Najdziwniejsze muzea w Hiszpanii, które warto zwiedzić

dziwne muzea w hiszpanii

Lubisz zwiedzać ciekawe i unikatowe miejsca? Ten artykuł na pewno Cię zainteresuje. Muzea wcale nie muszą być nudne. Jeśli jesteś osobą, którą konwencjonalne muzea nudzą lub poprostu szukasz nowych wrażeń to koniecznie zobacz, co oferuje w tej kwestii Hiszpania. Niektóre z muzeów potrafią zaskoczyć niejednego turystę.

Dziwne muzea w Hiszpanii

Oprócz muzeów czekolady, turrona (tradycyjnego hiszpańskiego słodycza na bazie migdałów) czy muzeum banana na Wyspach Kanaryjskich, Hiszpania oferuje szereg zaskakujących muzeów.

Muzeum solniczek i pieprzniczek

Museo de saleros y pimenteros. Muzeum znajduje się w miejscowości Guadalest w prowincji Alicante. Przez ponad 25 lat rodzina Andrea Ludden zbierała solniczki i pieprzniczki z całego świata. Muzeum jest unikatowe w całej Europie. Inne tego typu muzeum znajduje się w Stanach Zjedonoczonych. Na odwiedzających czeka ponad 20.000 eksponatów w przeróżnych kolorach i kształtach. Poza tym, niektóre solniczki i pieprzniczki świecą się a także wydają dziwne dzwięki.

Muzeum nocników

Museo del orinal. Aby zobaczyć najciekawsze nocniki i pisuary musisz udać się do miejscowości Ciudad Rodrigo w prowincji Salamanca. Na wystawie można podziwiać ponad 1300 eksponatów z 27 krajów. Najstarsze pisuary tej wystawy są datowane na wiek XIII. Można podziwiać nocniki w różnych kształtach i rozmariach, np. w formie domku dla lalek. Wystawa zaopatrzona jest także w eksponaty spluwaczek.

Muzeum Origami

Museo del Origami. W Saragossie możesz zwiedzić pierwsze w Europie muzeum poświęcone sztuce origami. Eksponaty znajdujące się w tym muzeum zostały przygotowane przez najlepszych mistrzów origami na świecie: Akira Yoshizawa, Yoshihide Momotani, Eric Joisel i Vicent Floderer. Na samym oglądaniu się nie kończy, bo po obejrzeniu eksponatów, możesz wziąść udział w warsztatach i nauczyć się składać origami.

Booking.com

Muzeum czarownic Zugarramurdi

Museo de las Brujas de Zugarramurdi. Miejscowość Zugarramurdi położona jest w Kraju Basków niedalego granicy z Francją. „Miasto Czarownic” jak jest nazywana ta miejscowość stała się sławna na arenie międzynarodowej dzięki głośnemu procesowi, który odbył się tutaj w 1610 roku. Podczas Świetej Inkwizycji 53 osoby zostały oskarżone o stosowanie czarów a 11 w wyniku procesu zostało spalonych na stosie. Aby upamiętnić to wydarzenie od 2007 roku można zwiedzić Muzeum Czarownic. Wraz z muzeum koniecznie trzeba odwiedzić jaskinie Zugarramurdi, w których odbywały się pogańskie obrzędy. Przekonaj się czy to co robili tutejsi mieszkańcy to były tylko zabobony, a może faktycznie stosowali magię?

Muzeum talii kart

Museo Fournier de Naipes. Miejscowość Vitoria w Kraju Basków posiada to nietypowe muzem. Na ekspozycji można podziwiać najlepsze talie kart do gry czy tarota z całego świata! Muzeum jest ściśle związane z mityczną firmą produkującą talie kart stworzoną przez Heraclio Fourniera. Ciekawostką są karty o okrągłym kształcie pochodzące z Indii lub delikatne karty pochodzące z Japonii.

Muzeum espadryli

Museo de la alpargata (miejscowość Cervera del río Alhama, prowincja La Rioja). Muzeum podzielono na dwa piętra, a podczas wizyty przechodzisz przez pochodzenie tego typu obuwia, po wszystkie etapy produkcji, a także konflikty jakie towarzyszyły powstaniu tego produktu, aż po procesy wytwórcze i projektanckie, aby uzyskać bardziej nowoczesne espadryle, które znamy obecnie.

Muzeum chleba

Museo del pan. Miejscowość Mayorga, prowincja Valladolid, postanowiła uchonorować najważniejszy produkt naszej diety jakim jest chleb. Podczas wizyty dowiesz się jak wyglądała ewolucja tego wypieku przez wieki. Ta historyczna podróż zaczyna się od pozanania zbóż do wyrobu chleba, po ewulucję młynów, aż wreszcie docierasz do piekarni i jak się zmieniały metody wypieków chleba przez wieki.

Muzeum koronek

Museo del encaje y la blonda. Almagro (Castilla-La Mancha) to miejscowość słynąca z koronek od setek lat. Rzemieślnicza tradycja przekazywana jest z matek córkom od niepamiętnych czasów. Co można tutaj zobaczyć? Welony, wachlarze, chusty półokrągłe lub gipiurowe, z rysunkami kwiatów lub zwierząt. Koronki z niciami jedwabnymi, lnianymi, wełnianymi lub bawełnianymi. Zobacz jak powstają te arcydzieła.

Muzeum wozów pogrzebowych

Museo de carrozas fúnebres. Na cmentarzu Montjuïc w Barcelonie znajduje się jedyna w Europie wystawiona publicznie kolekcja wozów pogrzebowych. Na wystawie można podziwiać 13 wozów w różnych stylach i przeznaczeniu dla różnych grup społecznych. Znajdziesz tutaj m.in. karoce w stylu gotyckim czy imperialnym, wozy przeznaczone dla arystokracji oraz wóz zwany pająkiem, który używany był przez resztę społeczeństwa.

Muzeum tortur

Museo de la Tortura znajduje się w miejscowości Santillana del Mar w Kantabrii. Wewnątrz tego muzeum znajduje się stała ekspozycja poświęcona „narzędziom tortur, kar, poniżenia i kary śmierci stosowanej w okresie, w którym działała Inkwizycja”. Podczas zwiedzania można zobaczyć narzędzia tortur, takie jak gilotyna, żelazna dziewica, źrebaki, pałki, pasy cnoty i inne, które z pewnością sprawią, że włos będzie się jeżył niejednemu zwiedzającemu.

Na koniec muzealny żart:

W odwiedziny przyjechała teściowa. Żeby dobrze się zaprezentować, zięć zaprosił ją do muzeum. Chodzą po salach i oglądają eksponaty.
– To Rembrandt, mamo, po prawej Wyspiański…
– A to pewno Picasso?
– Nie mamo, to lustro .

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *