Tradycyjne hiszpańskie alkohole
Od jakiegoś czasu otrzymuję od Was maile, aby napisać coś na temat tradycyjnych alkoholi hiszpańskich. Wreszcie zabrałam sie za ten temat. W poniższym artykule postanowiłam ogólnie opowiedzieć jakie typy alkoholi piją Hiszpanie i co kryje się pod niektórymi nazwami likerów czy koktajli. Dawkę alkoholu będę stopniowo dozować: zacznę od piwa, po wina i likiery, a skończę na koktajlach.
Pamiętaj, że w Hiszpanii alkohol sprzedawany jest osobom powyżej 18-tego roku życia a dozwolna dawka alkoholu we krwi prowadząc samochód to 0.2 promila.
Hiszpańskie alkohole: Piwo
Poza winem, piwo w Hiszpanii jest napojem narodowym. Do obiadu, na aperitiv czy na spotkaniu ze znajomymi zawsze jest obecne. W odróżnieniu od Polski piwo w puszce czy bytelce ma mniejszą pojemność. Najbardziej popularne pojemności piwa w Hiszpanii to:
- 0.2l czyli inaczej caña (czytaj: kania)
- 0.33l lub inaczej tercio (czytaj: tersjo)
- 0.5l lub tanque (czytaj: tanke), nie we wszystkich lokalach serwują ten rozmiar
- jarra (czytaj: charra) z reguły 1l lub 1.5l, jest to nic innego jak dzbanek piwa
Hiszpańskie piwo jest słabsze niż to dostępne w Polsce. Nie dziwi zatem fakt, że można wypić go dużo i szybko nie uderzy ono do głowy.
Najbardziej znane marki hiszpańskich piw to:
- Mahou
- Estrella
- San Miguel
- Turia
- El Aguila
- Cruzcampo
- Ambar
- Alhambra
- Amstel
Hiszpańskie alkohole: Wino
Wino to kolejny po piwie najchętniej pity trunek alkoholowy w Hiszpanii. Hiszpania jest drugim na świecie krajem pod względem wielkości upraw winogron. Co za tym idzie, jest także jednym z największych producentów wina na świecie! Najbardziej znanym winnym regionem jest La Rioja. W tej części Hiszpanii na każdym kroku znajdziecie winnice większe lub małe rodzinne.
Jako ciekawostkę powiem, że w Hiszpanii jest także druga na świecie najnowocześniejsza winnica (pierwsza jest w Kalifornii). Oznacza to, że większość procesu wykonywana jest przez maszyny oraz robione są różnego rodzaju mieszanki winogron, aby uzyskać jak najciekawsze i najsmaczniejsze wina. Byłam w Bodega SOMMOS w 2019 roku i powiem szczerze, że wycieczka była bardzo ciekawa. Na pewno opiszę moje wrażenia w osobnym wpisie.
Najbardziej popularne typy wina w Hiszpanii:
- Rioja (czytaj: rjocha)
- Verdejo (czytaj: berdecho)
- Ribera del Duero
- Vino de Jerez (czytaj: wino de cheres) wino słodkie
- Pedro Ximenez (czytaj: pedro chimenes) wino słodkie
- Manzanilla (czytaj: mansanija) typowe wino z Andaluzji
- Cava (czytaj: kawa) wino musujące, typ szampana made in Spain
Więcej na temat hiszpańskiego wina możesz przeczytać TUTAJ.
Hiszpańskie alkohole: Likiery
Likiery w Hiszpanii pije się zazwyczaj po obiedzie, jak to mówią Hiszpanie: na lepsze trawienie. W niektórych barach i restauracjach podadzą nam kieliszek likieru w gratisie (taki hiszpański chwyt marketingowy, aby klienci wracali). Ogólnie likier pije się jako tzw. chupito (czytaj: czupito), czyli w kieliszkach o pojemności 50ml. Niektórzy wolą je podane jako drink z kostką lodu.
Najbardziej popularne likiery w Hiszpanii:
- Licor de hierbas lub Orujo (czytaj: likor de jerbas, orucho) likier na bazie ziół
- Licor de anís (likor de anis) likier anyżowy, głównie jako dodatek do kawy lub składnik domowych wypieków i ciasteczek
- Licor de café (czytaj: likor de kafe) likier kawowy
- Licor de arroz (likor de arros) słodki likier na bazie ryżu, pochodzi z rejonu Walencji
- Limoncello (czytaj: limonczello) likier na bazie cytryny
- Moscatel (czytaj: moskatel) likier na bazie słodkiego wina
- Aguardiente likier który powstaje po destylacji wina
Oczywiście likiery dostępne w Hiszpanii mają wiele różnych smaków od owocowych aż po czekoladowe. Są też smaki likierów, które mogą zaskoczyć niejedną osobę.
Najdziwiniejsze smaki likierów w Hiszpanii:
- z karczocha
- z oliwy z oliwek
- bananowy
- rumiankowy
- z kasztanów
- z żołędzi
- z rodzynek
- figowy
- z szafranu
Hiszpańskie alkohole: Koktajle
Aby dobrze zakończyć wpis, będzie coś o mieszankach alkoholi z innymi napojami, które potocznie nazywa się koktajlem. Na sangrię poświęcę osobny wpis.
Najpopularnijsze hiszpańskie koktajle:
- Sangría (czytaj: sangrija) Napój alkoholowy na bazie czerwonego wina z dodatkiem likieru lub rumu oraz kawałkami owoców. Sangrię często pije się do obiadu lub kolacji. Jest także wersja na bazie musującego wina Cava.
- Agua de Valencia (czytaj: agła de walensja) Napój alkoholowy z regionu Walencji. W jego składzie znajduje się m.in. sok z pomarańczy, wino musujące Cava, gin i wódka.
- Tinto de verano (czytaj: tinto de berano) Wino czerwone z dodatkiem gazowanego napoju o smaku cytryny.
- Clara lub cerveza con limón (czytaj: klara, serwesa kon limon) Piwo z dodatkiem napoju hiszpańskiego gaseosa lub z dodatkiem gazowanego napoju o smaku cytryny.
- Calimocho (czytaj: kalimoczo) czerwone wino z dodatkiem coca coli.
- Rebujito (czytaj: rebuchito) Typowy napój pochodzenia andaluzyjskiego. Serwowany jest na wszystkich fiestach w tym rejonie. Składa się z wina Manzanilla rozcieńczonego napojem gaseosa lub gazowanym napojem o smaku cytryny.
A na zakończenie jeszcze żarcik:
Mąż wraca do domu lekko niewyraźny:
– Piłeś?
– No coś ty, ani kropelki.
– Przecież widzę, że ledwie stoisz na nogach. Przyznaj się. Piłeś?
– Nie piłem.
– Powiedz Gibraltar.
– Piłem.
W artykule występują linki afiliacyjne i reklamy, za które właściciel strony hiszpaniaole.pl, może otrzymać prowizję od reklamodawcy.