Najpiękniejsze miasta i miasteczka w Hiszpanii
Hiszpania ma do zaoferowania dużo ciekawych miejsc. Nadszedł czas, aby poznać te najpiękniejsze (według mnie). Zapewne część z nich znasz, ale niektóre mogą Cię zaskoczyć. To niesamowite jak wiele miejscowości średniowiecznych posiada ten kraj. Są to miasteczka tak malownicze, że od razu przenosisz się w czasie. Z powodzeniem miasteczka z poniższej listy mogłyby być tłem dla jakiegoś filmu historycznego. Poza tym, piękne widoki, trasy do spacerowania czy jazdy rowerem. Jeśli szukasz Hiszpanii tej nieznanej i innej niż do tej pory widziałeś, to ten artykuł jest dla Ciebie.
TOP 20 Najpiękniejszych hiszpańskich miasteczek
Przedstwiam listę 20 najpiękniejszych miasteczek w Hiszpanii według mojej opinii. Mam nadzieję, że ranking się wam spodoba. Być może odwiedziliście inne miasteczka, które zasługują na miano tego najcudowniejszego. Napiszcie swoje typy w komentarzu.
Peñíscola (Castellón)
To średniowieczne miasto nazywane jest także miastem na wodzie. Wszystko to przez jego położenie. Wydaje się jakby Peñíscola dosłownie pływała jak statek na morzu. Stare miasto z pięknymi wąskimi uliczkami urzeka niejednego turystę. Jako korona ponad miastem wzbija się Zamek Templariuszy, który skrywa wiele tajemnic. Peñíscola była także siedzibą papieską. Koniecznie musisz pogubić się w uliczkach i odnaleźć Dom z Muszelek i posłuchać fal przez dziurę w skale zwanej tutaj Bufador. Na koniec poopalać się na plaży z zamkiem w tle.
Morella (Teruel)
Morella (czytaj: Moreja) położona jest zaledwie 60km od Peñíscoli. Już na samym wjeździe miasto to zapiera dech w piersi. Miasto położone na ponad 1000m n.p.m. wypełnia górzysty krajobraz imponującym widokiem. Jego szesnaście wież, sześć portali i prawie dwa kilometry murów tworzą niepowtarzalną sylwetkę, zwieńczoną imponującym zamkiem. Warto zwrócić uwagę na akwedukt oraz katedrę. Koniecznie spróbujcie lokalnej kuchni – croquetas morellanas i ciasteczka flaons. Miasteczko ma też unikalne święto, które odbywa się co 6 lat – święto Sexenni możecie podziwiać na załączonym filmie. Jest to święto ku czci Matki Boskiej z Vallivana w podzięce za zniknięcie zarazy. Kolejne Sexenni już w sierpniu roku 2024. Koniecznie zapisz tę datę w kalendarzu!
Ronda (Malaga)
Ronda usytuowana jest około 100 km od Malagi. Zabudowaniem rozpoznawczym tej miescowości jest most (Puente Nuevo lub El Tajo, czytaj: el tacho), który łączy nową część miasta ze starówką. Wrażenie robi widok z mostu, pod którym 100m poniżej przepływa rzeka Guadalevín. W Rondzie znajduje się także wiele elemntów, które nawiązują do jej arabskiej historii. Pałac króla Maurów i La Mina były według legendy rezydencją króla Almonateda, który (jak głosi legenda) pił wino z czaszek swoich wrogów.
Cadaques (Girona)
Bez wątpienia Cadaques (czytaj: Kadakes) to najpiękniejsze miasteczko w Katalonii. Zresztą sam Salvador Dali ukochał sobie to miejsce i odważył się powiedzieć, że jest to najpiękniejsze miasteczko na świecie! Miejscowość jest doskonale zachowana, ale nie umniejsza to jej urokowi. Cadaques był w przeszłości typową wioską rybacką, w której wyróżniają się białe domy i wąskie kamienne uliczki pełne roślin i kwiatów. Czego chcieć więcej?
Frigiliana (Malaga)
Frigiliana (czytaj: Frichiljana) to niewątpliwie jedno z najbardziej urokliwych białych miasteczek w prowincji Malaga. Bielone ściany, wąskie i kręte uliczki, niekończące się schody biegnące przez Barribarto, to dziedzictwo mauretańskie. We Frigilianie przetrwały rodzime tradycje rzemieślnicze. Artyści zmieniają materiały takie jak trawa esparto, tykwy wodne, wosk, szkło, glinę, drewno czy wełnę w piękne dzieła z unikalnymi wykończeniami. Co najważniejsze, te rękodzieła można kupić w sklepikach Starego Miasta.
Cantavieja (Teruel)
Nie mogło zabraknąć także miejscowości, z której pochodzi mój teść. Cantavieja (czytaj: Kantawjecha). Miasteczko położone jest na skale wapiennej a jego średniowieczny charakter zachęca do spacerów po uliczkach tej miejscowości. Warto odwiedzić punkty widokowe, z których widać na zachodzie imponującą Muela Monchen, na wschodzie Vega de San Antonio i Rebollar, a na południu La Tarayuela. Miasto skrywa wiele historycznych tajemnic i opowieści o Templariuszach, którzy tutaj się osiedlili. Spacerując po okolicy możecie spotkać sępa płowego, kozę górską, a nawet jest możliwość podążania tropem borsuka.
Albarracín (Teruel)
Albarracín został uznany przez gazetę El Pais najpiękniejszym miasteczkiem w Hiszpanii. Jeśli planujesz tutaj przyjazd zapomnij o klapkach czy szpilkach. Zaopatrz się w dobre sportowe obuwie. Miasteczko wydaje się jakby przyklejone do majestatycznej skały. Spacerując ulicami Albarracín można poczuć oddech wieków historii. Niesamowite wrażenie robią mury wznoszące się nad miasteczkiem. Aby dostać się do zamku trzeba będzie przejść się górską ścieżką. Nie zapomnij także odwiedzić Katedry, która stoi na bazie starej romańskiej świątyni z XII wieku.
Chinchón (Madrid)
Chinchón (czytaj: Czinczon) to malownicze miasteczko położone w bliskiej odległości od Madrytu. Warto zrobić sobie tutaj mały wypad, chociażby na kilka godzin. Miejscowość posiada wiele atrakcji turystycznych, takich jak kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, którego głównym ołtarzem jest płótno malarza Francisco de Goya, wieżę zegarową, różne pustelnie, Castillo de los Condes i klejnot regionu – Plaza Mayor de Chinchón. Poznaj także typowe produkty: anyż, oliwę, czosnek i wino, jako podstawę tutejszej gastronomii.
Alcalá de Júcar (Albacete)
Alcalá de Júcar (czytaj: Alkala de Chukar) to jedno z najbardziej spektakularnych i malowniczych miasteczek prowincji Albacete. Domy wykute w górskich skałach, dostosowują się do terenu wąskimi i stromymi uliczkami, wznosząc się w kierunku Zamku. Około XI wieku była to muzułmańska forteca i była częścią linii obronnej, którą Arabowie zbudowali na brzegach rzeki, aby powstrzymać się przed atakami królów chrześcijańskich. Warto też odwiedzić lokalne jaskinie.
Fornalutx (Baleary)
Fornalutx (czytaj: Fornalucz) znajduje się pomiędzy masywem Puig Major, najwyższym w Sierra de Tramuntana, a miejscowością turystyczną Sóller (czytaj: Sojer). Jest to spokojne miasto, w którym odwiedzający mogą znaleźć zarówno las, jak i góry. Do tego uroku dodaje fakt, że w pobliżu znajduje się morze. Wszytko to, czyni tę miejscowość idealną enklawą do spędzenia kilku dni odpoczynku. Strome uliczki i bogactwo folkloru zaciekawią każdego przybysza.
Ainsa (Huesca)
Miasteczko Ainsa powstało ponad 1000 lat temu. Przeżyło wiele wydarzeń w historii, ale jedno najbardziej odcisnęło piętno na tej miejscowości. Chodzi o walki między arabami a chrześcijanami. Chrześcijanie, którzy uciekli przed rządami muzułmańskimi, spotykali się w Aínsa i podejęli rekonkwistę. Oddziałom chrześcijańskim dowodzonym przez Garci-Ximeno udaje się wygrać bitwę dzięki pojawieniu się na ostrokrzewie świecącego krzyża, który dodał im odwagi do odzyskania miasta. Zwycięstwo do dziś upamiętnia się odbywającym się co dwa lata festiwalem „La Morisma”.
Culla (Castellón)
Miasto Culla (czytaj: Kuja) była newralgicznym punktem życia w regionie w epoce Średniowiecza. Nie mniej jednak historia tego miejsca jest bardziej stara niż myślisz. Znaleziono w okolicy pozostałości kilku miast z epoki brązu. Stare miasto, uznane jest za miejsce o znaczeniu kulturowym. Culla oferuje takie zabytki jak ruiny starego zamku, pozostałości murów i wież z XIII wieku, łuk Porta Nova, kościół parafialny Salwadora, Granero del Comendador, znany również jako La Presó, czyli Stary Szpital z XIV wieku.
Booking.comTejeda (Gran Canaria)
Tejeda (czytaj: Techeda) słynie z drzew migdałowych, z których powstają ręcznie robione słodycze migdałowe – marcepany. Warto także spróbować lokalnych serów. Pierwsze dane o istnieniu populacji w Tejedzie pochodzą z III wieku. Pierwsi osadnicy z rejonu szczytu wyspy osiedlili się w istniejących jaskiniach, które przystosowano tak, aby nadawały się do zamieszkania. Tego typu zabudowa przetrwała do dziś w niektórych dzielnicach gminy. Bazaltowe monolity, geologiczne symbole wyspy, są zwieńczeniem gminy i są wielką atrakcją turystyczną.
Bulnes (Asturias)
Bulnes to miasteczko (albo raczej osada) znajdujące się w paśmie gróskim Picos de Europa. Liczy nieco ponad 30 mieszkańców, a do miasta można dotrzeć tylko kolejką linową lub spacerując wąską i stromą ścieżką. Wszystko to pozwoliło tej miejscowości zachować dziedzictwo i wielkie piękno. Ta miejscowość niewątpliwie jest atrakcją dla wielbicieli gór i alpinistów. Można stąd wybrać sie na podbój gór. Dla tych, którzy wolą jedynie podziwiać widoki górskie, powinni skosztować tradycyjnego lokalnego sera o nazwie Cabrales (czytaj: Kabrales).
Mojácar (Andalucia)
Kiedy zobaczysz Mojácar (czytaj: Mochakar) w oddali, dostrzeżesz intensywny biały kolor jego domów na szczycie góry. Gdy się zbliżasz, zaczynasz widzieć kwiaty, które zwisają z balkonów. Taki widok nikogo nie pozostawia obojętnym. Co można tutaj zobaczyć poza bielonymi domami? Oczywiście zamek, kościoły, pustelnie, a także mauretańską fontannę.
Luarca (Asturias)
Luarca znajduje się w zachodniej Asturii, około 100 kilometrów od Oviedo. Obszar ten był zaludniony przynajmniej od paleolitu o czym świadczą różne ruiny i dolmeny z tamtych czasów. W średniowieczu, Luarca stała się jednym z głównych portów rybackich w regionie. Warto zobaczyć dzielnicę rybacką i jej wąskie i strome uliczki, które sprawią, że odkryjesz zakątki filmowe, podobne do tych na wyspie Capri.
Setenil de las Bodegas (Andalucía)
Setenil de las Bodegas jest niewątpliwie jednym z najbardziej wyjątkowych miast Białych Wiosek w Sierra de Cádiz ze względu na swoje szczególne położenie. Domy zbudowane są na różnych poziomach, niektóre pod skałą, a inne na niej, tworząc w ten sposób ulice na kształt jaskiń, dając tym samym punkty widokowe i zakątki o niezwykłej urodzie. Setenil ma średniowieczne pochodzenie. Po dziś można podziwiać pozostałości jego almohadzkiej przeszłości, które są zachowane na obszarze La Villa. Wieża Hołdu i podziemna cysterna są pozostałością średniowiecznej twierdzy. Ponadto dziedzictwo tego hiszpańskiego miasteczka dopełnia kościół parafialny Nuestra Señora de la Encarnación w stylu późnogotyckiego renesansu.
Valderrobres (Teruel)
Valderrobres to nie miasteczko, ale istne dziedzictwo architektoniczne o wielkiej wartości. Znajdziesz tu sześć pustelni z czasów średniowiecza, a także współczesności. Poza tym warto zwrócić uwagę na pozostałości starych fabryk i rzemieślniczych elementów architektonicznych, takich jak jaskinia Mas de Juanos, nie wspominając o ponad stu gospodarstwach rolnych rozsianych po całym rozległym terytorium tej miejscowości. Pod względem architektonicznym zamek i kościół wyróżniają się na pierwszy rzut oka. Obydwie budowle, dawniej połączone ze sobą, tworzą nierozerwalny zestaw, prawdziwy znak rozpoznawczy miasta. Należą do stylu gotyckiego i są unikalne w Aragonii. Warto też przyjrzeć się z bliska ukończonemu w 1599 r. Ratuszowi jako przykładzie manieryzmu Tierrabajino.
Pastrana (Guadalajara)
Pastrana to idealne miejsce dla podróżnika szukającego autentycznych zakątków z historią. Plaza de la Hora jest „zarządzana” przez imponujący Pałac Dożów, w stylu renesansowym z dużą ilością elementów manierystycznych. Nie mniej jednak to co najbardziej przykłuwa uwagę turystów to Festiwal Książęcy. Odtwarza on historyczny moment największej świetności Pastrany: Hiszpański Złoty Wiek. W ciągu kilku dni miasto i jego sąsiedzi ubiorają się w najlepsze stroje, aby odbyć podróż w czasie, a konkretnie do XVI wieku, kiedy to miasteczko uzyskało tytuł księstwa, nadany mu przez króla Filipa II. Festiwalowi towarzyszą różne wydarzenia kulturalne np. pokazy teatralne, lalek, koncertów organowych, jarmarku renesansowego, konferencji, dni gastronomicznych itp., Najbardziej imponująca jest jednak Parada Strojów Renesansowych.
San Martin de Trevejo (Caceres)
San Martín de Trevejo (czytaj: San Martin de Trebecho) znajduje się między Sierra de Gata a granicą portugalską. Tradycyjne trzypiętrowe domy z muru pruskiego przenoszą gości do innej epoki. Ciakawostką są domy mañegas (czytaj: maniegas), w których na parterze tuczono świnię, którą później przeznaczano na rzeź. Po dziś zachowała się również tradycja wytwarzania wina w miasteczku. Warto spróbować tego lokalnego wyrobu. Na uwagę zasługują także Rynek Główny, dzwonnica, Dom Encomienda lub Kościół San Martín de Tours.
W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.
Hiszpania jest pełna pięknych i malowniczych miast i miasteczek, ale jakim cudem na tej liście zabrakło miejscowości Cuenca (Kastylia-La Mancha), a zwłaszcza starego miasta w kolorach piasku i słońca wspinającego się na skaliste zbocze, ze słynnymi wiszącymi domami, z widokami na piękne doliny po obu stronach, z których jedna zachwyca szmaragdowym kolorem rzeki a druga wysokimi na kilkadziesiąt metrów skalnymi klifami, z figurą Chrystusa na przeciwległym wzgórzu niemal jak w Rio z widokiem zarówno na starówkę jak i całe miasto. No jakim się pytam? Na tej liście Cuenca powinna być co najmniej w top 3! 😉 Pozdrawiam i gorąco polecam.
Hiszpańskie miasta są pełne zachwytu.
A ile jeszcze jest pięknych miejsc jest do odkrycia. Pozdrawiam!