Byłam królową karnawału w Hiszpanii

krolowa karnawału w hiszpanii

Byłam Królową Karnawału 2018 w Vinaros z ramienia Comparsa Fot-li Canya. Było to dla mnie duże wyzwanie jak i wielka przygoda. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć moją przygodę karnawałową jako Królowa. Po pierwsze muszę Wam powiedzieć, że ciążyła na mnie duża odpowiedzialność, bo Angel od wielu lat jest czynnym uczestnikiem defilad karnawałowych w Vinaros. Pierwszą swoją defiladę odbył w wieku 12 lat! To właśnie dzięki niemu, albo lepiej powiedzieć, że przez niego, zapisałam się do Comparsy i później wydarzyło się to co się wydarzyło…

Ogłoszenie Królowej Karnawału 2018 Comparsy Fot-li Canya

Podczas defilady karnawałowej 2017 dowiedziałam się, że nie ma jeszcze żadnej kandydatki na Królową 2018. Angel bez pomyślunku powiedział do mnie: zgłoś się ty! Na początku nie bardzo chciałam… Dopiero wchodziłam w ten świat karnawałowy a tu z grubej rury w drugim roku defilowania miałabym być Królową? Wiecie… takie podchody, że niby nie chcę a zdrugiej strony ciekawe i niepowtarzalne przeżycie. No dobra… zgłosiłam się. Okazało się, że nie było innej kandydatki i z automatu zostałam Królową Comparsy. No to naważyłam sobie piwa. Jeszcze nie byłam świadoma ile to pracy i przygotowań a także obowiązków. Jako Królową Dziecięcą wziełam ze sobą chrześnicę Angela Carlę.

Jak tradycja nakazuje Comparsa organizuje kolację na której Stara Królowa (nie chodzi o wiek a o rocznik) przekazuje Nowej Królowej szarfę Comparsy i od tego momentu informacja o danych nowej Królowej idzie do naczelnego organizatora karnawału w mieście czyli do komórki zwanej COC (czytaj kok).

Wybór projektanta i projekt stroju

Na początek musiałam podjąć decyzję czy strój wykonam według własnego pomysłu czy zdam się na doświadczonego projektanta. Znając moje szalone pomysły i to jak „bardzo” jestem doświadoczna w procesie kreacji stroju karnawałowego postanowiłam zdać się na projektanta. Kolor kazałam wybrać Carli. Zdziwienia nie było, bo jako mała dziewczynka lubiła wszystko co różowiutkie, tak więc strój oficajlnie miał być w kolorach różu, bieli i srebra. Projektant Sergi (czytaj serdżi) narysował mi swoją wizję stroju na poczet tego jaki dostał budżet do wydania. Budżet wyglądał tak: chcę coś taniego i żeby wyglądało ładnie i drożej niż jest naprawdę. Wyjdź ze swojej strefy komfortu Sergi… Zrób coś ładnego i taniego. Oczywiście Comparsa daje część funduszy Królowej na przygotowanie stroju, ale i tak trzeba dołożyć coś z własnej kieszeni, żeby strój miał ręce i nogi (albo pióra i kryształki). Sergi przyjął wyzwanie i z rozmachu nawet zaprojektował stroje dla osób defilujących.

Praca nad strojem Królowej

Zaczęła się wielka praca. Najpierw niezbędne narzędzia pracy: pistolet na silikon, dużo wkładów sylikonowych, nożyczki i całe przygotowanie magazynu. Czas na bazę… Strój królowej jest oparty na bazie metalowej z kółeczkami i elementów rozbieranych twz. szkieletów stroju. Na szkielet będzie doczepiana cała dekoracja według uznania projektanta. Mamy to szczęście, że do naszej Comparsy należy specjalista w konstrukcjach metalowych a firma, w której pracuje ma swoją siedzibę obok naszego hangaru! Dzięki temu strój powstawał 5 metrów od naszego magazynu.

karnawal w vinaros
Tak wyglądały początki stroju.

Rurki metalowe się spawały, ale nie można w tym czasie osiąść na laurach. Trzeba było zamówić pióra, kryształki, błyskotki oraz błyszczący materiał aby pokryć szkielet. Jeśli chodzi o pióra to nie ma zbyt dużego wyboru i zamówiłam u dostawcy piór na karnawał na Wyspach Kanaryjskich.

Czas na świecidełka. Postanowiłam wymieszać kryształki Swarovskiego z kryształkami sztucznymi. Aby kupić tanie kryształki wystarczy udać się do Manises pod Walencją. Obok lotniska są magazyny pełne dodatków wszelkiego rodzaju Made in China, gdzie można kupić rzeczy w ilościach pojedynczych lub hurtowych. Co ciekawe, płacąc gotówką cena jest niższa o VAT, bo nie wystawiają ci faktury czy paragonu. Mhm… tak, tak… dobrze myślicie… Coś tu pachnie przekrętem… no cóż… Wszyscy wiedzą jak magazyny funkcjonują i nikt z tym nic nie robi. Czy opłacało się jechać 1,5h do Manises na zakupy? Oczywiście, że tak! Za opakowanie średnich kryształków o ilości 1000 sztuk zapłaciłam tylko 10€. Te same kryształki w sklepie z pasmanterią kosztuja 0,20€ za sztukę! Powtórzę TE SAME! (czytaj te same nie de sejm). Tak więc wziełam kilka opakowań różnego rodzaju. Tak idea taniego stroju, który wygląda drożej niż jest w rzeczywistości stała się rzeczywistością…

stroj krolowej karnawalu
Strój nabiera kształtów.

Miałam już wszystkie dodatki, więc zaczęły się robótki ręczne. Przygotowanie kwiatów, dekoracyjnych kółeczek itd. Następują pierwsze oparzenia paluszków gorącym silikonem, znajdowanie brokatu w miejscach mieszkania, w których praktycznie jest niemożliwe, aby był brokat (tak, wchodził nawet do zupy). Ech… to były czasy… Oczywiście przygotowanie stroju trwa do ostatniej minuty. I tak po ponad pół roku pracy powstał strój o nazwie: Kwiaty o wczesnym poranku (jutrzence). Strój Królowej Dziecięcej dostał nazwę: W rajskim ogrodzie.

Strój Królowej maksymalnie może mieć wymiary 5m x 5m x 5m (mój miał wymiary szerokość 5m, długość 5m i wysokość 4.20m). Są to wymiary na scenę i ujmują elementy takie jak pióra. Później strój ląduje na platformie ciągniętej przez traktor i jeśli jest zbyt wysoki, wtedy nie przejedzie pod kablami elektrycznymi. Wiele Królowych decyduje się zatem rozmontować najwyższą część swojego stroju, aby móc swobodnie defilować. Według mnie wiele strójów w ten sposób traci swój urok, dlatego ja dostosowałam tak wymiary mojego stroju, aby nie trzeba było go rozmontowywać.

stroj krolowej karnawalu
W międzyczasie projektant pracował nad moim strojem w swoim magazynie.

Ile waży strój Królowej? To zależy od struktury metalowej i dodatków. Z reguły jest to przedział między 50 a 150 kg. Niektóre Królowe nie robią wózeczków i defilują na dole razem z Comparserami. W takim przypadku robią dekorację na szkielecie, który będą nosiły jak plecak.

Cały proces przygotowania stroju od zera możesz zobaczyć na końcu tego wpisu.

Pierwsze obowiązki Królowej Karnawału

We wrześniu wszystkie grupy Comparsa miały wybrane swoje królowe więc na potrzeby komunikacji wewnętrznej stworzono specjalną grupę na aplikacji zwanej „łatsap”. Oczywiście z grupy 32 królowych udzielała się tylko połowa, ale jakże uciążliwe było codzienne czytanie szesnastu „dzień dobry” i „dobranoc”. Poza tym dowiedziałam się, że „ta” jest córką „tego”, i że „ta” jest kuzynką chłopaka „tej”, no i oczywiście że „ta” jest eks brata „tej”. Jak sami widzicie ja już pogubiłam się na samym początku więc zajęłam się swoimi rzeczami i w grupie się nie udzielałam. Po raz pierwszy poczułam, że bycie królową to nie sama przyjemność, ale także obowiązki.

W listopadzie wszystkie królowe idą do fotografa zrobić swoje oficjalne zdjęcie, które później będzie wywieszone na słupie w najszerszej ulicy miasta (i o największym natężeniu ruchu). Poźniej taki szyld ze swoją podobizną, każda Królowa dostaje na pamiątkę.

karnawal w hiszpanii

Jak tradycja nakazuje wszystkie królowe muszą narzekać, że nikt z Comparsy im nie pomaga i że tylko mogą liczyć na rodzinę i najbliższych przyjaciół (no, ale czego chcieć więcej). I tak mija czas do Świąt Bożego Narodzenia a po świętach wszyscy żyją już tylko karnawałem.

Zaczynają się wywiady do telewizji i radio. Moim najtrudniejszym przeżyciem był wywiad do telewizji katalońskiej. Uprzedziłam, że ja mówię tylko po hiszpańsku castellano, ale niestety prezenterka miała problem w mówieniu w tej wersji języka hiszpańskiego (już wiem dlaczego Hiszpanie nie rozumieją Katalończyków). Całe szczęście w regionie, w którym mieszkam wszyscy mówią w valenciano, który jest prawie identyczny z hiszpańskim katalońskim. W związku z tym wywiad wypadł komicznie bo prezenterka zadawała pytania po katalońsku a ja odpowiadałam w castellano. Nie wiem po co w ogóle był ten wywiad skoro Katalończycy i tak mnie nie zrozumieją?

stroj krolowej karnawalu
Wywiad dla lokalnej telewizji możecie zobaczyć TUTAJ.

Kolacja na cześć Królowych

Kolejnym punktem obowiązkowym w kalendarzu każdej Królowej jest kolacja na jej cześć. Oczywiście, Królowa za siebie nie płaci, ale wszyscy, którzy jej towarzyszą już tak. Oczywiście cena kolacji przeraża, bo za jedzenie w ilości i jakości jak z każdego normalnego baru hiszpańskiego trzeba zapłacić 40€!!! Jak to Hiszpanie mówią: es una barbaridad! (w wolnym tłumaczeniu: pogięło ich!).

Po kolacji każda z Królowych dostaje szarfę jak miss. Szarfa zawiera imię Królowej oraz jej rodowód czyli z jakiej Comparsy się wywodzi. Od tego momentu Królowe są zobowiązane nosić szarfę na wszystkie wydarzenia karnawałowe. Jak mi dawali moją to poczułam się jak Miss Polonia. W myślach tylko sobie mówiłam: nazywam się Roksana, mam 20 lat, studiuję zarządzanie i marketing, moją pasją są podróże a moim marzeniem jest pokój na świecie. No dobra trochę się odmłodziłam (nawet bardzo), ale pomarzyć zawsze można. Tak więc od tego momentu zostałam oficjalną Królową.

karnawał w Vinaros

Na kolacji Królowe rozdają między sobą, a także komu chcą przypinki ze swoją podobizną. Taka pamiątka dla potomności. Są też fani i kolekcjonerzy przypinek (zwłaszcza dzieci).

karnawał w hiszpanii

Gala Królowych Karnawału

I tak dochodzimy do najważniejszego momentu dla każdej Królowej Comparsy czyli Gali. Odbywa się ona tydzień przed defiladą. Przygotowania jak do wesela… rano trzeba dowieźć wózeczek do namiotu przy scenie. Później makijaż i fryzjer. Podczas gdy członkowie Comparsy wcinają paellę w namiocikach każda Królowa zjada nerwy. Około godziny 17tej Królowa musi być gotowa, bo przyjdą po nią Comparserzy (inaczej członkowie Comparsy), hucznie powitają i odprowadzą na Galę Królowych. Oczywiście Comparserzy mają zrobione plakaty z podobizną Królowej, prawie jak na pikiecie wyborczej.

gala krolowych karnawalu w hiszpanii
W drodze na Galę Królowych

Na miejscu czekał na Królowe ogrzewany namiot a w nim fotografowie, przekąski i napoje (bez alkoholu). Tak miałyśmy umilać sobie czas, aż do wyjścia na scenę. Kolejność jak zwykle była losowa z naciskiem na ulubione Comparsy organizatorów, które występowały jako pierwsze.

W połowie Gali, kiedy zbliżała się moja kolej (czyli jakieś 15 min wcześniej) udałam się z moim projektantem (czyli diseniadorem po hiszpańsku) do namiociku gdzie podpięto mnie do stroju ważącego prawie 130 kg! O dziwo wagi takiego wózeczka nie odczuwa się, bo kółeczka ułatwiają jego przemieszczanie się po scenie. Drżąc z zimna, nerwów i emocji czekałam na swoją kolej…

krolowa karnawalu

Nagle wypowiadają nazwę Comparsy, imię i nazwisko, dużo dymu, słyszę muzykę jaką przygotował DJ, robię duży wdech i wydech i dawaj Roxi na scenę! Choreografii nie miałam przygotowanej, bo jak tu tańczyć z takim wielkim bagażem. Coś tam rączkami można poruszać i rozgrzać kilka tysięcy osób z publiczności i jeszcze więcej przed telewizorami. Kilka minut i emocję opadają. Strój spodobał się Comparserom i widowni. Na koniec wszystkie Królowe wychodzą na scenę bez wózeczków i odśpiewuje się hymn Karnawału w Vinaros.

A tak wyglądała prezentacja mojego stroju:

Myślicie, że można odetchnąć z ulgą? Oczywiście, że nie. Gala kończy się około godziny 22. Trzeba szybko się przebrać, iść do baru na kolację ze znajomymi i koło godziny 1:30 – 2:00 w nocy udać się paradnie do namiotu Comparsy na wielką dyskotekę. To wszystko po to, by za bardzo nie wypocząć podczas karnawału.

W niedzielę o godzinie 18tej odbywa się Gala Królowych Dziecięcych. Podobna konwencja co do Gali Królowych, ale jest mniej Królowych i krócej prezentują stroje na scenie. Nie mniej jednak dla tych małych dziewczynek i chłopców jest to niesamowite przeżycie.

Królowa podczas defilady

Tak jak już wcześniej wpomniałam, strój Królowej umieszcza się na platformie, która jest ciągnięta przez traktor. Każda Królowa ma za zadanie tańczyć i rozbawiać tłum. Ja przejdę do historii jako najbardziej całuśna Królowa, bo wszystkim małym dziewczynkom machałam i słałam buziaki (ale miały frajdę). To co najczęściej słyszy Królowa podczas defilady to okrzyki Guapa!! (czytaj głapa) czyli piękna po hiszpańsku.

defilada karnawalowa w hiszpanii
Tak Carla Królowa dziecięca otwierała defiladę naszej Comparsy.

Poniedziałek Karnawałowy czyli Pogrzeb Sardynki

W poniedziałek wszystkie Królowe ubierają się na czarno, bo odbędzie się Pogrzeb Sardynki. O tym święcie pisałam Wam w poprzednim wpisie mówiącym o tym jak świętuje się karnawał w Vinaros. Spotykamy się przed ratuszem i zaczynamy od wpisu do Księgi Pamiątkowej a potem paradnie niosąc kukłę sardynki i pod przewodnictwem Króla Karnawału udajemy się na Plaza de Toros, aby spalić obie kukły. Mus jest płakać nad końcem karnawału.

krol karnawalu w hiszpanii
Żegnaj Królu Karnawału… do następnego roku! (o ile nie będzie pandemii)

… to jeszcze nie koniec czyli Summer Carnaval

Po zakończeniu karnawału stroje niektórych Królowych można podziwiać na wystawach sklepów z pasmanterią lub na Hali Targowej. Mój strój podczas wakacji też znalazł się wśród wybranych do prezentacji.

karnawal w vinaros
Byłam nawet w Gazecie. Swoją drogą reporterzy wiedzą jakie zdjęcie wybrać… najlepsze!

Ostatnim aktem jako Królowa jest Gala podczas Summer Carnaval. Odbywa się ona zawsze w pięrwszy weekend sierpnia. Królowe paradują w swoich strojach przez teren parkingu przy Paseo Maritimo. Summer Carnaval jest promocją karnawału wśród turystów zagranicznych. To nie te same emocje co podczas normalnego karnawału, ale co się nie robi dla promocji miasteczka.

Na koniec żart, bo mi przyszedł na myśl:

Przed kim królowa zdejmuje koronę?
– Przed fryzjerem.

5/5 - (3 votes)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *