Wyspy Kanaryjskie: hiszpańskie wyspy na Oceanie Atlanytckim

hiszpanskie wyspy kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie położone są na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Afryki. To jeden z najchętniej wybieranych kierunków urlopowych Polaków. Archipelag składa się z ośmiu wysp głównych, pięciu mniejszych wysepek oraz ośmiu skał dumnie wystających z Oceanu. Położenie tych wysp powoduje, że mają specyficzny klimat (subtropikalny) i łagodne temperatury, choć czasami zagrażają im cyklony. Jadąc na Kanary nie zapomnij przesunąć zegarek o godzinę wstecz.

Te wyspy wulkanicznie posiadają niesamowitą faune i florę. Klimat powoduje, że możliwa jest tam uprawa bananów i uwaga… kawy! Na wyspach Kanaryjskich uprawia się kawę Arabica, którą pierwotnie sprowadzono z Etiopii. Po dobrej kawie warto wybrać się na zwiedzanie i podziwianie niesamowitych widoków i parków naturalnych. Co zwiedzić na poszczególnych wyspach z archipelagu Wysp Kanaryjskich, dowiesz się poniżej.

Teneryfa

Teneryfa jest największą z wysp archipelagu Kanaryjskiego i drugą największą wyspą na terytorium Hiszpanii. Jej największym miastem jest Santa Cruz de Tenerife. Wyspa ta słynie nie tylko z wulkanu Teide, ale także z wielkiego karnawału. Ciekawostką jest to, że gmina Adeje (czytaj: adeche) ma największe nagromadzenie hoteli pięciogwiazdkowych w Europie, a jakby tego było mało, według World Travel Awards jest tutaj także najbardziej luksusowy hotel w Hiszpanii.

Co warto zobaczyć i zwiedzić na Teneryfie

 • Santa Cruz de Tenerife. Stolica wyspy i największe miasto na Teneryfie. Koniecznie udaj się na spacer ulicami centrum i po Rambla. O poranku udaj się na rynek Nuestra Señora de África (gdzie znajdziesz najlepsze kanaryjskie produkty), odwiedź Plaza de España i Iglesia de la Concepción, kościół zbudowany z kamienia wulkanicznego lub zobacz nowoczesną audytorium imienia Adama Martina.
 • Teide. To jedna z głównych atrakcji na wyspie. Wulkan Teide o wysokości 3718 metrów jest kwintesencją symbolu wyspy. Jest to najwyższy szczyt Hiszpanii i trzeci wulkan na świecie po Mauna Kea i Mauna Loa na Hawajach. Do wulkanu można dojechać samochodem, a następnie wjechać na szczyt kolejką linową. Aby wejść na sam szczyt Teide, musisz uzyskać obowiązkowe zezwolenie, o które należy wystąpić z dużym wyprzedzeniem. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie turystycznej na Teneryfie.
 • San Cristobal de la Laguna. Ta miejscowość była starożytną stolicą wyspy. Miasto przesiąknięte historią jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer po jego ulicach to jak cofnięcie się w czasie, zwiedzanie domów w stylu kolonialnym, kościołów i starych pałaców. Koniecznie zapisz je na listę najważniejszych miejsc do zobaczenia na Teneryfie.
 • Park Anaga to ponad 14 000 hektarów lasów, dolin i małych miasteczek Położony w północno-wschodniej części wyspy został ogłoszony Rezerwatem Biosfery i jest obszarem specjalnej ochrony ptaków. Jego krajobrazy lasów Laurisilva, tuneli konarów, klifów i plaż są prawdziwym cudem natury.
 • Jezioro Martianez. Sztuczne baseny ze słoną wodą jeziora Martianez (nazwa pochodzi od nazwiska projektanta) są jedną z głównych atrakcji północnej Teneryfy. Kompleks składa się z 7 basenów, jeziora, ogrodów, tarasów, punktów widokowych, przestrzeni kulturalnych i restauracji, a wszystko to z widokiem na Teide.
 • Olbrzym św. Urszuli. To kamienna statua o wyskości czterech metrów stała się ikoną gminy Santa Ursula. Całe jej ciało pokryte jest roślinnością i kolorowymi kwiatami, przez co nikt nie może się oprzeć zrobieniu jej zdjęcia.
 • Tysiącletnie Smocze Drzewo. Słynne Tysiącletnie Smocze Drzewo z Icod de los Vinos to jedna z głównych atrakcji w północnej części Teneryfy. Smocze drzewo Icod de los Vinos jest najsłynniejszym drzewem tego gatunku ze względu na wiek szacowany między 800 a 1000 lat oraz ogromne rozmiary: 18 metrów wysokości i 20 metrów obwodu u podstawy. Możesz go kontemplować za darmo z punktu widokowego Plaza Andrés de Cáceres lub uiścić opłatę za wstęp do Parque del Drago.
 • Klify Gigantów. Klify Los Gigantes znajdują się w północno-zachodniej części wyspy i tworzą jeden z najbardziej imponujących krajobrazów na Teneryfie. Mają od 300 do 600 metrów wysokości i są naturalnym siedliskiem dla ptaków. Los Gigantes można zobaczyć w całej okazałości z Punta Teno lub z Santiago del Teide, ale najlepszym sposobem na ich podziwianie jest wycieczka morska.

La Palma

La Palma to druga „najwyższa” wyspa z archipelagu. Na wyspie można podziwiać aktywny wulkan, który ostatnim razem wybuchł w 1971 roku. Ze względu na bujną roślinność La Palma jest również znana jako „Isla Bonita”.

Co warto zobaczyć i zwiedzić na La Palma

 • Santa Cruz de La Palma jest jednym z najpiękniejszych miast na Wyspach Kanaryjskich. Domy w stylu kolonialnym przypominają o przeszłości ściśle związanej z Kubą i z Indianami. Drewniane balkony pełne kwiatów, brukowane skwery zachwycają każdego turystę.
 • San Andrés y Sauces. Brukowane uliczki San Andrés witają nas kolorami i domami o kolonialnej architekturze. Wszystko to zwieńczone tarasami z bananowcami, które nadają krajobrazowi zielony akcent. Czyż nie brzmi to kusząco?
 • Poris de Candelaria to najpiękniejsze „miasto” na wyspie. Bez wątpienia jest to jedno z miejsc, które warto zobaczyć. Dodatkowo posiada świetne miejsce do kąpieli. Aby dostać się do tej małej miejscowości, musisz zejść krętą drogą, a jeśli masz szczęście, możesz zaparkować na małym parkingu przy klifie.
 • Las Los Tilos. Jedną z bardziej satysfakcjonujących atrakcji na La Palmie są spacery wśród gigantycznych paproci i podziwianie pięknych okazów wawrzynów, wrzosów oraz wielu innych gatunków krzewów i drzew.
 • Wulkan San Antonio i Teneguía. Na południu wyspy znajdziesz te dwa spektakularne wulkany, zupełnie inny krajobraz od północy wyspy. Warto zobaczyć!
 • Baseny La Fajana i Charco Azul. Na wschodnim wybrzeżu wyspy znajdują się baseny Charco Azul i La Fajana oraz najpiękniejsza plaża na wyspie – Playa de Nogales. Wybierając się na kąpiele trzeba zaopatrzyc się w specjalne obuwie wodne, ponieważ podłoże wykonane jest ze skały i można łatwo się poślizgnąć.
 • Latarnia morska i Salinas de Fuencaliente. Latarnia Fuencaliente to najdalej wysunięta na południe latarnia morska na wyspie i punkt końcowy szlaku turystycznego wulkanów. Obok latarni morskiej, znajdują się soliny. Można zobaczyć jak uzyskuje się sól z wody morskiej.
 • Obserwatorium Astrofizyczne. Znawcy uważają, że La Palma to najlepsze miejsce do obserwowania gwiazd. Wokół wyspy znajduje się prawie dwadzieścia Punktów Astronomicznych z panelami informacyjnymi, które uczą interpretacji nieba. Jeśli interesujesz się astronomią, nie możesz przegapić wizyty z przewodnikiem w Obserwatorium Roque de los Muchachos, gdzie można zobaczyć wnętrza słynnego teleskopu Isaaca Newtona.

Fuerteventura

Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa archipelagu po Teneryfie. Jest najstarszą pod względem geologicznym wyspą archipelagu i widać na niej oznaki erozji. Jej nawyższy szczyt Pico de la Zarza ma wysokość 807 metrów. Wyspa jest rajem dla surferów ze względu na silne wiatry i wysokie fale.

Co warto zobaczyć i zwiedzić na Fuerteventura

 • Betancuria. To najpiękniejsze miasto na Fuerteventurze. Jego ulice zachęcają do spaceru. Ciesz się pięknem na każdym kroku, odwiedzając m.in. Plaza de Santa María, gdzie znajduje się kościół o tej samej nazwie. Dodatkowo w okolicy miasteczka znajduje się kilka punktów widokowych, z których można z daleka podziwiać jego piękno.
 • Plaże, wydmy i miasto Corralejo. Corralejo to stara wioska rybacka położona w północno-wschodniej części Fuerteventury. Jest to małe miasteczko z duszą, pełne barów i restauracji. W okolicy Corralejo znajduje się Park Przyrody Corralejo. To istny raj z wydmami i szmaragdowymi wodami oceanu. Kolor wody jest tak niesamowity, że wydaje się nierealny.
 • Wulkan Calderón Hondo. Północ wyspy jest pełna imponujących stożków wulkanicznych. Tworzą one krajobraz jakby z innej planety. Aby się dostać się do wulkanu Calderón Hondo, ależy przejść około 40 minut ścieżką, aby na koniec spojrzeć na krater o głębokości 70 metrów i wysokości 278 metrów.
 • Isla de Lobos. Wyspa Lobos czyli po przetłumaczeniu na język polski Wyspa Wilków, to niewielka wysepka, która położona kilka kilometrów od Fuenteventura. Na tej cudownej wysepce można podziwiać niepowtarzalne krajobrazy. Naprawdę warto.
 • Popcorn Beach, plaża popcornu. Około 10 minut jazdy samochodem od Corralejo znajduje się dziwna plaża, której kamyki do złudzenia przypominają popcorn! Pamiętaj, że zabranie ze sobą jednego z pamiątkowych „popcornów” jest całkowicie zabronione.
 • Tindaya uważana jest za magiczną górę Fuerteventury. Tindaya wznosi się na północy wyspy i swoim kształtem intryguje turystów. Dlaczego? Wszystko to ze względu na dziedzictwo archeologiczne znalezione w jego okolicy. Pojedź a przekonasz się jakie tajemnice skrywa.
 • Naturalne baseny Aguas Verdes. Jest to idealne miejsce na relaks. Znajdziesz tutaj 6 kilometrów naturalnych basenów, które powstają dzięki sile morza. Ponadto dzięki zielonej i krystalicznej wodzie można tam robić wspaniałe zdjęcia. Nie zapomnij odpowiedniego obuwia, aby nie skaleczyć stóp i nie posliźzgnąć się na skałach.
 • Jaskinie Ajuy. Wartość geologiczna i paleontologiczna jaskiń Ajuy plasuje je wśród 150 obszarów o największym znaczeniu geologicznym na świecie. Imponują kształtem i swoją wielkością. Całkowita powierzchnia tego pomnika przyrody to prawie 32 hektary. Jaskinie wykute w wyniku działania lawy na klifach, były również miejscem transakcji handlowych dla piratów.
 • Morro Jable. To niewątpliwie kolejne popularne miasto, jeśli szukasz życia nocnego. Będąc najbardziej zaludnionym miastem w gminie Pájara, na południe od półwyspu Jandía, stanowi punkt odniesienia dla turystyki na Fuerteventurze, w której dominuje przede wszystkim turystyka niemiecka. W tym mieście można znaleźć szeroką gamę centrów handlowych, hoteli i restauracji. Chociaż to, co najbardziej przyciąga odwiedzających, to niesamowita i rozległa plaża z białym piaskiem i turkusowe wody oceaniczne.

Gran Canaria

Jest to druga najbardziej zaludniona wyspa na archipelagu Wyspach Kanaryjskich. Ze względu na swoją różnorodność klimatyczną i krajobrazową, Gran Canaria znana jest jako „Miniaturowy Kontynent”. Możemy w nim znaleźć zielone krajobrazy na północy, po pustynne krajobrazy na południu. Posiada kilka plaż z drobnym złotym piaskiem, takich jak Maspalomas, Playa del Inglés czy Las Canteras. Na plaży Pozo Izquierdo co roku odbywają się mistrzostwa świata w windsurfingu. W różnych częściach wyspy obchodzone są także uroczystości karnawałowe. Karnawał w Las Palmas de Gran Canaria jest jednym z najważniejszych w Hiszpanii i na świecie.

Co warto zobaczyć i zwiedzić na Gran Canaria

 • Las Palmas de Gran Canaria to ciekawe i przyjemne miasto (nie mylić z wyspą La Palma), gdzie można zatracić się w brukowanych uliczkach uroczej dzielnicy Vegueta, podziwiać katedrę Santa Ana lub zwiedzić dzielnicę Triana.
 • Puerto de Mogan to ciekawa mała wioska rybacka, z pięknym portem, malowniczymi uliczkami pełnymi białych domów i restauracjami, w których możesz skosztować świeżych ryb.
 • Barranco de Guayadeque. Uznany za pomnik przyrody i zasób o znaczeniu kulturalnym, jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych na wyspie. Jego długość wynosi 11 kilometrów, a strome ściany mają kilkaset metrów wysokości.
 • Dolina 1000 palm. W Barranco de Fataga znajduje się obszar z niezliczonymi palmami kanaryjskimi. Jest to swoista oaza na pustyni.
 • Agaete to najpiękniejsza wioska rybacka na północy Gran Canarii. Wyróżnia się cichymi uliczkami, promenadą, plażą i molo. Jeśli wybierasz się na wycieczkę po wyspie, jest to dobre miejsce do degustacji kanaryjskiej gastronomii. Jest to także bez wątpienia jedno z najlepszych miejsc na podziwianie pięknego zachodu słońca na Gran Canarii.
 • Tejeda jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast w Hiszpanii ze względu na swoje położenie i białe fasady domów. Położona na wysokości 1050 metrów nad poziomem morza Tejeda sama w sobie jest spektakularnym punktem widokowym, z którego można kontemplować Roque Nublo i Le Roque Bentayga.
 • Wydmy Maspalomas. Bez wątpienia to jedno z najlepszych miejsc do zobaczenia na Gran Canarii. Jest to piękna naturalna przestrzeń utworzona przez wydmy i jest uważana jest za specjalny rezerwat przyrody.

Lanzarote

Lanzarote jest najdalej wysunięta na wschód wyspą archipelagu i jedną z najstarszych na archipelagu. Cała wyspa została ogłoszona Rezerwatem Biosfery w 1993 roku i to właśnie turystyka jest główną działalnością gospodarczą, która zaczęła się rozwijać w latach 60. i 70. XX wieku.

Co warto zobaczyć i zwiedzić na Lanzarote

 • Arrecife jest stolicą Lanzarote od XIX wieku i jest administracyjnym i handlowym centrum wyspy. Jest to jedno z miast Lanzarote, które trzeba odwiedzić, aby szerzej poznać jego historię i kulturę.
 • Park Narodowy Timanfaya jest jednym z najważniejszych miejsc do odwiedzenia na Lanzarote. Czerwone, czarne i pomarańczowe kolory stożków wulkanicznych zapewniają niesamowite widoki.
 • Charco Verde (Zielony Basen) Widok rodem z innej planety: plaża z czarnym i czerwonym piaskiem topi się błękit morza, a tu nagle pojawia się zielona laguna. El Charco Verde to stary krater otwarty na morze, który dzięki przesiąkaniu wody i obecności organizmów roślinnych nabiera charakterystycznego zielonego koloru.
 • Cueva de los Verdes. Kolejną imponującą atrakcją są tunele wulkaniczne, które tworzą jaskinię o nazwie Cueva de los Verdes. Ta 7000-metrowa jaskinia powstała po erupcji wulkanu La Corona i jest uważana za najdłuższy tunel lawowy na świecie!
 • Playa Papagayo to najpopularniejsza z plaż na wyspie. Ze względu na to, że jest objęta ochroną, za dostęp do niej trzeba zapłacić 3 euro (o ile nic się nie zmieniło). Tutaj jedyne oznaki cywilizacji to parking, pole namiotowe i kilka barów na plaży. Reszta to sama natura.
 • Ogród kaktusów. W mieście Guatiza rzeźbiarz César Manrique postanowił zaprojektować jedno z najciekawszych miejsc na Lanzarote. Koniecznie odwiedź ogród kaktusowy, w którym znajduje się ponad 4000 okazów kaktusów różnych gatunków sprowadzonych z całego świata.

El Hierro

Cała wyspa została ogłoszona Rezerwatem Biosfery w 2000 roku. Znana jest z okazów jałowca wyginanego przez wiatr. Między październikiem 2011 a marcem 2012 miała miejsce podwodna erupcja wulkanu, która jest ostatnią jak dotąd erupcją w Hiszpanii. Podwodny stożek wulkaniczny znajduje się na głębokości 88 metrów, w pobliżu miasta La Restinga.

Co warto zobaczyć i zwiedzić na El Hierro

 • Punkt widokowy Peña jest miejscem z najlepszymi widokami na Dolinę Zatoki. Składa się z kilku balkonów na różnych wysokościach oraz baru i restauracji.
 • Charco Azul to skała wulkaniczna z niesamowicie czystą wodą. Jest to mały naturalny basen, w którym na kilka godzin można zapomnieć o całym świecie. Nawet najlepsi architekci nie mogli zaprojektować takiego piękna.
 • Pomnik przyrody Las Playas. To, że wyspa El Hierro jest dziewiczą i dziką wyspą jest widoczne na pierwszy rzut oka. Pomnik Przyrody Las Playas to miejsce, położone na południu wyspy, które powstało w wyniku wielkich osuwisk sprzed wielu lat.
 • El Sabinar Czy wiesz, że istnieje drzewo, którego gałęzie dotykają ziemi? La Sabina rośnie na wysokości 650 m. Osobliwy kształt tego drzewa wynika z dużej intensywności, z jaką wiatry pasaty zderzają się z jego gałęziami.
 • La Llanía: tysiącletni las Laurisilva. Czy spodziewałbyś się znaleźć zielony teren między suchymi górami a wulkaniczną glebą? W lesie masz do wyboru trzy szlaki.
 • La Restinga to rajskie miasto dla miłośników nurkowania. W wiosce znajduje się kilka supermarketów, bankomat oraz kilka małych restauracji i barów.

La Gomera

Od 2009 roku La Gomera znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedyna wyspa na archipelagu, na której nie odnotowano żadnych erupcji wulkanicznych. Jest tylko jeden rozpoznawalny stożek wulkaniczny, pozostałe to wulkany, które uległy erozji. Ciekawostką jest to, że wyspa ta była ostatnim terytorium, którego dotknął Krzysztof Kolumb przed dotarciem do Ameryki.

Co warto zobaczyć i zwiedzić na La Gomera

 • San Sebastián de la Gomera to stolica wyspy. Miasto jest ściśle związane z postacią Krzysztofa Kolumba, który zrobił tu swój ostatni przystanek przed kontynuowaniem swojej trasy do obu Ameryk. Wśród głównych zabytków wyróżniają się kościół Nuestra Señora de la Asunción i Torre del Conde. Miasto ma również kilka pięknych plaż, takich jak plaża Cueva i plaża San Sebastián.
 • Roque de Agando. Symbol La Gomery znajduje się w Parku Narodowym Garajonay. Roque Agando to ogromna skała o wysokości 180 metrów pochodzenia wulkanicznego. El Roque powstało, gdy lawa unosiła się wewnątrz wulkanu. Po zakończeniu erupcji lawa zastygła w bardzo twardą skałę.
 • Park Narodowy Garajonay. Ten las posiada unikalny ekosystem na świecie. Jest to masa prehistorycznej roślinności typowej dla regionu Makronezji, która przed milionami lat pokrywała również basen Morza Śródziemnego i która zachowała się na wyspie dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym: temperatury i wilgotności.
 • Los Órganos. Na północy wyspy, na wybrzeżu gminy Vallehermoso, znajdziemy klif, na którym gra muzyka. Los Órganos to ciekawy pomnik przyrody utworzony ze skał wulkanicznych o sylwetce w kształcie piszczałek organowych wpadających do morza.
 • Valle Gran Rey. Miasto zamknięte w wąskiej dolinie, w której harmonijnie współistnieją domy, tarasy uprawne i gaje palmowe, tworząc cudowny i niepowtarzalny obraz.
5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *