Hiszpania na Eurowizji: Najlepsze występy i największe wpadki

hiszpania na eurowizji
At the 2019 Eurovision Song Contest Grand Final Dress Rehearsal

Hiszpania na Eurowizji to ciągłe wzloty i upadki, choć po tym co prezentuje w ostatnich latach bardziej skłaniam się ku upadkom. Czy zła passa tego kraju odmieni się na Eurowizji 2022 za sprawą Chanel? Jej propozycja SloMo według bukmacherów ma szansę w tym roku zająć jedno z miejsc w pierwszej piątce. Skoro o piątce mowa, to Hiszpania należy do Big Five czyli piątki krajów, które automatycznie występują w finale Eurowizji. Jeśli ciekawi Cię jak Hiszpania prezentowała się na konkursie Eurowizji w przeciągu ostatnich 60 lat i ile razy wygrała to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Hiszpania na Eurowizji 2022

Reprezentanta Hiszpanii na festiwal Eurowizji 2022 wyłoniono podczas pierwszej edycji Benidorm Fest. Głosowanie odbyło się na podobnych zasadach jak w przypadku Eurowizji – głosy jury profesjonalnego oraz głosy widzów. Oglądałam finał festiwalu i muszę przyznać, że poziom był bardzo wysoki i jakby się uprzeć, to każda z propozycji miała coś z typowej piosenki eurowizyjnej.

Jak się okazało Chanel wcale nie była faworytką publiczności i wygrała dzięki głosowaniu jury. Dodatkowo później pojawiały się informacje o rzekomym plagiacie a także o tym, że tekst jest zbyt szowinistyczny w stosunku do kobiet i przedstawia je jako typowy obiekt seksualny.

Abstrahując od wszystkich tych informacji, trzeba dodać, że Chanel, z pochodzenia kubanka, jest profesjonalistką i zwierzęciem scenicznym. Jeśli, ktoś z Was miał okazję być na musicalu Król Lew lub The Bodyguard w Madrycie, to być może widział Chanel na scenie. W Musicalu The Bodyguard Chanel grała główną rolę. Z resztą sami oceńcie czy ma szansę wygrać Eurowizję 2022?

Inne propozycje na Benidorm Fest

Jak już wspomniałam Chanel nie była faworytką widzów. Według nich na Eurowizję 2022 powinny pojechać dziewczyny z Galicji czyli zespół Tanxugueiras (czytaj Tanszugejras). Ich propozycja to mieszanka rytmów etnicznych a tekst piosenki jest w języku gallego (galicyjskim). Portugalia chciała, aby Tanxugueiras ich reprezentowały w tym roku, niestety zespół nie zgłosił swojej kandydatury i Portugalia obeszła się smakiem. Czy dziewczyny z Galicji wypadły lepiej niż Chanel? Napisz w komentarzu.

Inną ciekawą propozycją, a w zasadzie kobiecym protest songiem, była piosenka Rigoberty Bandini pt. Ay Mama. Tutaj występuje gra słów, ponieważ słowo mama w języku hiszpańskim nie tylko oznacza mamę, ale także kobiecą pierś. Mimo, że piosenka nie wygrała to na każdym kroku rozbrzmiewa kultowy już tekst piosenki:

Nie wiem dlaczego tak boicie się kobiecych piersi,
Przecież bez nich nie byłoby ludzkości, ani piękna…
I dobrze o tym wiesz!

Hiszpania na Eurowizji 2020-2021

Jak wiadomo pandemia pokrzyżowały plany Eurowizyjne na rok 2020 i edycja odbyła się rok później. Jako reprezentant na Eurowizję pojechał Blas Canto, którego występ nie należał do udanych i uplasował się na 24 miejscu (z 26 możliwych). Nie jest to jego pierwszy występ na Eurowizji, ponieważ doświadczenie zbierał kilka lat wcześniej na Junior Eurovision Song Contest.

Ze względu na statut konkursu Eurowizji i faktu, że nie odbył się on w 2020 roku, Blas musiał zaprezentować nową piosenkę na ten konkurs. Piosenka Voy a Quedarme była dużo gorszą propozycją niż pierwotna piosenka Universo.

Wygrane Hiszpanii na festiwalu Eurowizji

Przejdźmy teraz do ciekawszej części czyli do wygranych Hiszpanii na Festiwalu Eurowizji. Ten kraj tylko dwa razy zdobył pierwsze miejsce na podium i było to bardzo dawno temu. Ciekawostką jest to, że wyczyn został dokonany rok po roku. Przenieśmy się teraz do roku 1968 kiedy to Massiel w Londynie wykonała utwór La la la…

Rok później w Madrycie Hiszpania ponownie zatryumfowała dzięki Salome i jej piosence Vivo cantando. Nie jest to łatwy wyczyn, ale udało się. Myślę, że czas na to, aby Hiszpania ponownie wygrała Eurowizję… Zła passa już za długo trwa.

Największe wpadki Hiszpanii na festiwalu Eurowizji

Oczywiście nie obyło się bez wpadek. Kiedyś piosenka Baila el Chikichiki wydawała się hitem a teraz Hiszpanie zastanawiają się jak mogli coś takiego wypuścić na Eurowizję.

Kolejnym nieudanym występem dla Hiszpanii okazał się rok 2017 kiedy Manel Navarro zafałszował podczas śpiewania piosenki. Chłopak za bardzo odjechał w interpretacji. Zresztą sami oceńcie, minuta 2:25 piosenki.

W roku 1990 zespół Azucar Moreno miał problem techniczny. Był problem z odsłuchem playbacku i orkiestra w studio nie dograła się. Ostatecznie występ powtórzono i dziewczyny zajęły 5 miejsce.

Czy Hiszpania ma szansę na wygraną na Eurowizji 2022? Czekam na wasze odpowiedzi w komentarzu.

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *