Rodzaje krewetek w Hiszpanii. Jak je rozróżnić?
Czy wiesz, że wybór krewetek w Hiszpanii wcale nie jest tak prosty jak się to może wydawać? Dla nas Polaków krewetka to krewetka. Niestety będąc w Hiszpanii mówiąc na wszystko krewetkopodobne – krewetka – to straszne „fo pa” 😜 Rozróżnienie ma sens nie tylko wizualny, ale także smakowy. Wbrew pozorom 2 podobne sobie pancerzykowate mają zupełnie inny smak. Myślę, że dzisiejsza lekcja z krewetek i tym podobnych, będzie przydatna podczas waszej podróży po Hiszpanii.
Zobacz także: Owoce morza, które możesz spróbować w Hiszpanii.
Rodzaje krewetek w Hiszpanii
Krewetki dzieli się na konsumpcyjne i plażowe. Zacznę od tych drugich. W Hiszpanii o osobach (głównie o turystach z północy i ze wschodu) po dziennym opalaniu się na plaży mówi się, że są:
estar rojo como una gamba (czytaj: estar rocho komo una gamba) – być czerwonym jak krewetka
Tak więc każdy z nas może kiedyś zostać krewetką. Jeśli myślimy na temat krewetek konsumpcyjnych, to sprawa się komplikuje.
Gambón
Gambon czyli potocznie zwaną krewetkę, poławia się głównie w Mozambiku, Australii czy Argentynie. Tego typu krewetka ma delikatną skórkę i dlatego najlpiej nadaje sie do przyrządzenia jej na patelni, grillu lub w piekarniku. Jej delikatny i lekko słodki smak idealnie komponuje się z oliwą z oliwek i gruboziarnistą solą.
Gamba roja (krewetka czerwona)
Ten typ krewetki poławiany jest w rejonach Palamós, Tarragona, Dénia, Garrucha czy Huelva. Nie mniej jednak gamba roja (czytaj: gamba rocha) poławiana w miejscowości Dénia, została uznana za najsmaczniejszą. Gamba roja ma intensywny jasno czerwony kolor a jej normalna wielkość to 10 do 18 cm. Czasami Krewetka czerwona ma zabarwienie fioletowe na głowie. Najlepiej smakuje przygotowana na patelni.
Carabinero
Carabinero (czytaj: karabinero) ma piękny czerwony kolor często wpadający w odcień bordo. Jest to produkt bardzo ceniony w kuchni hiszpańskiej a cena za kilogram często przekracza 50€. Carabinero jest znacznie większy niż gamba roja, a jego wielkość może sięgać nawet 30cm! Często wykorzystuje się go do przygotowywania ryży z owocami morza.
Langostino
Przenosimy się teraz w rejony Vinaros, gdzie poławiane są najlepsze langostinos. Ten owoc morza ma tutaj nawet swoje święto a także pomnik w postaci fontanny. Smak langostino zdecydowanie różni się od poprzednich krewetek. Ogólnie ludzie dzielą na zwolenników krewetek lub wielbicieli langostino. Langostino w postaci żywej ma kolor szary a po przyrządzeniu przybiera kolor pomarańczowy. Na grzbiecie po ugotowaniu wyraźnie widać białe prążki. Najlepiej smakuje w postaci ugotowanej.
Cigala
Cigalę (czytaj: sigalę) jest łatwiej odróżnić od powyższych typów krewetek, ponieważ wysposażona jest w charakterystczne szczypce. Ten typ krewetki ma dużo twardszy pancerz i trzeba uważać przy obieraniu, aby się nie skaleczyć. Cigalas są popularnym owocem morza w Hiszpanii w okresie Bożego Narodzenia. Po prostu nie może jej zabraknąć. Jest dodatkiem do paelli i innych ryżów, ale głównie podaje się ją lekko podsmażoną na patelni. Zaobserwowałam, że niektórzy Hiszpanie odłamują szczypczyki na ich zagięciu i wysysają z nich sok.
Galera
Galera to owoc morza, który przez wiele lat nie był doceniany w kuchni hiszpańskiej. Galerę bardzo łatwo jest rozpoznać po jej kształcie i charakterystycznych brązowo-czerwonych plamach na ogonie. Trzeba bardzo uważać przy ich obieraniu, ponieważ na ogonie i na bocznych krawędziach pancerza posiada kłujące, twarde wypustki. Galeras świętne są jako dodatek smakowy do wywarów rybnych oraz do paelli czy innych ryżów. W okresie między kwietniem a majem, po przyrządzeniu na grzbiecie niektórych osobników można zaobserwować charakterystyczny pomarańczowy pasek. Będzie to ugotowana ikra – wielu Hiszpanów uważa galeras z ikrą za prawdziwy rarytas.
Bogavante
Bogavante (po polsku homar) to wielki przysmak Hiszpanów. Furorę w hiszpańskich domach robi homar na stole wigilijnym. Na halach targowych sprzedawane są żywe homary i wiele razy widziałam jak biedne zwierzęta chodziły i uciekały przed swoim przeznaczeniem. Jak to mówią szefowie kuchni: homar musi być przyżądzony kiedy jest jeszcze żywy. Homar w kuchni hiszpańskiej podaje się głównie w arroz caldoso czyli w ryżu z dużą ilością wywaru. Można także przekroić go na pół wzdłuż ciała i zapiec w piekarniku. Najlepsi szefowe kuchni cenią homara za różnorodność tekstur jakie dostarcza ten owoc morza. Najbardziej ceniona jest głowa, gdzie skupia się cały smak.
Langosta
Langosta to też jest homar. To jak go odróżnić od bogavante? Otóż langosta w wersji żywej ma kolor bardziej pomarańczowy podczas gdy bogavante jest ciemny z odcieniem niebieskawym. Tak czy owak po przyrządzeniu oba homary zmieniają swój kolor na jasny czerwony. Osoby o wrażliwym smaku od razu odnajdą różnicę między bogavante a langosta – ta druga ma bardziej delikatny smak. Zastosowanie w kuchni langosty jest takie samo jak bogavante.
Jak obrać krewetkę?
Jakiś czas temu nagrałam filmik w jaki sposób ja obieram krewetkę, langostino, cigalę i galerę. Jeśli jesteście ciekawi to zapraszam do oglądania.
Sami widzicie, że w Hiszpanii z krewetkami nie ma lekko. Mam nadzieję, że lekcja o krewetkach w Hiszpanii, była pomocna i teraz bez problemu na hali targowej będziecie wiedzieć co to jest gambon a co to jest langostino.
To na koniec jeszcze żart:
Na naszą rocznicę zorganizowałem wspaniałą kolację. Szampan, homar, krewetki. Gdy kończyliśmy ona zaproponowała zalotnie:
– Jak wrócimy do domu wynagrodzę ci to. Zrobię coś czego nie robiłam od lat…
– Daj spokój. Nie wcisnę gołąbków po tym wszystkim.