Jak wyrobić numer NIE?

jak wyrobic numer nie

Ostatnio obserwuję, że co raz więcej rodaków przeprowadza się do Hiszpanii na stałe, bądź na jakiś czas na przetrzymanie zimy. Problem się pojawia, kiedy usłyszą, że muszą wyrobić numer NIE. Co to jest NIE, jak i gdzie go wyrobić, do czego jest potrzebny itp., na te oraz inne pytania odpowiem w poniższym artykule.

Co to jest numer NIE?

Zacznijmy od tego co kryje się pod pojęciem NIE. Jest to tak zwany numer identyfikacyjny obcokrajowca – Número de Identidad de Extranjero – czyli w skrócie od pierwszych liter NIE. Przekładając to na warunki polskie, jest to hiszpański odpowiednik numeru PESEL. Zezwala on na legalny pobyt w Hiszpanii obcokrajowcom przybywającym do tego kraju. Numer jest nadawany jeden na całe życie lub do momentu uzyskania obywatelstwa hiszpańskiego.

W zależności od tego skąd pochodzi obcokrajowiec, wydaje się dwa typy NIE:

 • dla osób posiadających obywatelstwo kraju należącego do Unii Europejskiej
 • dla osób z obywatelstwem z kraju z poza UE

W drugim przypadku liczba wymogów i dokumentów potrzebnych do wydania numeru NIE jest większa. Jako Polaków interesuje nas pierwszy przypadek.

Co to jest numer NIE provisional (tymczasowy)?

Numer NIE tymczasowy nadawany jest obcokrajowcom, którzy nie zamierzają mieszkać w Hiszpanii dłużej niż 3 miesiące. Taki typ dokumentu NIE z reguły nadawany jest osobom, które chcą zakupić nieruchomość na terenie Hiszpanii. Po upływie 3 miesięcy możesz starać się o NIE Comunitario (numer pozostaje bez zmian).

NIE jest wydawany w formie kartki A4, gdzie widnieje owy numer i nasze imię i nazwisko (zdjęcie u góry artykułu). Dokument jest ważny wraz z okazaniem paszportu lub dowodu osobistego.

Co to jest numer NIE Comunitario?

Jest to typ NIE przeznaczony dla obywateli pochodzących z krajów UE, którzy chcą zamieszkać w Hiszpanii. Pomimo tego, że obywatele UE mogą legalnie przebywać w Hiszpanii ponad 90 dni, to aby podjąć pracę i załatwić inne formalności np. w tutejszym ZUSie (Seguridad Social) czy móc rozliczyć się z fiskusem (Hacienda), będą musieli okazać numer NIE.

jak uzyskac NIE w Hiszpanii
Tak wygląda NIE Comunitario

Bezterminowe NIE wydawane jest w formie zielonej karty jak na powyższym zdjęciu. Jest to mała papierowa zielona kartka wielkości karty kredytowej i jest ważna przy okazaniu innego dokumentu tożsamości, tj. paszportu lub dowodu osobistego.


UWAGA!!!

Karta nie może być zalaminowana, ponieważ traci swoją ważność. Tutejsze władze uważają, że plastikowa powłoka na tylnej części karty wystarcz, aby ona się nie zniszczyła. Tak czy owak warto o nią dbać… Tak w razie czego.


Do czego jest potrzebny numer NIE?

NIE będzie numerem, którego będziesz używać w różnego rodzaju procedurach gospodarczych lub prawnych w Hiszpanii. Oto przykłady sytuacji, kiedy będziesz potrzebować NIE:

 • Podjęcie pracy
 • Złożenie wniosku o pobyt stały
 • Otwarcie konta w banku
 • Zapisanie się do Seguridad Social (polski odpowiednik ZUSu) lub do Urzędu Skarbowego czyli Hacienda
 • Zakup samochodu
 • Zakup i sprzedaż nieruchomości
 • Rozliczenia podatkowe PIT (Renta w Hiszpanii)
 • Założenie firmy
 • Zdobycie prawa jazdy (jeśli jeszcze nie posiadasz)

Jakie warunki trzeba spełnić aby móc starać się o NIE Comunitario?

Jak już wiesz NIE tymczasowe wydawane jest osobom, które chcą kupić nieruchomość na terenie Hiszpanii.

Jeśli masz lub miałeś wyrobione NIE tymczasowe i/lub chcesz zamieszkać w Hiszpanii, powinieneś starać się o NIE bezterminowe. Jakie zatem warunki musisz spełnić, aby starać się o NIE Comunitario? Aby otrzymać omawiane NIE musisz spełniać jeden z poniższych warunków:

 • Być zatrudnionym na umowę
 • Być samozatrudnionym (autonomo)
 • Być studentem
 • Wykazać wystarczające środki finansowe na pobyt długoterminowy
 • Posiadać ubezpieczenie zdrowotne prywatne na terenie Hiszpanii (karta EKUZ nie jest uznawana, ponieważ nie posiada pełnych świadczeń zdrowotnych na terenie Hiszpanii).

Jakie dokumenty są wymagane do wyrobienia NIE?

Do wyrobienia NIE będziesz potrzebować poniższe dokumenty:

 1. Formularz EX-15 (w przypadku starania się o NIE provisional) oryginał + kopia
 2. Formularz EX-18 (w przypadku starania się o NIE comunitario) oryginał + kopia
 3. Formularz 790 código 012 z dowodem wpłaty z banku
 4. Oryginał i kopia paszportu lub dowodu osobistego
 5. Jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej, musisz złożyć niezbędną dokumentację potwierdzającą spełnienie niektórych wymagań opisanych we wcześniejszym akapicie.

Jeśli nie znasz języka hiszpańskiego będziesz musiał skorzystać z pomocy kogoś, kto udzieli ci informacji jak wypełnić dokumenty i zamówić wizytę na komisariacie. Urzędnicy na miejscu znają język angielski, francuski czy niemiecki.

Instrukcja wypełniania Formularza EX-15 w języku angielskim.
Instrukcja wypełniania Formularza EX-18 w języku angielskim.
Instrukcja Formularza 790 codigo 012 w języku angielskim.

Warto wcześniej skonsultować na komisariacie lub Ambasadzie jakie dokumenty potrzebujesz przedstawić w twoim indywidualnym przypadku.

Gdzie można wyrobić numer NIE?

Numer NIE możesz wyrobić w jednym z poniższych miejsc:

 • Komisariat Policji do Spraw Obcokrajowców
 • Ambasada Hiszpanii w danym kraju lub Konsulat Hiszpanii upoważniony do wydawania numeru NIE

Wniosek należy złożyć osobiście. Póki co nie ma możliwości wyrobienia NIE online. Możesz także skorzystać z usług prawnika lub agencji tzw. gestoria, która spełnia wymogi prawne i ma upoważnienie do złożenia wniosku w twoim imieniu. Nie mniej jednak będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami.

Średni koszt wyrobienia NIE przez agencję wynosi 30-60€ (w zależności od regionu).

Umów się ONLINE na wizytę do złożenia wniosku na terenie Hiszpanii. Ścieżka umówienia się na wizytę różni się w zależności od miasta, w którym ubiegasz się o wydanie NIE, dlatego poproś kogoś znającego język hiszpański o pomoc.

Jeśli chcesz wyrobić NIE w Ambasadzie Hiszpanii w Polsce wcześniej skontaktuj się z placówką telefonicznie lub mailowo.

Ile kosztuje wyrobienie numeru NIE w Hiszpanii?

Koszt wydania NIE obecnie kosztuje 12€ (dane na rok 2022). Taką kwotę należy umieścić w formularzu 790 código 012.

Ile czasu trwa wyrobienie numeru NIE?

NIE dostajesz wyrobione od ręki na posterunku Policji. Nie mniej jednak w zależności od regionu czas na wizytę (cita previa) różni się. Można powiedzieć, że czas oczekiwania na NIE waha się między tygodniem a kilkoma tygodniami. Jeśli chcesz zakupić nieruchomość w Hiszpanii, najszybciej będzie jeśli zgłosisz się do Ambasady. Często biura nieruchomości oferują wyrobienie NIE przez nich (jeśli mają takie uprawnienia) lub odsyłają do zaprzyjaźnionej agencji.

Jak udowodnić, że mam wystarczające środki do życia w Hiszpanii?

Potrzebujesz wyciąg z konta bankowego założonego w walucie EURO. Konto może być założone w polskim banku o ile jest założone we wspomnianej walucie.

Co do tego ile będziesz potrzebować na przeżycie w Hiszpanii jest to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od tego czy przyjeżdżasz sam czy z rodziną. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Dyrektywa 2004/38/WE Parlamentu Europejskiego i Rady stanowi, że „państwa członkowskie nie mogą ustalać stałej kwoty odpowiadającej temu, co uważają za „wystarczające zasoby”, ale muszą brać pod uwagę sytuację osobistą zainteresowanej strony ”.

Decreto Real 240/2007 w Hiszpanii stanowi dokładnie to samo: „Jeśli chodzi o wystarczające środki ekonomiczne, nie można ustalić stałej kwoty, ale należy wziąć pod uwagę sytuację osobistą obywateli państwa członkowskiego Unii. Unia Europejska lub inne państwo-strona do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym”.

Tak więc skąd masz wiedzieć ile pieniędzy na koncie potrzebujesz? Za wystarczającą akredytację dla spełnienia tego warunku uważa się posiadanie środków wyższych niż kwota ustalana corocznie w ustawie budżetowej państwa ustalona dla „prawa do świadczenia nieskładkowego, z uwzględnieniem osobistej i rodzinnej sytuacji zainteresowanych”. A teraz pokażmy to na liczbach w zależności od tego ile osób zawiera gospodarstwo domowe:

1 osoba: 5.539,20 €
2 osoby: 9.586,64 €
3 osoby: 13.534,08 €
4 osoby: 17.481,52 €

Dane zaprezentowane są z informacji na rok 2021. Podane kwoty są kwotami minimalnymi, kótre mają wystarczyć na utrzymanie w Hiszpanii na rok pobytu.

Zgubiłem lub skradziono mi numer NIE. Co mam zrobić?

I teraz niespodzianka… Niestety nie ma możliwości wyrobienia duplikatu zielonej karty (NIE comunitario). Trzeba od nowa przejść procedurę jej wydania. Znów trzeba skompletować dokumenty, ale być może aktualna twoja sytuacja jest inna, niż wtedy kiedy wyrabiałeś NIE. Skompletuj dokumenty zgodnie z nowymi warunkami w jakich się znajdujesz.

Jak odnowić wygasłe NIE?

NIE jest numerem nadawanym raz na całe życie w związku z tym nie wygasa. Jeśli miałeś kiedyś wyrobione NIE provisional przez przedłużenie rozumie się wyrobienie NIE comunitario.

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (2 votes)

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Bartek pisze:

  Nie rozumiem po co komuś numer NIE jeśli się nie zna hiszpanskiego… ale może tylko ja tak myślę. Por cierto, czy ktoś wie jakie da teraz wymogi finansowe żeby dostać NIE Comunitario? Chodzi o przedstawiony stan konta

 2. martin pisze:

  ja wyrabialem na ibizie 2017 roku i wszedzie rozmaiaja tez po angielsku..moze nie super ale da sie dogadac..i nin i social..w urzedzie zalatwilem bez problemu..

 3. Anonim pisze:

  NIE wydawany jest na posterunkach polichi w Hiszpanii. Policjanci nie znają żadnego innego języka niż hiszpański. Wywieszają kartkę, żeby przychodzić z tłumaczem nawet do złożenia wniosku.
  Robią z ludzi bydło.
  Nie wiem czemu nie załatwia się tych spraw w urzędzie.

  • Roxi G. Ortega Hiszpania Ole! pisze:

   A gdzie jest taka sytuacja? Ja wyrabiałam w Castellon i są urzędnicy, którzy znają angielski, niemiecki i francuski. Jeśli się nie zna któregoś z tych języków, owszem trzeba przyjść z tłumaczem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *