Koszty zakupu nieruchomości w Hiszpanii

koszty zakupu nieruchomosci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z dodatkowymi opłatami. Ogólnie do ceny nieruchomości trzeba dodać 12%-14% wartości nieruchomości aby mniej wiecej obliczyć koszty notarialne, wpis do ksiąg oraz podatki. W poprzednim wpisie pt. Co musisz wiedzieć przed zakupem nieruchomości w Hiszpanii opowiedziałam o tym na co musisz uważać kupując nieruchomość w tym kraju. Dzisiaj dowiesz jak jak niej wiecej kształtują się koszty zakupu takiej inwestycji na rok 2020.

Koszty notarialne

Opłaty notarialne (po hiszpańsku gastos de notario lub notaria) w Hiszpanii regulowane są przez państwo i wszyscy notariusze maja obowiązek naliczyć takie same opłaty za te same usługi. Sporządzenie aktu notarialnego z tytułu zakupu nieruchomości wynosi od 600 do 875 euro, w zależności od ceny nieruchomości. Na przykład za mieszkanie o wartości 100.000 euro zapłacisz około 850 euro, a za nieruchomość wartą 250.000 euro zapłacisz około 1000 euro.

Koszt wpisu do ksiąg wieczystych

Wpis do ksiąg wieczystych odbywa się w instytucji zwanej Registro de la Propiedad. Podobnie jak opłaty za notariusza ten koszt jest uregulowany przez przepisy prawa hiszpańskiego i zależy on od ceny nieruchomości. Zwykle opłata ta wynosi od 400 do 650 euro.

Od podatku nie uciekniesz

Kupujący dom czy mieszkanie musi również mieć świadomość o opłacie podatku. Tutaj również kwota będzie zależeć od ceny nieruchomości, ale także od tego, czy jest to nieruchomość nowa, czy “używana”.

VAT za zakup nieruchomości nowej w 2020 r. wynosi 10%. Na Wyspach Kanaryjskich wynosi on 6,5% (tzw. IGIC). Do VAT należy doliczyć drugi podatek: udokumentowane akty prawne (IAJD). Podatek ten nadal jest płacony przez kupującego i będzie zależał od każdej wspólnoty autonomicznej.

Jeśli chodzi o nieruchomości z drugiej ręki, czyli używane, należy opłacić podatek od przeniesienia własności (ITP). Koszt różni się w zależności od wspólnoty autonomicznej:

4% Kraj Basków
6% Ceuta, Melilla, Comunidad de Madrid, Navarra
6,5% Wyspy Kanaryjskie
7% La Rioja
8% Andaluzja, Aragon, Asturia, Baleary, Castilla Leon, Extremadura, Murcja
9% Castilla – La Mancha
10% Kantabria, Katalonia, Walencja, Galicja

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *