Hiszpania i La Tomatina czyli bitwa na pomidory w Buñol

la tomatina hiszpania

Jest takie miejsce w Hiszpanii gdzie do bicia nie używa się ani pięści, ani poduszek, ale… za to w ruch idą pomidory! La Tomatina to bitwa na pomidory, która odbywa się w miejscowości Buñol, w regionie Walencji. Skąd wziął się pomysł bitwy na pomidory w tej hiszpańskiej miejscowości i co zrobić, żeby móc w niej uczestniczyć, wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Historia święta La Tomatina

Początki święta pomidora La Tomatina w Buñol sięgają 1945 roku, kiedy niektórzy chłopcy byli świadkami parady gigantów (lub czasami jak to mówią parady wielkich głów) na Plaza del Pueblo. Giganty, to nic innego jak wielkie kukły przedstawiające jakieś postacie. Prawie każde miasteczko posiada swoich gigantów. Do kukły wchodzi osoba i unosi ją na swoich barkach.

giganci Hiszpania i La Tomatina czyli bitwa na pomidory w Buñol
Tak wyglądają przykładowi giganci. Kukły różnią się w zależności od miejscowości.

Wracając do historii święta La Tomatina. W 1945 roku pewna grupa młodzieży weszła na paradę i spowodowała upadek jednego z uczestników tego wydarzenia, który wpadł w furię i zaczął rzucać w ludzi pomidorami z pobliskiego straganu. Tłum nie był mu dłużny i tak oto zaczęła się wielka bitwa pomidorowa (ach ten hiszpański temperament). W kolejnym roku chłopcy dobrowolnie powtórzyli to, co się wydarzyło za ich sprawą, przynosząc tym razem pomidory z własnego domu. Chociaż La Tomatina została zakazana na początku lat pięćdziesiątych, to i tak przeszła do historii. Oficjalnie święto la tomatina zaczęło się odbywać od roku 1957.

W 1957 roku w proteście zakazania bitwy pomidorowej odbył się pogrzeb pomidora: demonstracja, podczas której mieszkańcy Buñol nieśli trumnę z dużym pomidorem w środku. Paradzie towarzyszyła orkiestra marszowa, która wykonała marsze żałobne. Święto pomidora odniosło duży sukces, bo wzięło w nim udział prawie całe miasteczko oraz przyjezdni z regionu, co prawiło, że w końcu pozwolono na Tomatinę.

latomatina3-1024x768 Hiszpania i La Tomatina czyli bitwa na pomidory w Buñol

Nie mniej jednak impreza nie była znana szerszej publiczności aż do roku 1983 kiedy to w Telewizji Hiszpańskiej pojawił się reportaż o święcie przygotowany przez Javiera Basilio. Od tego momentu La Tomatina zyskała rozgłos w całej Hiszpanii a później na świecie. Hiszpańskie Ministerstwo Kultury uznało bitwę pomidorową za imprezę o międzynarodowym walorze turystycznym.

Jakich pomidorów używa się podczas La Tomatina?

Rodzaj pomidora jakiego używa się do bitwy to pomidor o wydłużonym kształcie z gatunku „gruszkowatego” (w Hiszpanii na ten gatunek mówi się pera roma). Dostawy pomidorów na bitwę tomatina, pochodzą z takich miejscowości jak Xilxes, La Llosa, Moncófar, Almenara, Benicarló i Hellín. Zapewne teraz pomyślisz, że to wielkie marnotrawstwo pomidorów. Nic bardziej mylnego. Gdyby pomidory nie były użyte do Tomatiny, pozostałyby na polu niezebrane, ponieważ według standardów, nie nadają się do sprzedaży ani do zrobienia z nich konserw.

Pomidory oczywiście trafiają w stanie bardzo dojrzałym. Podczas święta do bitwy zostaje zużytych ponad 145.000 kilogramów tej „czerwonej broni”, które rozwożone są przez siedem ciężarówek.

Kiedy odbywa się bitwa pomidorowa La Tomatina?

la-tomatina Hiszpania i La Tomatina czyli bitwa na pomidory w Buñol

La Tomatina to święto, które odbywa się w ostatnią środę sierpnia. O godzinie 11:00 rozpoczyna się wielka bitwa pomidorowa, która trwa dokładnie 1 godzinę i przechodzi przez kilka głównych ulic miasteczka Buñol. Po godzinie bitwa kończy się, pozostawiając ulice płynące sosem pomidorowym.
Na koniec ulice są sprzątane, a uczestnicy za pomocą węży z wodą usuwają resztki pomidorów.

Co roku na bitwę pomidorową udaje się ponad 20.000 uczestników.

Co zrobić by móc uczestniczyć w La Tomatina?

Od 2013 aby móc uczestniczyć w La Tomatina należy obowiązkowo wykupić wejściówkę. Najtańsza to koszt 12€. Są też wejściówki połączone z transportem, wyżywieniem (paella) lub dodatkowymi gadżetami jakimi jest oficjalna koszulka La Tomatina. Wejściówkę można nabyć na stronie Tickets Tomatina.

Oto niektóre z zasad, których musisz przestrzegać, jeśli jedziesz jako uczestnik na tę imprezę:

  • Pomidory należy zmiażdżyć przed rzuceniem, aby cios był mniej bolesny.
  • Nie można wchodzić na miejsce bitwy z butelkami lub przedmiotami, które mogłyby zranić innych uczestników.
  • Postępuj zgodnie z instrukcjami pracowników ochrony
  • Zachowaj bezpieczną odległość od ciężarówek
  • Po bitwie dla uczestników dostępne są prysznice.

Jak dostać się do Buñol z Walencji?

Do Buñol możesz dostać się na kilka sposobów:

  • Autobusem: linia numer 265A i 265B jedzie bezpośrednio do Buñol. Czas podróży około 1h.
  • Pociągiem: Linia Cercanías C3 z Valencia Estación del Norte. Dojazd trwa około 1h 20min.
  • Samochodem: Należy jechać autostradą A3 w kierunku Madryt/Lotnisko i zjechać na zjeździe numer 322 w kierunku VP-3031 Buñol. Dojazd trwa około 35-40 min.

W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *