Hiszpańskie wyspy: Baleary
Baleary czy Kanary? Oto jest pytanie! Oba archipelagi należą do Hiszpanii, tylko który jest który? Baleary to wyspy położone na Morzu Śródziemnym (patrząc na mapę po prawej stronie Hiszpanii). Ja wiem, że większość osób wie gdzie są położone Baleary, ale później w ankietach ulicznych wychodzą różne kwiatki, więc wolę uściślić ich położenie. Do Archipelagu należy w sumie 5 wysp: Ibiza, Formentera, Majorka, Menorka i Cabrera, ale w skrócie opiszę 3 największe z nich. Baleary to jedna z 17 Wspólnot Autonomicznych, których „stolicą” jest Palma (ta na Majorce nie Las Palmas na Kanarach). Na wyspach używa się dwóch języków: kastylijski i kataloński. Baleary mają także swoje święto lokalne (a jakże!) i odbywa się ono 1 marca.
Teraz trochę o klimacie. Baleary to nie tropiki mimo, że rosną tam palmy. Jeśli myślimy o wyjeździe zimą trzeba pamiętać, że średnie temperatury w styczniu i lutym to około 10C. Poza tym jesień i zima to epoki z dużą ilością opadów. Co chwilę przechodzi jakiś zimny front. W lecie średnie temperatury w lipcu i sierpniu wynoszą około 25C. To znaczy, że nie ma upałów? Oczywiście, że tak. Momentami termometry mogą wskazywać nawet 40C w dzień. Dodatkowo czy w zimie czy w lecie panuje duża wilgotność powietrza co przekłada się na większe uczucie zimna lub odpowiednio ciepła. W lecie pocieszające są bryzy od strony morza.
Ibiza
Wyspa imprezownia. Wieczory panieńskie i kawalerskie, koncerty najsłynniejszych DJ’ów, mnóstwo klubów nocnych (potocznie zwanych dyskotekami), dyskoteki oferujące fiesty w pianie i bańkach mydlanych, imprezy na jachtach itp. Tak większości kojarzy się ta część archipelagu Balearów. Niewielu jednak wie, że np. na Ibizie jest najdroższa restauracja na świecie! Koszt kolacji w restauracji Sublimotion to bagatela 1600€ od osoby! Do tego na wolny stolik trzeba czekać ponad rok! Czy rzeczywiście Ibiza nie ma nic więcej do zaoferowania?
Co warto zobaczyć i zwiedzić na Ibizie?
- Dalt Vila. Jest to nazwa starego miasta w Ibizie. Katedra i okoliczne zabudowania zostały wpisane na listę UNESCO w 1999 roku. Koniecznie musicie udać się tutaj na spacer, ale bez mapy czy GPS. Pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa i pogubcie się w uliczkach. Może traficie na jakieś ciekawe miejsce?
- Obowiązkowo trzeba odwiedzić małe miasteczka na wyspie, np. Santa Eulalia. W tej miejscowości ma ujście do morza jedyna rzeka, która przepływa przez wyspę.
- Bazarki i ryneczki hipisowskie. To już tradycja, że będąc na Ibizie warto kupić jakąś pamiątkę w stylu „hipi”. Bransoletka, bluzka, spodenki lub sukienka… kto co woli. Najbardziej popularne bazarki hipisowskie to Mercadillo de las Dalias oraz Hippy Market Punta Arabí.
- Jaskinia Can Marca. Położona jest na północy wyspy w pobliżu miejscowości Port de Sant Miquel. Jej wiek ocenia się na ponad 100.000 lat i została odkryta przez przemytników, którzy ukrywali w niej swoje łupy i towary. Przez około 40 minut możecie podziwiać stalaktyty i stalagmity.
- Wybierz się na wycieczkę promem na pobliską wyspę Formentera. Podziwiaj błękit morza oraz rozkoszuj się tutejszą fauną i florą.
- Podziwiaj zachód słońca na plaży Benirras. Podobno jest to najlepsze miejsce na zobaczenie zachodzącego słońca.
- Wynajmij samochód lub skuter i pojedź szlakiem plaż i zatoczek. Na pewno cię urzekną i zrobisz wiele cudownych fotek do twojej kolekcji.
Mallorca (Majorka)
Nie wiem jak wy, ale ja jestem z tego pokolenia, które słyszy Majorka i zaczyna śpiewać : Majorka, ekstasy emołszon ołoło… Odsyłam was TUTAJ, gdyby ktoś nie wiedział o co mi chodzi. Jest to ukochana wyspa przez Niemców. Często naród ten mówi, że Majorkę uznają jako swój zamorski Land. Jest to największa wyspa na archipelagu Balearów. Mallorca ma bogatą historię: od przejścia w ręce wojsk po dowództwem Juliusza Cezara po rządy muzułmańskie. Dopiero w roku 1229 przeszła w ręce chrześcijańskiego Króla Aragonii Jakuba I Zdobywcy. Obecnie wyspa jest doceniana nie tylko przez piękne widoki, ale także przez swoją kuchnię. Sobrasada de Mallorca typowa dla tego regionu, jest to mięso wieprzowe mielone przyprawione solą i papryką mieloną. Na pewno na lotnisku widzieliście ludzi odlatujących z Majorki i mających oprócz swojego normalnego bagażu pudełka… W pudełkach zamknięta jest ensaimada, dróżdżówka w kształcie ślimaka, której głównym składnikiem jest smalec.
Co warto zobaczyć i zwiedzić na Majorce?
- Palma de Mallorca to pierwszy i obowiązkowy punkt. Miasto to jest stolicą Wspólnoty Autonomicznej Wysp Balearów. Katedra, która wznosi się w Palma jest jej budynkiem emblematycznym. Oprócz tego warto zwiedzić Zamek Bellver, Pałac Almudaina, uliczki miasta w części żydowskiej, piękne patia i wiele, wiele więcej.
- Odkryj małe miejscowości rybackie. Na szczególną uwagę zasługuje miasteczko Portocolom. Jest to jedyne miasteczko na archipelagu, które do tej pory zachowało swoje korzenie i przy rybackich domach możecie zobaczyć przycumowane stare łódki w różnych kolorach. Z miejscowości Sant Elm łodzią można udać sie na wysepkę o nazwie Sa Dragonera. Co tutaj robić? Spacerować, odkrywać nowe zakątki i delektować się przyrodą.
- Na południu wyspy znajdziecie Park Przyrodniczny Mondrago. Jest to miejsce pod ochroną i trzeba dostosować się do reguł tam panujących. Park słynie nie tylko ze swojej bogatej flory, ale także ze słynnej zatoki Mondrago i Plaży S´Amarador. Jest to ulubione miejsce wielu plażowiczów, ale warto tutaj zajrzeć.
- Plaże, plaże i jeszcze raz plaże… Najbardziej imponujące i najbardziej znane to te należace do zatok: Cala Varques, Cala Mitjana, Caló des Moro, oraz Cala S´Almunia. Pamiętaj, że na wyspie jest do dyspozycji wiele rozrywek wodnych.
Menorca
Menorka to wyspa archipelagu, która najpóżniej otworzyła się na turystów. Motorem napędowym tej wyspy przed turystyką był przemysł obuwniczy oraz rolnictwo. Menorka z powodzeniem mogłaby utrzymać się z tych gałęzi, ale turyści co raz chętniej zaglądali na lokalne plaże. Menorka ma też swój wyrób lokalny i jest nim ser nazywany tutaj: queso de Mahón (czytaj keso de maon).
Co warto zobaczyć i zwiedzić na Menorce?
- Ciutadella. Stara „stolica” Menorki. Warto udać się do katedry w stylu gotyckim, przejść się uliczkami starego miasta i znaleźć targ w stylu typowo śródziemnomorskim. Warto zajrzeć do Mercat del Peix czyli targu rybnego i zobaczyć jakie dary morza można spróbować.
- Latarnie morskie. Jest to jedna z głównych atrakcji tej wyspy. Warto zrobić sobie romantyczny wypad do latarni morskich, nie tylko ze względu na te budowle, ale także na widoki z miejsc, w których one się znajdują. Najbardzoej popularne latarnie znajdziecie w Favaritx, Cavallería, Punta Nati y Artrutx.
- Binibeca. Jest to miejscowość, która znana jest ze swoich białych budynków, ale także uliczek, które są tak nieregularnie umiejscowione, że bardziej przypominają labirynt niż uliczki miejskie. Można a nawet trzeba się tutaj zgubić. Schodki, tunele, wąskie uliczki i mini ryneczki to warto zobaczyć!
- Konstrukcje megalityczne. Na całej wyspie możecie znaleźć aż 32 budowle z epoki brązu. Jest to niesamowite uczucie zobaczyć i dotknąć kawał historii.
- Park Naturalny S’Albufera des Grau. Park o powierzchni 5.000 hektarów urzeka swoją fauną i florą. Zobaczysz tutaj nie tylko piękne widoki, ale także odkryjesz lokalne rośliny i a jak będziesz mieć szczęście to i zwierzęta.
W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.