UWAGA!!!

Od dnia 1 czerwca osoby podróżujące do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską z krajów należących do Unii Europejskiej i innych krajów należących do strefy Schengen, NIE MUSZĄ PRZEDSTAWIAĆ przy wjeździe certyfikatu szczepień, certyfikatu ozdrowieńca lub negatywnego testu antygenowego/PCR. Nie potrzeba również wypełniać kodu QR.

Jak wypełnić kod QR do Hiszpanii?

kod qr do hiszpanii

Dostaję od was maile z prośbą o pomoc w wypełnianiu formularza do wygenerowania kodu QR przed wyjazdem do Hiszpanii. Skompletowałam najczęstsze wasze pytania i postanowiłam pokazać jak krok po kroku wypełnić formularz i bez przeszkód wjechać na teren Hiszpanii. Pamiętaj, że formularz można także wypełnić w samolocie lub na lotnisku po przylocie.

Co to jest kod QR potrzebny do wjazdu na teren Hiszpanii?

Kod QR jest to potoczna nazwa formularza do lokalizacji podróżnego. Zawiera on dane osoby podróżującej, z jakiego kraju i dokąd podróżuje czy podróżny miał kontakt z osobą zakażoną Covid19 oraz cel i miejsce pobytu w Hiszpanii. Po wypełnieniu formularza generowany jest kod QR, który należy okazać na lotnisku przed wyjściem ze strefy odbioru bagaży czy strefy celnej (jakkolwiek profesjonalnie to się nazywa na lotnisku).

Kto musi wypełnić formularz QR?

Zgodnie z nowymi wytycznymi dotyczącymi wjazdu na teren Hiszpanii dla osób podróżujących drogą lotniczą lub morską, NIE są one zobowiązane do wypełnienia kodu QR. Wystarczy posiadać ze sobą jeden z poniższych dokumentów:

 • unijny certyfikat szczepień, tzw. paszport covidowy
 • certyfikat ozdrowieńca
 • negatywny test PCR lub antygenowy

Osoby, które nie posiadają jednego z wyżej wymienionych dokumentów MUSZĄ wypełnić kod QR.

Zwolnione z okazania jakiegokolwiek dokumentu są dzieci poniżej 12. oku życia oraz osoby, które podróżują w tzw. tranzycie.

Na stronie istnieje możliwość wypełnienia formularza pojedynczo lub dla całej rodziny. Wystarczy dodać kolejnych współtowarzyszy podróży i na koniec zostanie wygenerowany kod QR dla każdego podróżnego z osobna.

Kiedy należy wypełnić kod QR?

Formularz należy wypełnić nie wcześniej niż 48h przed wjazdem na teren Hiszpanii. Najlepiej jest go wypełnić po odprawie online, ponieważ jednym z pytań jest podanie numeru miejsca w samolocie. Jeśli nie zarezerwowałeś swojego miejsca wcześniej, wtedy uzyskasz jego numer podczas odprawy.

Czy można mieć kod QR w wersji papierowej?

Kod QR można posiadać w wersji elektronicznej lub okazać go w wersji wydrukowanej. Najlepiej jest zrobić tzw. print screen kodu w telefonie. W ten sposób szybko znajdziemy go w galerii fotografii naszego telefonu.

Jak wypełnić formularz kodu QR krok po kroku

Formularz do wypełnienia znajduje się na tej stronie: Spain Travel Health

Można wypełnić go na stronie www lub poprzez aplikację, którą można ściągnąć z niniejszej strony.

Krok 1

Należy wybrać opcję generacji kodu indywidualnego lub grupowego np. w przypadku rodzin. Ja wybrałam wersję indywidualną. W ramach instruktarzu wybrałam Jana Kowalskiego jako pasażera. Wszystkie dane podane przeze mnie są nieprawdziwe i służą jedynie do instruktarzu. Zbieżność miejsc i nazwisk jest przypadkowa.

kod qr do hiszpanii

Należy podać swoje dane: Imię i nazwisko, numer dokumentu tożsamości, datę przylotu do Hiszpanii, numer lotu oraz adres email. Dodatkowo są dwa okienka:

 • Pierwsze zaznaczają osoby, dla których Hiszpania jest miejscem do przesiadki. Jeśli Hiszpania jest twoim krajem docelowym krateczkę pozostawiasz pustą.
 • Drugie pole należy zaznaczyć jeśli wypełniasz formularz w imieniu osoby nieletniej lub osoby, która nie jest w stanie wypełnić formularza samodzielnie i jest osobą będącą pod twoja opieką.
kto musi wypelnik kod qr do hiszpanii

Jak wypełnić kod QR dla osoby niepełnoletniej podróżującej do Hiszpanii samotnie?

Kod QR za osobę niepełnoletnią musi wypełnić prawny opiekun. Dane pasażera z kroku 1 trzeba wypełnić na dziecko. Pod miejscem na email znajduje się okienko, które trzeba zaznaczyć jeśli pasażer jest nieletni. Po kliknięciu rozwiną się dalsze linie na wpisanie danych prawnego opiekuna, tak jak na zdjęciu poniżej:

jak wypelnic kod QR dla osoby nieletniej

Zjeżdżając kursorem w dół należy potwierdzić, że nie jest się robotem, i że zapoznaliśmy się z całą podaną informacją. Na koniec należy wcisnąć przycisk Send. W tym momencie należy wejść na email, który podałeś w formularzu. Powinieneś dostać email z kodem, który należy wpisać w kolejnym kroku.

co to jest kod qr

Krok 2

Wpisz swój numer dokumentu tożsamości oraz kod z maila. Wciśnij przycisk Continue.

gdzie moge wypelnic kod qr do hiszpanii

W formularzu powinno pojawić się wypełnione twoje imię i nazwisko. Teraz należy podać swoją płeć, numer telefonu, datę urodzenia oraz podać adres zameldowania w Polsce. Potem kliknij Save and Continue.

czy kod qr jest sprawdzany na lotnisku
pomylski w kodzie qr

Krok 3

W kolejnej tabeli należy podać miejsce twojego pobytu na terenie Hiszpanii. Podaj nazwę hotelu i jego adres lub też tylko adres mieszkania w którym będziesz się znajdować. Jeśli przez cały swój pobyt będziesz tylko w tym miejscu (większość piszący do mnie osób to takie przypadki) wtedy odhacz okienko poniżej formularza. Wciśnij Save and Continue.

kiedy wypelnic kod qr do hiszpanii

Krok 4

Wybierz kraj, z którego wylatujesz: w moim przypadku Polska. Podaj także region, z którego odlatujesz. Dalej podaj kraje, w których przebywałeś w ostatnich 14-tu dniach lub kraj, w którym miałeś przesiadkę, aby dotrzeć do Hiszpanii. Podaj cel podróży (ja wybrałam cel turystyczny). Wciśnij Save and Continue.

co jest potrzebne do wjazdu do hiszpanii

Wyskoczy okienko, aby potwierdzić czy faktycznie kraj, z którego wylatujemy to ten, który podaliśmy. Później nie będzie można tego zmienić.

jak wypelnik poprawnie kod qr

Krok 5

W kolejnym kroku należy podać informację czy w przeciągu ostatnich 14-tu dni miałeś kontakt z osobą, u kótrej potwierdzono zakażenie koronawirusem. Przyciśnij Save and Continue.

formularz qr do hiszpanii

Ponownie wyskoczy okienko potwierdzające odpowiedź, bo później nie będzie można jej zmienić.

kod qr

Krok 6

Należy potwierdzić poprawność i zgodność ze stanem faktycznym wszystkich podanych informacji. Na koniec należy wcisnąć End Process i wreszcie zostanie wygenerowany nasz Kod QR.

jak wyglada kod qr do hiszpanii

Jak wygląda wygenerowany kod QR do Hiszpanii?

Aby nie zaśmiecać systemu kodów QR w Hiszpanii nie zakończyłam procesu. Nie mniej jednak poniżej pokażę wam kod QR jaki wygenerowalam na potrzeby powrótu do Hiszpanii z wakacji w Polsce. Oczywiście część danych jak i sam kod zostały odpowiednio zmanipulowane, aby nie można było zczytać danych.

Kod QR zostanie przesłany na maila w formacie PDF.

formularz qr

Co jeśli pomylę się podczas wypełniania formularza QR?

Nic. Niektóre dane można poprawić (zobacz dalszą część wpisu o problemach z generowaniem kodu QR). Po prostu wypełnij go ponownie, a jeśli system nie przepuszcza danych, wtedy zgłoś po przylocie na lotnisku osobie sprawdzającej kod o jaki tym błędu chodzi. Na pewno pomogą rozwiązać Ci problem.

Problemy z generowaniem kodu QR do Hiszpanii

Ostatnio dostaję od Was maile z informacja o problemach z generowaniem kodu QR. Z tego co zgłaszacie system po niektórych krokach nie chce Was przepuszczać i wyskakują błędy. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Po wypełnieniu wstępnych danych na podany adres email powinien przyjść email z informacją o tym, że zacząłeś generowanie formularza z kodem QR. Email będzie zawierał 2 ważne informacje:

 • kod weryfikacyjny (krótki numeryczny)
 • numer formularza (długi składający się z cyfr i liter)

Jeśli na którymś z kroków system zacznie szwankować wtedy możesz wrócić do edycji zaczętego formularza z poniższych linków:

 • Indywidualny kod QR
 • Rodzinny/grupowy kod QR

Trzeba podać kod weryfikacyjny, numer formularza i numer dokumentu tożsamości, który podałeś podczas wypełniania formularza.

problemy z generowaniem kodu qr do hiszpanii

Jeśli błąd nadal będzie się pojawiał spróbuj wejść z innej przeglądarki.

Gdyby to nie pomogło, wtedy skontaktuj się z linią lotniczą i poinformuj o problemie (wiem, że niektóre linie lotnicze nie chcą wpuszczać na pokład samolotu jeśli nie masz kodu QR. Linie lotnicze sprawdzają jedynie czy go masz, ni zczytują z niego danych). Formularz można również wypełnić w formie papierowej na pokładzie samolotu lub na lotnisku po przylocie.

Zmiana niektórych danych w kodzie QR

Jest możliwość zmiany niektórych danych po wygenerowaniu kodu. Wystarczy, że klikniesz w ten LINK.

Będziesz potrzebować takich danych jak:

 • numer formularza (z maila jaki otrzymasz po wypełnieniu 1 kroku)
 • numer dowodu tożsamości
 • numer i data lotu
 • kod weryfikacyjny (z maila jaki otrzymasz po wypełnieniu 1 kroku)
zmiana danych w formularzu kodu qr do hiszpanii

Zgubiłem lub usunąłem kod QR z maila. Co robić?

Jeśli przez przypadek usuniesz maila z przesłanym kodem QR możesz go odzyskać klikając w ten LINK.

Trzeba podać adres email i numer dokumentu jaki wypełniłeś podczas generowania formularza i gotowe. Powinieneś otrzymać kod QR ponownie na adres email.


Mam nadzieję, że instrukcja obsługi kodu QR jest zrozumiała i pomocna. W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości zawsze możesz do mnie napisać na: kontakt@hiszpaniaole.pl

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

15 komentarzy

 1. Sebastian pisze:

  Czy jeśli mam negatywny wynik testu to nie muszę wypełniać ten formularz ?

  • Roxi G. Ortega Hiszpania Ole! pisze:

   Wystarczy tylko negatywny test. Nie trzeba już wypełniać kodu QR. W zależności od lotniska sprawdzają dokumenty lub tylko wybiórczo sprawdzą. Udanego pobytu w Hiszpanii życzę.

 2. Tomasz pisze:

  Dzień dobry,
  lecę z Polski do Hiszpanii ( Walencja ) przylot ,ale kolejnego dnia lecimy z Walencji na Ibizę.
  Pojawia się pytanie – czy w formularzu należy podać końcową destynację tj. Ibizę gdzie zostaniemy 3 dni, czy też należy wypełnić drugi wniosek po przylocie do Walencji . Dziękuję za pomoc

  • Roxi G. Ortega Hiszpania Ole! pisze:

   Witam,
   Wystarczy podać datę i numer lotu do Walencji i miejsce pobytu w Walencji (mimo, że jest to tylko jedna noc). Nie potrzeba wypełniać kolejnego kodu QR. Liczy się skąd się wjeżdża na teren Hiszpanii, później po Hiszpanii można podróżować bez przeszkód.
   Pozdrawiam!

 3. kod QR a auto pisze:

  A co w przypadku podróży samochodem?

 4. Adam pisze:

  Mam pytanie czy jeśli lecę z Bratysławy ale podróż zaczynam w Polsce to jak należy rozumieć krok 4. Podać jednak Polskę jako początek podróży czy Słowację?

  • Roxi G. Ortega Hiszpania Ole! pisze:

   Tak, trzeba podać Polskę jeśli przesiadka odbywa się na Słowacji. Jeśli jednak lot jest bezpośredni z Bratysławy wtedy należy wpisać jako kraj rozpoczęcia podróży Słowację. Pozdrawiam!

 5. Lukas pisze:

  Witam.
  Jestem Polakiem ale mieszkam w Bułgarii. Będę podróżował z Polskim paszportem. Jaki adres podać w kroku 2. Polski z paszportu czy ten z Bułgarii gdzie mieszkam?

 6. kod QR pisze:

  Witam. Nie mogę pobrać kodu QR. Początkowo nie wpisałem przy kroku 2 nr siedzenia gdyż byłem przed odprawą. po zakończeniu wypełniania formularza poinformowano mnie abym cofnął się do kroku drugiego i wpisał nr siedzenia. W dniu dzisiejszym po odprawie wpisałem to. Do chwili obecnej brak kodu QR

  • Roxi G. Ortega Hiszpania Ole! pisze:

   Proszę spróbować pod tym linkiem: https://spth.gob.es/recoverqr
   Wystarczy wpisać adres email i numer dowodu lub paszportu jaki został podany podczas wypełniania formularza.
   Pozdrawiam,
   Roxana

   • Pytający pisze:

    Witam, na stronie ministerstwa jest informacja iż wylecieć do Hiszpanii można po okazaniu certyfikatu unijnego tj.albo szczepienia albo negatywnego testu albo ozdrowieńca. Jeśli się go nie ma to trzeba wypełnić formularz lokacyjny po czym niżej jest napisane iż do formularza trzeba dołączyć albo wynik negatywnego testu albo szczepienie albo zaświadczenie o byciu ozdrowiencem 😵 to jak jest w końcu ? Wystarczy sam formularz i nie trzeba testu czy mimo wszystko trzeba test i już???pytam o osoby niezaszczepione. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    • Roxi G. Ortega Hiszpania Ole! pisze:

     Jestem w trakcie zmiany tekstu na właściwy, stąd mogą pojawić się jeszcze rozbieżności. Obecnie według nowych zasad wystarczy posiadać jeden z dokumentów: paszport covidowy lub certyfikat ozdrowieńca lub negatywny test. Jeśli nie posiada się, żadnego z tych dokumentów należy wypełnić kod QR. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *