Peñiscola: Miasto Papieża i Gry o Tron. Co warto tutaj zwiedzić?

zamek w peniscoli

Czy wiesz gdzie kręcono „Grę o tron”? Zamek, na którym kręcono odcinki tego jednego z najpopularniejszych seriali znajduje się w Hiszpanii na Wybrzeżu Kwiatu Pomarańczy (Costa del Azahar). Czy jesteś fanem tego serialu czy nie, warto odwiedzić malowniczą miejscowość Peñiscola i odkryć historię tego zamku oraz jego legendę.

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Peñíscoli

Peñíscola to miejscowość turystyczna, która posiada piękną plażę o długości 7km! Nie potrzeba przywozić parawanów, bo miejsca jest dla każdego. Nazwa Peñíscola oznacza „prawie wyspa” i często na to miasteczko mówią „miasto na wodzie”.

Booking.com

Zamek Templariuszy w Peñíscoli

Zamek został zbudowany na przełomie XII i XIV wieku przez Templariuszy (nazywali się oni Ubogimi Rycerzami Chrystusa, ale szybko stali się najbogatszym zakonem krzyżowym). Ze względu na swoje położenie nazywany był „zamkiem morza”. Niewiele osób wie, że oprócz Watykanu i Avinion, Peñiscola była siedzibą papieską. W roku 1394 roku na głowę państwa kościelnego wybrano Pedro de Luna z Aragonii, który przybrał imię Benedykta XIII. Potocznie zwano go Papa Luną a nawet antypapieżem. Za czasów jego „panowania” papieży wybierał rząd według własnego uznania, stąd głowy kościoła znikali w niewyjaśnionych okolicznościach tak szybko jak ich wybierano. W krytycznym momencie było aż 3 papieży jednocześnie popieranych przez różne państwa.

papa-luna Peñiscola: Miasto Papieża i Gry o Tron. Co warto tutaj zwiedzić?
Benedykt XIII nazywany był także Papa Luną lub Antypapieżem.

Podobnie było z Papa Luną. Obiecał władzom francuskim zakończyć schizmę a później miał abdykować. Niestety tak się nie stało. Wbrew oczekiwaniom Papa Luna uznawał się za prawowitego papieża a jego upór z czasem doprowadził do kryzysu we Francji i Kastylii, stąd wybrano nowego papieża – Marcina V. Papa Luna musiał uciekać z Avinion do Peñiscoli, gdzie nadal uważano go za prawowitą głowę kościoła katolickiego. We francuskim porcie Culliure próbowano go otruć – bezskutecznie. Benedykt XIII wraz z czteroma wiernymi mu kardynałami wsiedli do łodzi i odpłynęli ku Hiszpanii. W połowie drogi rozpętała się burza i Papa Luna myślał, że nie ujdzie z życiem. Stanął na dziobie łodzi i wykrzykiwał do fal i wiatru by się uspokoiły bo w łodzi jest jedyny prawdziwy papież. Ku zdziwieniu kardynałów burza ustała i bezpiecznie dotarli do Peñiscoli.

zamek-w-peniscoli-1024x682 Peñiscola: Miasto Papieża i Gry o Tron. Co warto tutaj zwiedzić?
Widok z morza na zamek

Wśród nielicznych własności papieskich Papa Luna zabrał ze sobą pergamin własnoręcznie spisany przez cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego. Dokument ten uznawany był za tajny i święty, stąd tylko papież mógł go przeczytać. Podobno zapisano w nim sekret skrywany od początków chrześcijaństwa.

Papa Luna zmarł w roku 1422. Ponieważ jego ciała nigdy nie odnaleziono jeszcze przez rok od jego zniknięcia ukrywano jego śmierć. Nie ma też jasności co do tego w jaki sposób umarł. Niektórzy mówią, że zmarł w komnacie a inni, że na morzu. Lokalni uważają, że Benedykt XIII zrobił własnoręcznie schody prowadzące z zamku do morza i odpłynął łodzią do Rzymu, aby powiedzieć papieżowi Marcinowi V, że Papa Luna jest jedynym prawdziwym papieżem.

Godziny otwarcia i zwiedzania zamku i jego ogrodów:

Zima (od 16 października do Niedzieli Palmowej)od 10:30 do 17:30
Lato (od Niedzieli Palmowej do 15 de października)od 09:30 do 21:30

Zamknięte w poniższe dni:

          1 i 6 stycznia
          9 września
          9 października
          25 grudnia

Cennik:

Bilet normalny: 5.00€
Bilet ulgowy: 3.50€ (studenci (legitymacja ISIC) oraz młodzież w wieku 9-16 lat)
Dzieci do 8 roku życia mają wstęp darmowy.

Bufador

bufador-768x1024 Peñiscola: Miasto Papieża i Gry o Tron. Co warto tutaj zwiedzić?

Podobno podczas wzburzonego morza przez tzw. Bufador (jama, przez którą zamek „oddycha”) słychać krzyki „To ja jestem jedynym prawdziwym papieżem!”. Jeśli macie ochotę sami sprawdzić czy to prawda, zapraszam do Peñiscoli. Przy Bufador znajdziecie także kafejkę-bar chillout.

Adres: Calle Príncipe, 21

Ogrody zamkowe

ogrody-zamkowe-w-peniscoli-1024x682 Peñiscola: Miasto Papieża i Gry o Tron. Co warto tutaj zwiedzić?
Widok na ogrody zamkowe w Peñíscoli.

Przy okazji zwiedzania zamku warto odwiedzić także ogrody przyzamkowe. Rozciągają się z nich piękne widoki na plażę w Peniscoli a same ogrody są inspiracją do wielu zdjęć. W ogrodach można zorganizować ślub cywilny lub inne przyjęcie. Ogrody są także świetnym plenerem do zrobienia ślubnej lub komunijnej sesji zdjęciowej.

Kościół przyzamkowy La Iglesia de la Virgen de la Ermitana

Kościół Virgen de la Ermitana zintegrowany jest z murami zamku. Zbudowano go w latach 1708-1714, zastępując starą kaplicę. Kościół ten lokalnie nazywany jest pustelnią. Charakteryzuje się on stylem barokowym, kwadratową dzwonnicą oraz motywami militarnymi na fasadzie oraz herbem Filipa V.

Stare Miasto

Domy na starówce w Peñíscoli mają charakterystyczny biały kolor z niebieskimi okiennicami. Zwiedzanie polecam zacząć od Bramy Puerta de Santa Maria, aby póżniej udać się uliczką Calle Mayor do centrum tego średniowiecznego miasteczka. Obowiązkiem jest tutaj zgubić się. W wąskich uliczkach znajdziecie wiele barów i sklepików z pamiątkami czy rękodziełem. Warto zwrócić uwagę na balkony, które od spodu udekorowane są zdobionymi płytkami ceramicznymi. Na niektórych domach znajdziecie dzbany, które wcale nie służą do dekoracji czy włożenia do nich kwiatów. Są to dzbany, które dawniej używano do łowienia ośmiornic.

Z lokalnych przysmaków warto spróbować lokalnego piwa Badum a także likierów o wymownej nazwie: Hijo de Puta (czytaj: icho de puta) czyli po polsku Skurwysyn. Nie próbowałam, ale to musi być mocne doznanie.

Ciekawostką jest także herbatka ziołowa zwana Tisana de Papa Luna. Jest to średniowieczna receptura, która ma na celu pomóc uniknąć wzdęć, bólów głowy, stresujących napięć i dolegliwości nerek. Zioła do tej mieszanki zbiera się w Rezerwacie Przyrody Sierra de Irta.

Dom z muszelek

dom-z-muszelek-765x1024 Peñiscola: Miasto Papieża i Gry o Tron. Co warto tutaj zwiedzić?

Casa de las Conchas (czytaj: kasa de las konczas) czyli dom z muszelek, to budowla znajdująca się na starym mieście. To najbardziej zaskakujący budynek do odwiedzenia w Peñíscoli. Dom ten charakteryzuje się całkowitym pokryciem elewacji muszlami. Ponad 60 lat temu lokalna rodzina, w hołdzie miłości do morza, pokryła swoją fasadę rodzimymi muszlami, które zdobywali, wymieniając tytoń za muszle od różnych żeglarzy w okolicy. Dom ukończonow 1961 roku a właściciel otworzył w nim pierwszy w Peñíscoli sklep z pamiątkami.

Adres: Calle Farones, 4, 12

Muzeum Morza

Muzeum Morza, znajdujące się na Baluarte del Príncipe. Zwiedzanie muzeum jest BEZPŁATNE i oferuje spacer po morskiej historii miasta jak i jego mieszkańców, dzięki obszernej dokumentacji i materiałom audiowizualnym. W muzeum znajdują się zdjęcia, rysunki i ryciny, a także przedmioty, takie jak modele statków, kotwice i hełmy z brązu.

Adres: Calle Príncipe, 1

Port

W porcie można obserwować codziennie zdobycze rybaków, którzy wystawiają swoje zdobycze na aukcje. Często w porcie lokowane są różne namioty z rekodziełem lub wesołe miasteczko podczas lokalnych fiest. Do portu w Peñiscoli przypływają także repliki różnych statków. Może akurat natkniesz się na statek Krzystofa Kolumba lub Magellana? Kto wie?

Obok portu możesz także poopalać się na Plaży Południowej.

Lokalne fiesty w Peñíscoli

Peniscola to nie tylko zabytki, widoki czy plaże. Miasto to oferuje wiele imprez cyklicznych, których daty warto zapisać w kalendarzu.

Festiwal Muzyki Antycznej i Barokowej

Odbywa się w pierwszej połowie sierpnia. Podczas tych dni na ulicach, w kościele czy w Sali Kongresowej odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Co roku festiwal poświęcony jest danemu kompozytorowi. Największe wrażenie robi jednak pokaz sztucznych ogni w rytm muzyki barokowej. Tego widowiska nie mozna przegapić! Sztuczne ognie odpalane są z plaży północnej, z morza a także z zamku. Trudność polega na tym, że sztuczne ognie są dopasowane do rytmu muzyki. Sama byłam kilka razy na takim pokazie i było warto.

Na zachętę załączam filmik z części kulminacyjnej najlepszego jak do tej pory Piromusicalu w Peñíscoli:

Moros y Cristianos

W połowie września w Peniscoli odbywa się święto Moros i Cristianos czyli po polsku: Muzułmanie i Chrześcijanie. Tradycja ta związana jest z najazdem Muzułmanów na Półwysep Iberyjski oraz z ich wypędzeniem z tych terenów. W wielu miastach Hiszpanii nawiązuje się do tego wydarzenia i także organizowane są różne fiesty. W momencie kulminacyjnym przez ulice Peniscoli przechodzi defilada strojami nawiązująca do kultury muzułmańskiej jak i chrześcijańskiej.

Zobacz fragment defilady:

Co można robić w Peñiscoli?

W Peñiscoli nie można się nudzić. Podczas wakacji każdy znajdzie coś dla siebie. Zobacz jakie atrakcje znajdziesz w okolicy.

Spacer po Sierra de Irta

Rezerwat Przyrody Sierra de Irta, położony na południe od miasta to jeden z niewielu dziewiczych obszarów na wybrzeżu. Możesz wybrać się na kilka szlaków pieszych i rowerowych, które zaprowadzą Cię do ukrytych zatoczek i plaż między klifami oraz historycznych budynków, takich jak Wieża Badum i zamki Xibert i Pulpis. Do najpiękniejszych zatoczek i plaż należą plaża Irta, plaża z wydmą Pebret, zatoka Argilaga, Ribamar i plaża Russo.

Wycieczka statkiem na Wyspy Columbretes

Wyspy znajdują się około 48km od Castellón. Nazwę Columbretes wyspy zawdzięczają Rzymianom, którzy zasiedlając te tereny zdali sobie sprawę z dużej liczby żyjących tam węży. Aby pozbyć się niechcianych zwierząt cały teren wysp podpalili. W latach 1856-1860 zbudowano tutaj latarnię morską, która miała prowadzić statki, które przepływały przez okoliczne wody nocą. Wyspy Columbretes są przykładem wielkiej aktywności geologicznej, na którą ten obszar cierpiał przez wiele lat. Można wyraźnie zaobserwować obecność dużej liczby kraterów, a nawet pozostałości komina wygasłego wulkanu.

Na wyspy organizowane są wycieczki krajoznawcze a także wycieczki z możliwością nurkowania.

Z Peniscoli na Wyspy Columbretes zawiezie Was łódź Sergi I. Koszt od osoby: 60€.

Plan wyprawy:

  • Wyjazd z portu o 8 rano.
  • Czas trwania podróży: ok. 2 godz.
  • Przyjazd do Columbretes: około godz.10
  • Zejście na Wielką Wyspę (illa Grossa).
  • Wizyta z przewodnikiem na wyspie.
  • Powrót godz.15 i przyjazd do Peñíscoli około godziny 17.

Atrakcje wodne

Poza wynajęciem łodzi czy skuterów wodnych na plaży północnej (Playa Nord) ulokowany jest nadmuchiwany park wodny – atrakcja dla dużych i dla małych podróżników.

Gdzie zjeść w Peñíscoli?

Na pewno nie na zamku. Miałam dwa podejścia do różnych restauracji i niestety jakość jedzenia daleko odbiega od tego czego można się spodziewać po kuchni hiszpańskiej. Paella z owocami morza robiona na wodzie zamiast na wywarze rybnym, w karcie piszą, że jest z sepią a podają z kalmarami (bo są tańsze). Takim oszukiwaczom mówię stanowcze NIE! Poza tym cena za restaurację chyba jest tylko za widok…

Jeśli chcecie dobrze zjeść polecam wam kilka sprawdzonych przeze mnie miejsc: (lista wzrośnie kiedy wypróbuję inne miejsca)

  1. La Bodegueta – specjaliści w paellach i ryżach
  2. Arrocería Polo Sur – kolejni specjaliści w ryżach
  3. Xulos – podobnie jak poprzednie restauracje, warot zamówić ryż lub tapas
  4. La Pulperia – specjaliści w daniach z ośmiornicy
  5. El Mañico – bar z tapas
  6. Roca Platja – restauracja z typową kuchnią hiszpańską. Warto wybrać się na menu dzienne.
5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *