Bezpieczne wakacje w Hiszpanii

bezpieczenstwo w wakacje w hiszpanii

Wyjeżdżając na wakacje często nie zastanawiamy się nad bezpieczeństwem i jak zachować się w sytuacjach, które mogą przydażyć się podczas pobytu za granicą. Jeśli chodzi o koronawirus już wiemy jak się chronić: maseczka i żel odkażający 🤭. Czy wiesz co zrobić jeśli oparzy cię meduza, przesadzisz ze słońcem, lub jak chronić się przed złodziejami? Wszystko to i wiele więcej w niniejszym artykule o bezpiecznych wakacjach w Hiszpanii.

Bezpieczeństwo podczas wakacji w Hiszpanii

Jeśli wybierasz się do Hiszpanii upewnij się, że masz aktualną kartę zdrowia EKUZ. Wprawdzie można wykupić dodatkowe ubezpieczenie, ale nie jest to najlepszy wybór. Często ubezpieczyciele mają własną listę placówek zdrowotnych, do których musisz się udać w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Czasami zdarza się także, że musisz najpierw zapłacić za fakturę, której koszty później są ci zwracane. Wiem, bo sama przechodziłam przez takie procedury. Najwygodniejsza jest międzynarodowa karta zdrowotna. Nie zapomnij więc jej spakować ze sobą.

Co zrobić kiedy przesadzisz ze słońcem?

opalanie-w-hiszpanii-1024x678 Bezpieczne wakacje w Hiszpanii

Po czym poznać turystów w Hiszpanii? Po kolorze skóry. Niestety wiele osób przesadza ze słońcem i jeden dzień opalania może okazać się tym jedynym. Hiszpańskie słońce jest bardzo mocne a przy morskiej bryzie odczucie ciepła jest inne. Oparzenie skóry może się przytrafić nawet tym, którzy używają kremów i olejków z filtrem UV. Warto używać kremów z wysokimi filtrami i regularnie je nakładać. Ale jak ja mogłam się tak spalić? Przecież byłam w cieniu pod parasolem! No właśnie… Cień na plaży też jest bardzo zdradliwy. Nie zapomnij nałożyć krem do opalania jeśli będziesz w ciągu dnia zwiedzać miasto. Podczas spaceru skóra też jest podatna na oparzenia.

Lekkie oparzenie słoneczne

Najlżejszą formą oparzenia słonecznego jest tzw. rumień słoneczny. Jak go rozpoznać? Skóra jest zaczerwieniona, a dotyk oparzonego miejsca nie powoduje bólu czy dyskomfortu ani nie odczuwa się znacznego ciepła w tym miejscu. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy dbać o ciągłe nawilżenie skóry. Takie oparzenie szybko znika a skóra brązowieje.

Średnie i duże oparzenie słoneczne

Najbardziej powrzechny typ oparzenia wśród turystów to średnie oparzenia. Jak je rozpoznać? Kolor skóry bardziej przypomina kolor skórki pomidora lub krewetki jak to mówią Hiszpanie. Skóra jest znacznie czerwona i gorąca. Jest wrażliwa przy dotyku i każdym kontakcie z materiałem. Co możesz zrobić, aby przyspieszyć gojenie skóry i ulżyć sobie w bólu:

  • Stosuj okłady z zimnej wody lub lodu. Pamiętaj aby lodu nie kłaść bezpośrednio na skórę. Najlepiej użyj jakiejś ściereczki lub koszulki. Możesz także użyć schłodzonego naparu z zielonej herbaty lub rumianku.
  • Nie używaj perfum ani produktów zawierających alkohol w miejscach oparzonych słońcem.
  • Często nawilżaj skórę. Najlepiej używaj balsamów, które zawierają aloes. Ekstrakty z aloesu są dobre na oparzenia, o ile nie mają w swoim składzie lidokainy i benzokainy.
  • Dopóki skóra nie dojdzie do siebie, nie eksponuj miejsc oparzonych na ponowne działanie promieni słonecznych.
  • Prewencyjnie możesz zażyć aspirynę lub lek zawierający ibuprofen.
  • Jeśli chcesz skorzystać z preparatów na oparzenia słoneczne dostępnych w hiszpańskich aptekach to zapytaj farmaceutę o Bepanthol Cream lub Rilastil Neoviderm.

Jeśli na skórze zauważysz pęcherzyki z wodą lub powietrzem oznacza to, że oparzenie słoneczne jest duże i jak najszybciej udaj się do lekarza.

Oznaki udaru cieplnego

Przez słońce nie tylko może ucierpieć skóra, ale także nasz organizm może się przegrzać (jak silnik w samochodzie). O ile do silnika wlewa się płyn chłodniczy to w przypadku organizmu picie zimnego piwa czy drinków wcale nam nie pomoże. Jeśli oprócz średniego lub dużego oparzenia skóry zaobserwujesz u siebie bół głowy, gorączkę, nudności lub wymioty to nie zwlekaj i natychmiast udaj się do lekarza.

Nigdy nie wchodz do zimnej wody i nie bierz zimnego prysznica. Gwałtowna zmiana temperatury może pogorszyć twój stan zdrowia. W zamian skorzystaj z okładów z zimnej wody.

Co zrobić kiedy oparzy meduza

meduza-1024x682 Bezpieczne wakacje w Hiszpanii

Błędem jest myślenie, że meduzy głównie pojawiają się przy brzegu w okresie letnim, kiedy są wysokie temperatury. Istnieją takie odmiany tych stworzeń wodnych, dla których temperatura wody nie ma znaczenia. Faktem jest, że latem odnotowuje się zwiększoną ich aktywność. Jeśli będziesz wypoczywać na plaży gdzie są ratownicy sprawdzaj rodzaj wywieszonej flagi przy budce ratowniczej. Na niektórych plażach dodatkowo wywieszana jest flaga z wizerunkiem meduzy, aby przestrzec plażowiczów przed kąpielą w morzu. Ryzykiem jest kąpiel w morzu na tzw. dzikich plażach.

Wyobraźmy sobie, że pływasz w morzu i nagle czujesz, że coś cię oparzyło lub zraniło. Rekin czy meduza? A może krab? Jak rozpoznać, że cię oparzyła meduza?

  • Czujesz pieczenie, mrowienie lub piekący ból.
  • Zauważalne są czerwone, brązowe lub fioletowe znamienia na skórze, „odcisk palca” czyli macek.
  • Swędzenie i obrzęk.
  • Pulsujący ból, który rozciąga się ku górze kończyny: ręki lub nogi.

Oparzyła cię meduza. Co możesz teraz zrobić?

  • Jeśli zauważalne są resztki meduzy (parzydełka) należy usuwać je patyczkiem lub szczypcami. Można też użyć karty płatniczej czy dowodu osobistego. Nigdy nie dotykaj pozostałości meduzy palcami (one też mogą się oparzyć).
  • Oparzony obszar skóry należy przemyć wodą morską. Nigdy nie należy wylewać bezpośrednio na ranę „wodę słodką”.
  • Bardzo ważne jest, aby nie pocierać dotkniętego obszaru ani nie dotykać go rękami. Możesz wziąć środek przeciwbólowy, na wypadek, gdyby ból był bardzo silny. Jeśli objawy utrzymują się lub jeśli ugryzienie jest poważne, należy udać się do lekarza.

Najbezpieczniejszą formą radzenia sobie z takimi oparzeniami jest udanie się do ratownika. Są oni przygotowani na tego typu sytuacje.

PAMIĘTAJ! Nigdy nie dotykaj meduzy, którą znajdziesz na plaży. Mimo, że meduza wydaje się być nieżywa, to wciąż ma moc oparzania.

Carabela portuguesa – niebezpieczna meduza na hiszpańskim wybrzeżu.

carabela-portuguesa-meduza Bezpieczne wakacje w Hiszpanii

Jeśli na plaży lub w wodzie zauważysz unoszącą się fioletowo-niebieską postać z powyższego zdjęcia to nie wchodź do morza pod żadnym pozorem. Trzeba także poinformować ratowników lub w przypadku ich braku, policję lub guardia cilvil. Jest to jedna z bardziej niebezpiecznych meduz na wybrzeżu hiszpańskim.

Osoby, które zostały użądlone przez portugalskiego żeglarza (tak brzmi nazwa tej meduzy w języku polskim), odczuwają bardzo silny ból, a w odosobnionych przypadkach mogą umrzeć. Jad tej meduzy powoduje w organiźmie skutki neurotoksyczne, cytotoksyczne i kardiotoksyczne (cokolwiek to wszystko znaczy, brzmi groźnie). Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda oparzenie po spotkaniu z tym żelatynowym potwierem odsyłam cię TUTAJ.

Oparzenia i skaleczenia spowodowane jeżowcem

jezowiec-1024x682 Bezpieczne wakacje w Hiszpanii

Oprócz meduz warto też wiedzieć co zrobić jeśli niechcący staniemy na jeżowca. Jeżowce pokryte są dużymi, ostrymi kolcami zawierającymi jad. Największe prawdopodobieństwo spotkania jeżowca jest na plażach o wybrzeżu skalistym. Dotknięcie lub nadepnięcie na te ostre ciernie zwykle powoduje bolesną ranę kłutą. Kolce często łamią się na skórze i powodują przewlekły ból a nawet stan zapalny, gdy nie zostaną poprawnie usunięte. Jeśli przydaży ci się taki wypadek to wyjmij ostrożnie wszystkie kolce. W przypadku, gdy kolce utknęły pod skórą przygotuj ciepłą wodę i dodaj trochę octu. W takim roztworze namocz stopy a później delikatnie igłą lub szpilką wyjmij resztki kolców spod skóry (zabawa podobna jak przy wyjmowaniu drzazgi). Aby zniwelować działanie jadu i uśmierzyć ból, kilka razy dziennie przemywaj ranę octem.

Uwaga na złodziei w Hiszpanii

zlodzieje-w-hiszpanii-1024x594 Bezpieczne wakacje w Hiszpanii

Od niedawna w mediach i sieci przestrzegają wszystkich turystów o wzmożonym działaniu grup przestępczych, wyspecjalizowanych w kradzieżach drobnych. Najwięcej kradzieży ma miejsce w dużych turystycznych miastach. Niechlubne miano najniebezpieczniejszych miast pod względem kradzieży mają głównie Barcelona i Madryt.

Głównym celem złodzei są telefony komórkowe i inny sprzęt: typu tablet czy dobry aparat fotograficzny. Złodzieje w biały dzień dosłownie wyrywają ci z ręki telefon. Pamietaj, aby zachować otrożność i bacznie obserwować otoczenie. Jeśli zauważysz kogoś podejrzanego automatycznie schowaj telefon do kieszeni czy torebki. Nigdy nie zostawiaj sprzętu na stoliku podczas jedzenia w barze czy restauracji. Staraj się nie wyciągać telefonu będąc w metrze.

Uważaj na walizki jeśli korzystasz z restauracji typu fast food na dworcach autobusowych czy kolejowych lub w ich okolicach. Ja sama dwukrotnie uchroniłam się przed takim atakiem w Barcelonie. Z reguły złodzieje walizek chodzą parami (jeden wchodzi do wewnątrz lokalu, drugi obsewruje z zewnątrz). Łatwo jest ich rozpoznać. Patrz na nich wnikliwie i nie bój się na głos skomentować, że chyba te typy chcą kogoś okraść. W ten sposób się płoszą.

Inny cenny łup to portfel. Najpierw złodzieje cię obserwują gdzie chowasz swój portfel, potem jeden lub jedna (bo kradną też kobiety, czy młode dziewczyny) podchodzi do ciebie pokazuje ci na chodnik, że wyleciał ci banknot 10 czy 20€. Kiedy go podnosisz druga osoba wyrywa ci plecak, torebkę lub zwyczajnie portfel z kieszeni czy plecaka. Heloł… przecież jakby ci wypadła kasa to w Hiszpanii nikt by ci tego nie powiedział i sam by zabrał pieniądz z ziemi. Czasami też używają metody „Czy wiesz gdzie jest najbliższa apteka? Bank? Czy cokolwiek innego?”. Kiedy zaczynasz tłumaczyć, że nie wiesz bo nie jesteś stąd, w tym czasie twój portfel zmienia właściciela.

Czy to oznacza, że nie ma sensu przyjedżać do Hiszpanii, bo jest niebezpiecznie i mogą mnie okraść? Nie, poprostu zachowaj ostrożność. Staraj się być bardziej czujny w miejscach typowo turystycznych i gdzie jest duże skupisko ludzi.

Na koniec wakacyjny suchy żart:

Kowalski pyta Nowaka:
– Jak tam sąsiedzie wakacje w Hiszpanii? Udały się?
– Atrakcje były dla całej rodziny: dla mnie knajpy, dla żony sklepy, dla dzieci plaża a dla teściowej meduzy.

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *