Congreso de los Diputados

atrakcje madrytu

Kongres Deputowanych, mieści się w Carrera de San Jerónimo. Fasada budynku z 6 kolumnami korynckimi i lwami zrobionymi z brązu, , stała się ikoną Madrytu. Jeśli chcesz zwiedzić wnętrze budynku i zobaczyć miejsce, w którym toczy się życie polityczne Hiszpanii, możesz wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. Niestety wycieczki odbywają się jedynie w języku hiszpańskim a na zwiedzanie trzeba wcześniej się umówić.

Stadion Bernabeu

stadion realu madryt

Fani piłki nożnej nie mogą odjechać z Madrytu bez zobaczenia tej atrakcji turystycznej. Stadion Santiago Bernabéu, to także siedziba klubu piłkarskiego Realu Madryt. Stadion został zainaugurowany w 1941 roku, chociaż przeszedł kolejne reformy, z których ostatnia w 1993 roku polegała na dodaniu okrągłych wież w rogach, które służyły jako podjazdy. Może on pomieścić aż 81 000 widzów.

Wstęp:

12€ bilet zakupiony online, 15€ bilet zakupiony w kasie.

Dzielnica La Latina

dzielnica madrytu

La Latina to jedna z bardziej ulubionych części Madrytu przez turystów, ale także samych mieszkańców tego miasta. Ta historyczna dzielnica, zwłaszcza wokół malowniczej ulicy Cava Baja, o zachodzie słońca wypełnia się dobrą atmosferą w wielu tradycyjnych tawernach, barach i restauracjach. Oprócz zwiedzania nocą, dzielnica jest również warta odwiedzenia w ciągu dnia. Spaceruj przez ulicę Cava Alta, Plaza de San Andrés, Plaza de la Puerta de los Moros, Plaza de la Cebada, kościół San Pedro el Viejo, aż do Plaza de la Paja, gdzie znajduje się piękny Jardín del Principe de Anglona.

Dzielnica Chueca

gejowska dzielnica madrytu

Jest to jedna z najbardziej modnych dzielnic Madrytu. W Chueca znajdziesz wyjątkowe i ciekawe sklepy, instytucje kulturalne, małe galerie sztuki, dobre restauracje, a przede wszystkim rozrywkowe koktajl bary. Dzielnica zawsze tętni życiem, a zwłaszcza w nocą. Dzielnica w której prym wiedzie społeczność LGTBI+. To tutaj właśnie odbywa się coroczna parada dumy.

Najważniejsze muzea w Madrycie

Museo del Prado

najwazniejsze muzeum w madrycie

Jest to pierwsza galeria sztuki w Hiszpanii, a niektórzy twierdzą nawet, że jest również pierwszą na świecie. Muzeum Prado, z około 8000 dzieł wielkich artystów historii sztuki, zajmuje dwa wspaniałe budynki: Juan de Villanueva i Casón del Buen Retiro. Nie przegap pokoi poświęconych Velázquezowi i Goi. Warto zarezerwować więcej czasu na zwiedzanie.

Bilet wstępu:

Normalny: 15€
Ulgowy: 7,50€

Museo Reina Sofía

najciekawsze muzeum w madrycie

Jeśli zwiedziłeś już Muzeum Prado, możesz skorzystać z okazji, aby zobaczyć Muzeum Królowej Zofii, przestrzeń poświęconą sztuce współczesnej, w której możesz podziwiać artystów takich jak Picasso, Dalí czy Miró. Na dokładną wizytę i zobaczenie wszystkich dzieł będziesz potrzebować co najmniej kilku godzin. Najważniejszym z dzieł, które znajdują się w tym muzeum jest Guernica namalowana przez Pablo Picasso.

We wtorki muzeum jest NIECZYNNE

Bilet wstępu: 12€

Museo de Thyssen-Bornemisza

jakie muzeum warto zwiedzic bedac w madrycie

Muzeum jest częścią prywatnej kolekcji, którą państwo kupiło od rodziny Thyssen-Bornemisza. Znajdują się tutaj m.in. obrazy Van Eycka, Van Gogha, Caravaggia i Edvarda Muncha.

Bilet wstępu:

Normalny: 13€
Ulgowy: 9€

Madryt: Fajne i ciekawe miejsca.

Mercado de San Miguel

kultowe miejsca w madrycie

Położony w samym sercu Madrytu Mercado de San Miguel jest miejscem spotkań miłośników dobrej gastronomii i jednym z najbardziej charakterystycznych rynków w tym mieście. Ten zadaszony targ charakteryzuje się fantastyczną żelazną architekturą i ponad 30 straganami, które pozwalają skosztować wielu typowych produktów i dań Hiszpanii, takich jak szynka iberyjska, owoce morza z Galicji czy sery Manchego, wszystkie najwyższej jakości. Nie może zabraknąć przy tym rozkoszowania się najlepszym hiszpańskim winem.

Templo de Debod

ciekawe miejsca do zobaczenia madryt

Przekraczając Ogrody Sabatini dotrzesz do Świątyni Debod, prawdziwej relikwii w środku miasta. Świątynia jest darem Egiptu dla Hiszpanii za współpracę przy odbudowie świątyń nubijskich. Po dwóch latach odbudowy postanowili umieścić świątynię w otoczonym ogrodami Parque de la Montaña. Nie oczekuj, że świątynia będzie tak dobrze zachowana jak te w Egipcie (niektóre fragmenty zaginęły w transporcie). Mimo to warto ją odwiedzić, zwłaszcza o zachodzie słońca, gdzie kolory nieba nadają jej tajemniczego uroku.

Plaza de la Villa

zwiedzanie madrytu

Ten plac jest jednym z niewielu zakątków miasta, który zachował swój średniowieczny wygląd. Do tej pory zachowało się kilka budynków, które pamiętają dawne czasy: Casa y Torre de Lujanes i Casa de la Villa, która była siedzibą Rady Miejskiej i mieści Mariblanca, jedną z ikon miasta. Inne ciekawe punkty w tej okolicy to Plaza de Santa Cruz, Plaza de San Ginés i Calle del Espejo.

Círculo de Bellas Artes

taras widokowy w madrycie

Na końcu Gran Vía znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych w Madrycie – taras Círculo de Bellas Artes. Taras na dachu tego prywatnego centrum kulturalnego, założonego w 1880 roku przez niewielką grupę artystów, jest idealnym miejscem na drinka o zachodzie słońca z niepowtarzalnym widokiem na miasto.

Barrio de las Letras

ciekawe dzielnice madrytu

Barrio de las Letras to literackie serce miasta Madryt i miejsce, w którym żyli wielcy pisarze, tacy jak Cervantes, Quevedo czy Lope de Vega podczas Złotego Wieku Hiszpanii. Trasa przez dzielnicę powinna zaczynać się w jej nerwowym centrum, Plaza de Santa Ana, a stamtąd przechodzić przez deptaki, takie jak Huertas, Cervantes lub Lope de Vega, i zatrzymywać się w najbardziej tradycyjnych tawernach. Inne ciekawe miejsca w okolicy to Klasztor Trinitarias Descalzas de San Ildefonso, gdzie pochowany został Cervantes.

Plaza de Toros de las Ventas

arena corridy madryt

Mogąca pomieścić dokładnie 23.798 osób arena do walk byków Las Ventas jest największym obiektem tego typu w Hiszpanii i trzecią na świecie. Jej budynek został uznany za „dobro kultury z kategorią zabytku historyczno-artystycznego”. Niewątpliwie jest to świątynia dla wszystkich fanów walk byków.

Ogród egzotyczny na stacji kolejowej Atocha

glowna stacja kolejowa madryt

Jeśli zamierzasz podróżować pociągiem do Madrytu lub zamierzasz korzystać z AVE, masz okazję odwiedzić stację Atocha, która jest pierwszą stacją kolejową, jaką miał Madryt, i pierwszą stacją, która została zbudowana w Hiszpanii. Nawet jeśli nie planujesz podróży pociągiem, warto jest wybrać się na stację Atocha, aby odwiedzić jej imponujący ogród egzotyczny z wielkimi palmami i innymi roślinami.

Stara stacja metra Chamberí

stacja metra madryt

Andén Cero to kilka podmiejskich muzeów, w których pokazana jest historia madryckiego metra. Jednym z nich jest Jest ona zachowana w takim stanie, w jakim była za czasów jej świetności. Odwiedzając ją poczujesz się, jakbyś podróżował w przeszłość.

Taras widokowy w Hotelu RIU

Taras 360 Riu Plaza España, jest jednym z najbardziej znanych tarasów widokowych w Madrycie. Szklany punkt widokowy odpowiedni tylko dla odważnych, z którego roztacza się panoramiczny widok na Casa de Campo, Pałac Królewski i Świątynia Debod. Do wejścia na 26 piętro Hotelu Riu nie jest konieczna rezerwacja. Cena wejścia na dach to 5€ za osobę przed 18:00, a jeśli zdecydujesz się później wejść na górę, cena wynosi 10€. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z oferty SkyBaru, to 5€ zostanie odliczone od rachunku.

San Antonio de los Alemanes

piekny kosciol w madrycie

San Antonio de los Alemanes to kolejny z najbardziej nieznanych klejnotów miasta. Miejsce, które często pozostaje niezauważone przez odwiedzających, ale które znajduje się w wyjątkowym kościele w Madrycie. Wyjątkowy ze względu na swój elipsoidalny plan całkowicie pokryty freskami. Warto poświęcić trochę czasu na przyjrzenie się wszystkim szczegółom dekoracji.

Gdzie dobrze i tanio zjeść w Madrycie?

Tradycyjne dania hiszpańskie.

La Campana

Jest to bardziej bar niż restauracja. Znajduje się w samym centrum Madrytu bo na Plaza Mayor. Słynie z rewelacyjnych kanapek i kalmarów. Warto spróbować choć jeden raz. Jest to już kultowy lokal w tym mieście.

Adres: Calle de Botoneras 6

Museo del Jamón

gdzie zjesc w madrycie

Sieć restauracjo-barów, w których możesz spróbować nie tylko hiszpańskie długo dojrzewające szynki czy sery, napić się hiszpańskiego piwa czy wina, ale także spróbować typowe hiszpańskie dania tapas.

Adres:

 • Calle Mayor 7
 • Carrera de San Jeronimo 6
 • Plaza Mayor 17-18
 • Poeta Joan Margal 15
 • Paseo del Prado 44
 • Avenida Cordoba 3,7 i 9
 • Gran Via 72

Taberna de la Daniela, Cocido madrileño

co i gdzie zjesc w madrycie

Jeśli chcesz spróbować typowego dania pochodzącego z Madrytu tzw. cocido madrileño to koniecznie musisz zajrzeć do tych restauracji. Koszt od osoby to około 30€, ale warto. Niestety lokale są dość oblegane, dlatego warto zarezerwować wcześniej stolik.

Adres:

 • Cuchilleros 9
 • General Pardiñas 21
 • Plaza de Jesús 7
 • Gutierrez Solana 2

Casa Lucio

Klasyk Madrytu. Niewiele więcej można powiedzieć, czego nie powiedziano, o tej restauracji, w której spotykali się monarchowie, prezydenci z całego świata, artyści, sportowcy, a nawet astronauci. Podobno proponowano restauracji gwiazdkę Michelin, ale właściciel zawsze ją odrzucał, twierdząc, że prawdziwe gwiazdy zasiadają przy stołach. Specjalnością lokalu są jajka sadzone. Restauracja nie jest zaliczana do tanich.

Adres: Calle de la Cava Baja 35

Casa Labra

dobre restauracje w madrycie

Ten lokal polecam wam ze względu na jedno kultowych dań tego baru – dorsza i krokiety. Kto lubi rybkę, to koniecznie powinien tutaj zajrzeć!

Adres: Calle Tetuan 12

Sidrería El Tigre

To jest klasyk jeśli chodzi o bary tapas w Madrycie. Możecie spróbować tutaj od krokietów, po patatas bravas aż po rożnego rodzaju kanapeczki tapas. Lokal wygląda jak typowy bar hiszpański, który zamiast zachęcać do wejścia to odpycha, ale i tak zawsze jest w nim pełno klientów.

Adres: Calle de las Infantas 23

Chocolatería San Ginés

kawiarnia w madrycie

Na koniec coś na słodko. Jeśli uwielbiasz churros z gorącą czekoladą to to miejsce jest dla ciebie! Lokal z tradycją, który odwiedzały i odwiedzają sławy. Zamawia się przy barze a jedzenie podadzą nam do stolika.

Adres: Pasadizo de San Ginés 5

Ciekawostki o Madrycie

Teraz garść przydatnych informacji o Madrycie, o których być może nie miałeś pojęcia:

 • Madryt to trzecia największa stolica Europy pod względem liczby mieszkańców – 6.3 miliona. Wyprzedzają ją jedynie Londyn i Berlin.
 • Miasto Madryt szczyci się mianem najbardziej słonecznej stolicy Europy. Po piętach depczą jej Lizbona i Ateny, ale to Madryt ma 250 dni słonecznych rocznie.

ciekawostki madryt
Widok na dzielnicę finansową Madrytu
 • Kolejne pierwsze miejsce Madryt zajmuje w rankingu stolic europejskich najwyżej położonych względem morza. Wynik Madrytu to 657 m n.p.m.
 • Trudno znaleźć w Madrycie ulicę, na której nie ma ani jednego drzewa. Udział terenów zielonych na mieszkańca wynosi 70 m2. Tę ciekawostkę dedykuję wszystkim polskim lokalnym politykom, którzy w swoich nowoczesnych planach urbanizacyjnych mają za cel betonizację miast.
 • Calle de Alcalá jest najdłuższą ulicą w mieście (ma około 10 km długości), a najkrótszą ulicą jest Calle Rompelanzas (tylko 20 metrów).
 • W Madrycie znajduje się najstarsza restauracja na świecie! Restauracja „Sobrino de Botín” została założona w 1725 roku i nadal oferuje typowe dania madryckie.
 • Na stacji metra Tirso de Molina znajdują się szczątki mnichów, którzy kiedyś mieszkali w znajdującym się właśnie tam klasztorze. Kiedy zginęli, zostali pochowani na cmentarzu pozostawionym pod metrem. Mówią, że o północy słychać głosy mnichów. Ktoś chętny, aby to sprawdzić?
 • Madryt ma fontannę poświęconą Lucyferowi. Jedna z sześciu rzeźb ku czci diabła znalezionych na świecie znajduje się w parku Retiro. Wyrzeźbiony w 1878 roku przez Ricardo Belivesa posąg, ma dokładnie 666 m n.p.m.
park retiro w madrycie
Upadły Anioł, park Retiro
 • Madryleńczyków nazywa się kotami – gato w języku hiszpańskim. Historia sięga 1083 roku, kiedy armia chrześcijańska chciała podbić mauretańską cytadelę Magerit, którą otaczał 12-metrowy mur. Jeden z chrześcijańskich żołnierzy wyprzedził resztę i zaczął się wspinać za pomocą sztyletu, który wbijał w ścianę. Już na szczycie zamienił arabską flagę na chrześcijańską i rozpoczął zdobywanie miasta. Po tym pokazie zręczności zaczęli nazywać żołnierza i jego bliskich „kot”. Zmienił nawet nazwisko i mówi się, że ci, którzy nazywają się „Gato”, są jego potomkami.
 • Sieć metra w Madrycie jest siódmą pod względem długości na świecie i trzecią w Europie. Posiada łącznie 326 stacji.
 • Posąg Filipa IV położony w centrum Plaza de Oriente został zaprojektowany przez Galileo Galilei.

Loty z Polski do Madrytu

Loty bezpośrednie do Madrytu odbywają się z lotnisk:

 • Warszawa: LOT Polish Airlines, Wizz Air
 • Warszawa – Modlin: Rynair
 • Kraków: Rynair

Polecam sprawdzić też oferty Lufthansy. Wprawdzie są to loty z przesiadkami, ale ostatnio ceny mają bardziej konkurencyjne niż Rynair.

Jak dojechać z lotniska Barajas do centrum Madrytu?

lotnisko w madrycie jak dojechac do centrum
Lotnisko Barajas

Metro: Linia 8, koszt około 5€. UWAGA!!! Od 13 lutego do końca maja 2022 linia jet zamknięta na odcinku od Colombia do Mar de Cristal, ze względu na remont. Trzeba liczyć się z przesiadkami lub wybrać inną opcję transportu.

Autobus: Linia 203 Atocha Renfe odjeżdża z terminali T1, T2 i T4. Koszt to 5€.

Pociąg: Linia C1. Koszt to około 3€. Jeśli dojeżdżacie lub wyjeżdżacie z Madrytu do innego miasta pociągiem AVE oraz macie odlot lub przylot z lotniska Barajas, wtedy dojazd między lotniskiem a stacją Atocha jest darmowy. Wystarczy okazać bilety obsłudze na bramkach i was przepuszczą.

Taxi: koszt stały 30€ (do miejsc w pobliżu obwodnicy M-30) + koszt za walizkę w bagażniku. Jeśli miejsce docelowe znajduje się poza M-30, warto zapytać o szacowaną cenę przejazdu.

Noclegi i hotele w Madrycie

Booking.com

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (2 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *