Jak wyglądają relacje sąsiedzkie w Hiszpanii?

sasiedzi w hiszpanii

Jak to mówią: zanim wybudujesz dom najpierw upewnij się obok kogo będziesz mieszkać. Niby to prawda, ale często nie mamy wpływu na to obok kogo zamieszkamy. Narzekam? Nie… Ale dobrze jest mieć fajnych sąsiadów i wiedzieć, że w razie czego masz na kogo liczyć. Ja narzekać nie mogę, bo na piętrze mam fajnych sąsiadów. Zawsze jednak trafi się ta jedna perełka wśród nich. Jak zatem wyglądają relacje sąsiedzkie w Hiszpanii i czy są podobne do tych w Polsce? Sami porównajcie.

Gdy zabraknie soli czy cukru

Komu z nas nie zdarzyło się kiedyś coś pożyczyć od sąsiada. Przeglądnęłam sobie szybko co Polacy najczęściej pożyczają od sasiadów: cukier, mąkę, pieniądze lub wiertarkę. Zapewne męża czy żonę sąsiada też się wypożycza, ale nikt o tym głośno się nie wypowie. Chociaż nie… w mężu czy żonie sąsiada można się co najwyżej zadłużyć. Mi w Hiszpanii jeszcze nie zdarzyło się zapukać po coś do sąsiadów, ale do mnie i owszem sąsiadka zapukała kiedyś, bo zabrakło jej… uwaga… kostek  lodu!

Tak tak, w Hiszpanii każdy w domu ma kostki lodu, mało kto bawi się woreczkami do lodu czy plastikowymi pojemnikami. Kostki lodu kupuje się w sklepie. Jest to niezbędny MUST HAVE w każdym hiszpańskim domu. Hiszpanie refrescos czyli słodkie napoje gazowane zawsze piją z kostką lodu. Jak przyjdą goście to też trzeba ich poczęstować wermutem z kostką lodu lub po kolacji wypić Gin z tonikiem (też z kostkami lodu).

Cicho, bo sąsiedzi nas usłyszą

Ile razy ściszaliście głos podczas domowej sprzeczki, żeby przypadkiem sąsiad czegoś nie usłyszał? W Polsce przynajmneij ściany są grube. W Hiszpanii poza tym, że ściany są cienkie to dodatkowo okna są otwarte. Czy ktoś przejmuje się co usłyszą sąsiedzi? Absolutnie nie. A niech słyszą! Co? Że oni się nie kłócą? Też się kłócą. Przechodząc latem po osiedlu (czyli jak to Hiszpanie mówią po barrio) można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o mieszkańcach. Ja kiedyś słyszałam jak córka z matką kłóciły się o nowego chłopaka tej pierwszej.

Poza tym Hiszpanie to wścibski naród i jak tylko słyszą jakąś kłótnię na ulicy czy wydobywające się głosy przez okno, to mają takie bezodruchowe gesty: Cichoooo! Ścisz telewizor! Zgaś światło, bo nas zobaczą! … Teraz można spokojnie podsłuchiwać. Póżniej można podzielić się swoją wiedzą z innymi sąsiadami: A wiesz, że… A już wiesz… A… Też słyszałeś… Aha, myślałem, że nie było cię wtedy w domu…

Hałaśliwi sąsiedzi w stylu hiszpańskim

Kto nie ma takiego sąsiada, który ciągle robi remont? Brrr… wrrr i tak od samego rana czyli w Hiszpanii od godziny 9tej. Głośna muzyka? Nie… Hiszpanie nie słuchają głośno muzyki, no chyba, że w samochodzie. No to o co chodzi z tymi hałaśliwymi sąsiadami?

Trzeba poczekać na wiosenny weekend kiedy wszyscy śpią… Sobota… 2 czy też 3 w nocy… O tej porze za czasów kiedy nie było jeszcze pandemii wracałam z moim mężem z cotygodniowej kolacji z przyjaciólmi… Kładziemy się spać a tu nagle… Przez otwarte okno dochodzą kobiece odgłosy zachwytu, jakby ktoś próbował szarlotkę mojej mamusi: OHHH… MMM… OHHH… MMMMM…  Na koniec ten sam kobiecy głos dodał: UFFF… Jak dobrze mi zrobiłeś… Inny kobiecy głos z innego okna powiedział do swojego męża: Nie wiem co on jej zrobił, ale ty mi tak nie robisz… W tym momencie musiałam zakmnąć nasze okno, bo oboje z Angelem dostaliśmy takiego napadu śmiechu, że podejrzewam, że tej nocy i nas wszyscy słyszeli.

Alternatywy 4 czyli zawsze musi trafić się sąsiad Anioł

Niech podniesie rękę ten, kto ma sąsiada czy sąsiadkę, która wszystko o wszystkim wie, wszystko kontroluje i zachowuje się jak zarządca budynku. My też mamy takiego Anioła. Nasz Anioł zawsze wszystko wie… Jak wymieniasz okna czy drzwi to nawet będzie nadzorował robotników. Potem się obrazi, że go wyrzucasz z twojego własnego mieszkania. Przecież on jest taki dobry… A ty jesteś taki niewdzięczny… Załatwi wszystko bez zgody innych właścicieli mieszkań a później się dziwi, że wszysy są przeciwko niemu. Nie mogę powiedzieć, bo ostatnio po włamaniu do jednego z mieszkań bez zgody mieszkańców zatrudnił firmę, która założyła monitoring i inteligente światła w korytarzu. Udało się facetowi chociaż raz coś dobrze zrobić.

A Wy jakich macie sąsiadów?

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

4/5 - (4 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *